Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Niedobór tej witaminy niszczy kości i zaburza krzepliwość krwi. Jest potrzebna dorosłym i dzieciom
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 05.11.2023 09:53

Niedobór tej witaminy niszczy kości i zaburza krzepliwość krwi. Jest potrzebna dorosłym i dzieciom

kolano kobieta
Alejs333, Shutterstock.com

Stanu kości i naczyń krwionośnych nie widać z zewnątrz. Jednak banalny slogan „jesteś tym, co jesz”, zawiera dużo prawdy. Nasze odżywianie jest bardzo mocno powiązane z naszą kondycją i stanem zdrowia, a także wyglądem skóry i włosów. Niedobór witaminy K odbija się na kościach i krzepliwości krwi.

Bez witaminy K organizm człowieka nie może dobrze funkcjonować. Tak, jak bez wielu innych, ważnych witamin i minerałów, których odpowiedni poziom i proporcje między nimi zapewnia homeostazę. 

Witamina K – do czego jej potrzebujemy oprócz krzepliwości krwi?

Bo nie chodzi tylko o niedobór. Nadmiar też prowadzi do problemów.

Ta witamina ma wpływ na rozwój tkanki kostnej i prawidłowe krzepnięcie krwi. I to zarówno u dorosłych, jak i u małych dzieci. 

Niedobór witaminy K – skąd się bierze i jak objawia?

Niedobór witaminy K jest dosyć częsty. Jak zwykle czynnikiem ryzyka jest uboga w ważne składniki dieta, otyłość, choroby współistniejące lub wiek senioralny. 

Niedobór witaminy K manifestuje się np. zaburzeniami krzepnięcia krwi. To może przyczynić się do niebezpiecznej skłonności do krwawień i krwotoków. 

Lepiej dostarczyć sobie witaminy z jedzeniem, niż jako suplementy. Są wtedy lepiej przyswajalne. Pamiętaj jednak, że witamina K, podobnie, jak witamina A, jest wrażliwa na światło.

Witamina K bierze udział w tworzeniu się czynników krzepnięcia krwi. Jak to się dzieje? Witamina K jest potrzebna do syntezy protrombiny w wątrobie. Jest  katalizatorem dla procesu przekształcenia się reszty kwasu glutaminowego aż w 6 białkach, zanim trafią do wątroby.  

Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?

Niedobór witaminy K - jakie są objawy?

Niedobór witaminy K prowadzi do tendencji do krwawień (nie chodzi tylko o przedłużone krwawienie po skaleczeniu i o trudniejsze gojenie się ran, ale i o krwotoki wewnętrzne.  

Niedobór witaminy K może powodować też biegunki i gorszą mineralizację kości, co może doprowadzić do osteoporozy.

Niedobór witaminy K na szczęście jest rzadki. Sprzyjają mu zaburzenia wchłaniania w jelitach i żołądku. Także choroby wątroby i długie przyjmowanie antybiotyków może prowadzić do niedoboru witaminy K. Dlatego, jeśli często robią Ci się siniaki, skonsultuj się z lekarzem, by szukać przyczyny. Nie suplementuj witaminy K na własną rękę, bo jej nadmiar też jest bardzo groźny!

 

Witamina K – w jakich produktach się znajduje?

W tych produktach znajdziesz witaminę K:

- sałata (wszystkie odmiany),

- szpinak,

- brukselka,

- jarmuż,

- brokuły,

- kalafior,

- kapusta,

- botwinka,

- szparagi,

- natka pietruszki,

- cukinia,

- groszek,

- wątróbka,

- mleko i przetwory mleczne,

- jaja.

Na szczęście niedobór witaminy K jest rzadki. Szczególnie niebezpieczny jest dla noworodków, które nie mają w pełni rozwiniętej flory bakteryjnej jelit, więc witamina K nie może być dobrze syntezowana przez organizm Dlatego u noworodków witaminę K się suplementuje.

Źródło: A. Karmańska, B. Karwowski, Rola witaminy K w metabolizmie kości, e-zikoapteka.pl

Polecane