Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > To nie są hemoroidy. Tę przypadłość bardzo często mylimy z chorobą hemoroidalną
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.05.2024 11:18

To nie są hemoroidy. Tę przypadłość bardzo często mylimy z chorobą hemoroidalną

dr n. med. Andrzej Berman, zakrzepica brzeżna
Fot. dr n. med. Andrzej Berman: ZnanyLekarz. Tło: Canva / pixelshot

- Często wypadanie hemoroidów jest mylone z innym, równie powszechnym schorzeniem, tak zwaną zakrzepicą splotów brzeżnych. Są to dwie zupełnie inne jednostki chorobowe - powiedział dr n. med. Andrzej Berman, proktolog, chirurg transplantolog. 

Co to jest zakrzepica brzeżna i jak odróżnić ją od choroby hemoroidalnej? Wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Andrzej Berman. 
 

Co to jest zakrzepica brzeżna odbytu?

Zakrzepica brzeżna odbytu jest stanem, w którym dochodzi do powstania zakrzepów w naczyniach brzeżnych odbytu. Wówczas, na brzegu odbytu pojawia się wyczuwalny, bolesny guzek. 

- Jest to sytuacja, w której w okolicy odbytu pojawia się bolesny guzek. Zazwyczaj powstaje dosyć szybko i jest bolesny. Zdarza się, że ulega opróżnieniu z krwi i może nawet dojść do obfitych krwawień. Nierzadko towarzyszy temu zmniejszenie dolegliwości bólowych - wyjaśnił dr n. med. Andrzej Berman.

Przyczyną zakrzepicy brzeżnej jest powstawanie zakrzepów w naczyniach brzeżnych odbytu. Najczęściej do zakrzepu krwi w tej okolicy dochodzi wskutek urazu, długiego siedzenia, forsownego wypróżnienia, a także porodu. 

Często pacjenci, u których wystąpiła zakrzepica brzeżna, mylą tę przypadłość z wypadnięciem hemoroida. Zdarza się, że próbują bezskutecznie wepchnąć powstały guzek w głąb odbytu, jednak nie jest to możliwe. 

- Cechą charakterystyczną zakrzepicy brzeżnej jest pojawienie się bolesnego guzka na brzegu odbytu. Zazwyczaj pojawia się w bardzo krótkim czasie, w ciągu 2-3 godzin po forsowanym wypróżnieniu, długim siedzeniu, czy po przebytym urazie. Pacjenci często próbują wprowadzić go do środka odbytu, ale jest on oryginalnie umiejscowiony na jego brzegu i nie jest to możliwe - wyjaśnił dr n. med. Andrzej Berman.

Przyszedł na SOR z nożem. "Chciał zemścić się za złą opiekę" To wczesny zwiastun demencji. Zauważysz go po oczach

Zakrzepica brzeżna a choroba hemoroidalna - jak je odróżnić?

- Należy rozróżnić dwie sytuacje bardzo często ze sobą mylone. Sploty hemoroidalne są delikatnymi strukturami nieunerwionymi czuciowo (a więc nie czujemy ich). Wystają z kanału odbytu zazwyczaj po wypróżnieniu i możemy je tam swobodnie odprowadzić z powrotem - wyjaśnił dr n. med. Andrzej Berman. 

Zakrzepica brzeżna jest bardzo często mylona przez pacjentów z chorobą hemoroidalną. Większość z nas kojarzy hemoroidy z dolegliwościami bólowymi, jednak jak wyjaśnił dr n. med. Andrzej Berman - ból nie jest typowym objawem choroby hemoroidalnej i znacznie częściej występuje w przebiegu zakrzepicy brzeżnej. 

- Najczęściej pacjenci łączą chorobę hemoroidalną z bólem, a jest to objaw niespecyficzny i znacznie częściej występujący w przypadku takich chorób jak zakrzepica brzeżna lub szczelina odbytu - są to przypadłości często mylone przez pacjentów z chorobą hemoroidalną - wyjaśnił dr n. med. Andrzej Berman. 
 

Cechą charakterystyczną zakrzepicy brzeżnej jest to, że powstały guzek wywołuje ból i dyskomfort. Jeśli po wypróżnieniu z odbytu wystaje miękka i bezbolesna struktura, wówczas najprawdopodobniej mamy do czynienia z wypadnięciem hemoroida. 

Do typowych objawów choroby hemoroidalnej należą: 

  • uczucie niepełnego wypróżnienia, 
  • uczucie ciała obcego w odbycie, 
  • świąd odbytu, 
  • pojawienie się krwi,
  • wypadanie splotów hemoroidalnych..

- Wyróżniamy pięć charakterystycznych objawów choroby hemoroidalnej. Pierwszym z nich jest uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca. Mamy wrażenie, że w odbytnicy nadal coś pozostało, a to co odczuwamy to są właśnie przesuwające się do kanału odbytu sploty hemoroidalne. W chorobie hemoroidalnej bardzo często występuje uczucie ciała obcego w odbycie oraz świąd odbytu. Kolejnym objawem jest pojawienie się krwi (zazwyczaj jasnej)  - wyjaśnił dr n. med. Andrzej Berman. 

Jak leczyć zakrzepicę brzeżną?

Objawy zakrzepicy brzeżnej zwykle utrzymują się około 7 – 14 dni. W tym czasie guzek stopniowo się wchłania, a dolegliwości bólowe się zmniejszają. Na wczesnym etapie stosuje się metodę nacięcia lub wycięcia guzka.  

- W przypadku wczesnych zakrzepic stosuje się metodę nacięcia lub wycięcia takiego splotu. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza późno, po kilku dniach od momentu wystąpienia guzka. Na tym etapie, dolegliwości najczęściej znacznie się zmniejszają i nacinanie nie ma już sensu. W tej sytuacji można włączyć leczenie zachowawcze - wyjaśnił dr n. med. Andrzej Berman. 

Skutecznym lekiem na tę dolegliwość jest czopek doodbytniczy zawierający streptokinazę - enzym, który rozpuszcza skrzepliny. Pomóc mogą także nasiadówki z kory dębu. Jest to skuteczna, domowa metoda leczenia schorzeń odbytu, m.in. zakrzepicy brzeżnej. 

Nasiadówki z kory dębu pomagają zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć rozpuszczanie skrzepliny. Nie są jednak zalecane w przypadku ropnia odbytu, dlatego przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. 

Przeczytaj też: 

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy

Hemoroidy wewnętrzne czy zewnętrzne? Ten podział często wprowadza pacjentów w błąd

Dlaczego lekarze niechętnie usuwają hemoroidy? Powód nie jest wcale oczywisty

Polecane