Pacjenci.pl Choroby Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje
fot.shutterstock/Hit Stop Media

Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje

10 grudnia 2024

Zakrzepy są niezwykle groźne dla zdrowia, więc nie warto ich bagatelizować. Należy działać w każdy możliwy sposób. Pomóc mogą nie tylko leki, ale też odpowiednia dieta. Oto, co należy włączyć do diety, by jak najszybciej się ich pozbyć.

W leczeniu zakrzepicy stosowane są leki przeciwzakrzepowe - zastrzyki z heparyną, leki rozrzedzające krew, przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Lekarze mogą też zadecydować o konieczności operacyjnego usuwania skrzeplin.

Zakrzepy i zatory – o co chodzi?

Zakrzep tętniczy to skrzep, który powstaje bezpośrednio w tętnicy i zatyka ją. Powstawanie zakrzepów może prowadzić do powstawania niebezpiecznych zatorów. Zator to nagłe zablokowanie naczynia krwionośnego przez skrzep, który przemieszcza się z innego miejsca w organizmie. Gdy ten trafi do płuc lub mózgu, może dojść do śmierci.

Choroba małych naczyń mózgowych to częsta przyczyna udaru. Jakie daje objawy?
Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, jaki otrzymasz dodatek od 1 stycznia 2025 r.

Włącz czosnek do diety, a uchronisz się przez zakrzepami

I choć leki przeciwzakrzepowe są bardzo pomocne, to nie zaszkodzi wspomóc ich naturalnymi metodami. Warto więc zadbać o odpowiednią dietę. Należy włączyć do niej m.in. czosnek, który w kwestii zakrzepów potrafi zdziałać cuda. Doskonale wspiera funkcjonowanie serca i układu krążenia. Może obniżać ciśnienie krwi oraz redukować poziom złego cholesterolu LDL. Co więcej, jeśli będzie spożywany regularnie,  zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi i zawału serca.

Jedz to, a rozpuścisz zakrzepy

Dieta , której nie lubią zakrzepy, powinna być bogata w kwasy omega-3, które doskonale wspierają układ sercowo-naczyniowy. Zdrowe tłuszcze obniżają ryzyko chorób serca i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Warto też używać takich przypraw jak imbir i kurkuma, które zapobiegają skrzepom i wspierają serce.

Egzotyczny owoc, którym jest ananas, zawiera mnóstwo potasu, wykazuje właściwości przeciwutleniające i ogranicza ryzyko sklejania się ze sobą płytek krwi. Powinniśmy jeść go często, jeśli chcemy ochronić nasze serce i mózg przed chorobami.

Zobacz też:

"Wykańczają nas porównania" – psychoterapeutka o social mediach

Twierdzą, że widzą duchy. Nauka nie zaprzecza tylko wyjaśnia, dlaczego tak jest

Syndrom martwego pośladka to problem wielu kobiet. Winny jest tryb życia

Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?
Koniec z tym zakazem. Od nowego roku nowe zasady w L4
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko