Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Koniec z tym zakazem. Od nowego roku nowe zasady w L4
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 09.12.2024 17:31

Koniec z tym zakazem. Od nowego roku nowe zasady w L4

Zwolnienie lekarskie
Fot. Canva

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje ważne zmiany w zasadach L4 od nowego roku. Zmieni się przede wszystkim… zakaz pracy na zwolnieniu. Okazuje się, że pewne rzeczy będą dozwolone. Czy to oznacza, że będzie można, a nawet trzeba - pracować na L4?

Rząd zmienia zasady L4

Projekt nowelizacji ustawy pod koniec października trafił do konsultacji publicznych. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany mają wejść w życie z początkiem 2025 roku. A zmiany będą duże. Przede wszystkim projekt wprowadza definicję „pracy zarobkowej" - jest to każda czynność mająca charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania (czyli rodzaju umowy). Co ważne, czynności incydentalne, takie jak podpisanie faktury czy odebranie telefonu lub odpisanie na maila, nie mają wpływu na prawo do świadczenia chorobowego. 

Najpierw koronawirus, teraz groźna bakteria. Kolejna choroba wypełnia szpitale Świąteczny dodatek do pensji. Czym jest tzw. karpiowe i komu przysługuje?

Będzie można pracować na L4?

Planowaną od nowego roku zmianą jest umożliwienie wykonywania pracy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Dotyczy to głównie osób, które pracują w więcej niż jednym miejscu. Jednak tutaj decydujące mają być:

  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • przyczyna zwolnienia lekarskiego. 

Tylko na wniosek pracownika lekarz będzie mógł zaznaczyć, że określony rodzaj pracy jest możliwy. Oznacza to, że w przypadku niektórych chorób uniemożliwiających pracę fizyczną lub stacjonarną, wykonywanie pracy zdalnej nie byłoby zakazane, o ile pracownik wyraziłby taką chęć.

Będą wzmożone kontrole

Projekt ustawy, która ma wejść w życie, zakłada także zwiększoną kontrolę prawidłowości orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, a także kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przez ubezpieczonych. Osoby przebywające na L4 będą musiały udostępnić ZUS informację o aktualnym miejscu zamieszkania lub pobytu. W przypadku nieuzasadnionej nieobecności grozić będzie utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Zobacz także:

Zmiana dla 98 tys. emerytów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kto odzyska należne świadczenia?

To koniec Centrów Zdrowia Psychicznego? Rzeczniczka Praw Dziecka zaniepokojona planami

Czekasz na wizytę do lekarza ponad 60 dni? Posłowie chcą, by zapłacił za to NFZ