Twierdzą, że widzą duchy. Nauka nie zaprzecza tylko wyjaśnia, dlaczego tak jest
Zjawiska nadprzyrodzone to od zawsze temat kontrowersyjny. Są osoby, które twierdzą, że ich doświadczają – widzą duchy, a nawet z nimi rozmawiają. Nauka ma wyjaśnienie tego stanu. I to niejedno.
Czy są ludzie, którzy widzą duchy?
Są osoby, które twierdzą, że doświadczają zjawisk paranormalnych. Nauka temu nie zaprzecza, a nawet wyjaśnia, dlaczego tak jest. Eksperci twierdzą, że widzenia duchów można doświadczać podczas paraliżu sennego, znanego również pod nazwą „nocna zmora”. Paraliż senny to jedna z parasomnii, czyli grupy zaburzeń snu. Podczas fazy snu REM dochodzi do krótkiego porażenia mięśni (z wyłączeniem mięśni oddechowych oraz gałek ocznych, co jest normalne. Jeśli jednak porażenie nastąpi w niewłaściwym momencie, gdy nie nastąpiła jeszcze utrata świadomości, dochodzi do paraliżu sennego.
Pojawiają się wówczas halucynacje wzrokowe i dźwiękowe oraz dezorientacja. Osobie, która go doświadcza, może wydawać się, że ktoś ją dotyka lub dusi. W tym czasie może też widzieć zmarłych, czuć się bezwładnie lub odczuwać, że się unosi. Ten przerażający sen może trwać od kilkunastu sekund do nawet do kilku minut.
Rozległ się dzwonek w oknie życia w Siedlcach. Znaleziono dwudniowego chłopczyka GIS ostrzega. Zmutowany wirus wykryty w ściekachKogo dotyka paraliż senny?
Z paraliżem sennym najczęściej borykają się osoby, których dotykają bezsenność, zaburzenia lękowe czy stres pourazowy. Niektórzy twierdzą, że pojawianie się zmory nocnej może mieć autoimmunologiczne i genetyczne.
Nadprzyrodzone wizje mogą mieć inne naukowe wyjaśnienie
Innym wyjaśnieniem widzenia duchów lub doświadczania innych zjawisk paranormalnych jest zatrucie tlenkiem węgla. Ten bezbarwny, bezwonny gaz jest naprawdę niebezpieczny. Wywołuje objawy takie jak bóle głowy, dezorientacja, zawroty głowy czy nudności, a poważne zatrucie może prowadzić do halucynacji. Widzenie duchów można też zbadać pod kątem neurologicznym. Pojawianie się takich halucynacji może mieć związek z nieprawidłową pracą mózgu.
Zobacz też:
O tych chorobach mówią nam nasze stopy. Fizjoterapeutka: Bardzo wiele możemy z nich wyczytać
Świadczenie dla pacjentów. 100 zł dodatku do energii elektrycznej
Jesteś po 67. roku życia? ZUS wypłaci ci dodatkowe pieniądze. Przedstawiamy warunki