Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Fortrans – kiedy się go stosuje? Działanie i skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Fortrans – kiedy się go stosuje? Działanie i skutki uboczne

Fortrans – kiedy się go stosuje? Działanie i skutki uboczne
Fortrans – kiedy się go stosuje? Działanie i skutki uboczne

Fortrans – działanie

Fortrans jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza, którego substancjami czynnymi są makrogol oraz sole. Preparat ma działanie przeczyszczające, stosuje się go w celu oczyszczenia okrężnicy przed badaniami diagnostycznymi oraz operacjami chirurgicznymi.

Makrogol, znany również jako glikol polietylenowy (PEG), to substancja stosowana w leczeniu przewlekłych zaparć oraz w celu opróżnienia jelit przed kolonoskopią (endoskopowym badaniem jelita grubego). Nie jest on wchłaniany ani metabolizowany w przewodzie pokarmowym, wymiana elektrolitów między jelitami i osoczem praktycznie nie zachodzi. Zwiększa to zawartość wody i objętość stolca w jelicie, co ułatwia jego usunięcie oraz stymuluje mięśnie ścian jelita. W osmotycznych środkach przeczyszczających stosowane są różne masy cząsteczkowe makrogolu: 3350, 4000, 6000.

Fortrans zawiera makrogol 4000 (PEG 4000, glikol polietylenowy 4000), siarczan sodu bezwodny, wodorowęglan sodu, chlorek sodu oraz chlorek potasu. Ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego.

Fortrans – wskazania i dawkowanie

Fortrans stosuje się u dorosłych pacjentów, u których planowane jest przeprowadzenie endoskopowego badania diagnostycznego – kolonoskopii czy RTG jamy brzusznej. Lek jest także przepisywany chorym przygotowywanym do operacji na okrężnicy.

Jedną saszetkę Fortrans należy rozpuścić w litrze wody. Zalecane dawkowanie to litr gotowego roztworu na 15 do 20 kg masy ciała. Zazwyczaj są to więc 3-4 litry, przyjmowane w dawkach podzielonych – 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg i 1–2 litry rano w dniu badania lub zabiegu.

Fortrans – skutki uboczne

Częste działania niepożądane, które występują po przyjęciu Fortrans u więcej niż 1 na 100 osób to:

  • biegunka,

  • ból brzucha,

  • wzdęcia, rozdęcie brzucha,

  • nudności, wymioty.

undefined

Objawy te zwykle ustępują po wypróżnieniu.

Fortrans – przeciwwskazania

Preparatu nie należy stosować:

  • u osób z perforacją jelit,

  • u osób z niedrożnością jelit spowodowaną strukturalnym lub funkcjonalnym zaburzeniem ściany jelita,

  • u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna,

  • w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku,

  • u chorych znacznie odwodnionych,

  • u chorych z ciężką niewydolnością serca,

  • u dzieci.

Szczególną ostrożność trzeba zachować u pacjentów z chorobami serca, nerek, z zaburzeniami przełykania i zaburzeniami neurologicznymi.

Ponieważ jednym ze skutków ubocznych zastosowania leku Fortrans jest biegunka, mogą wystąpić zaburzenia wchłaniania innych preparatów medycznych.

Tagi:
Polecane