Gasec – działanie, wskazania, skutki uboczne
Gascec – charakterystyka leku
Gasec jest stosowany w schorzeniach przewodu pokarmowego, takich jak choroba refluskowa i refluksowe zapalenie przełyku czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Substancją czynną leku jest omeprazol hamujący wydzielanie soku żołądkowego, zaliczany do inhibitorów pompy protonowej.
Wydzielanie kwasu solnego do światła żołądka jest procesem regulowanym głównie przez pompę protonową (ATP-azę K+/H+). ATPaza jest enzymem znajdującym się na błonie komórek okładzinowych, który ułatwia wymianę wodoru i potasu przez komórkę, co zwykle powoduje wydzielanie potasu i tworzenie kwasu żołądkowego. Po podaniu doustnym początek działania przeciwwydzielniczego omeprazolu jest zależny od dawki i prowadzi do zahamowania zarówno podstawowego, jak i stymulowanego wydzielania kwasu. Występuje zwykle w ciągu jednej godziny od zażycia leku, przy czym maksymalne działanie występuje po 2 godzinach od podania. Omeprazol jest silnie metabolizowany w wątrobie. Większość dawki (około 77%) zostaje wydalona z moczem w postaci co najmniej sześciu różnych metabolitów. Około 95% substancji wiąże się z białkami ludzkiego osocza.
Gasec ma postać kapsułek przeznaczonych do podania doustnego. Wchłanianie przebiega szybko, a maksymalne stężenie w osoczu osiągane omeprazolu w ciągu 0,5-3,5 godzin. 1 kapsułka zawiera 20 mg omeprazolu (Omeprazolum).
Gasec – wskazania
Wskazania do stosowania preparatu u osób dorosłych obejmują:
leczenie czynnej choroby wrzodowej dwunastnicy u dorosłych,
leczenie czynnej, łagodnej choroby wrzodowej żołądka u dorosłych,
eradykację Helicobacter pylori w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu wrzodu dwunastnicy u dorosłych (w skojarzeniu z antybiotykoterapią),
leczenie objawowej choroby refluksowej przełyku,
leczenie zapalenia przełyku,
leczenie zespołu Zollingera-Ellisona,
zapobieganie powstawaniu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy podczas przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Wskazania do stosowania leku Gasec u dzieci to:
dzieci powyżej 1. roku życia, o masie ciała większej niż 10 kg – leczenie refluksowego zapalenia przełyku,
dzieci i młodzież w wieku powyżej 4 lat – leczenie owrzodzenia dwunastnicy wywołanego przez H. pylori.
undefined
Gasec – dawkowanie
Zalecana dawka leku Gasec w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz ich zapobieganiu, a także leczeniu refluksowego zapalenia przełyku oraz objawowej choroby refluksowej wynosi zazwyczaj 20 mg omeprazolu raz na dobę (w razie potrzeby dawkę tę można zwiększyć do 40 mg). Leczenie podtrzymujące u pacjentów z wygojonymi zmianami polega przeważnie na stosowaniu 10 mg omeprazolu raz dziennie. Należy mieć jednak na uwadze, że dawkę zawsze należy dobrać indywidualnie, uwzględniając stan pacjenta i jego odpowiedź na leczenie.
U dzieci o masie ciała 10-20 kg dawka dobowa wynosi najczęściej 10 mg (w razie potrzeby dawkę zwiększa się do 20 mg), a u dzieci, które ważą więcej niż 20 kg zalecane dawkowanie to 20 mg omeprazolu (w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 40 mg).
Leczenie zakażeń Helicobacter pylori odbywa się w skojarzeniu leczenia omeprazolem z odpowiednio dobraną antybiotykoterapią.
Gasec – przeciwwskazania i działania niepożądane
Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki będące pochodnymi benzimidazolu.
Wśród skutków ubocznych leczenia wymienia się głównie:
bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia,
bóle głowy,
zawroty głowy,
reakcje skórne, takie jak świąd, wysypka,
zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Objawy przedawkowania leku Gasec obejmują: splątanie, senność, niewyraźne widzenie, tachykardię, nudności, zlewne poty, ból głowy i suchość w ustach.
Wyniki badań epidemiologicznych nie wykazały niepożądanych oddziaływań omeprazolu na ciążę lub na stan zdrowia płodu/dziecka, dlatego też uważa się, że Gasce może być stosowany podczas ciąży oraz karmienia piersią.