Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gorączka guzkowa – przyczyny, objawy i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Gorączka guzkowa – przyczyny, objawy i leczenie.

Gorączka guzkowa – przyczyny, objawy i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/kleszcz-borelioza-kleszcze-1271763/

Gorączka guzkowa to jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze. Najczęściej występuje na terenie basenu Morza Śródziemnego. Dolegliwości wywołują bakterie o nazwie „riketsje”. Gorączkę guzkową należy traktować poważnie, gdyż nieleczona może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Przygotowaliśmy dla ciebie garść bardzo przydatnych informacji na temat postępowania w przypadku wystąpienia gorączki guzkowej. Zapraszamy do czytania!

Czym jest gorączka guzkowa?

Gorączkę guzkową często nazywa się również gorączką plamistą śródziemnomorską. W przeciwieństwie do wielu chorób, których przyczyną są ukąszenia kleszczy, gorączka guzkowa jest silnie zakaźna. Chorobę wywołują bakterie Rickettsia conorii, a wektor zakażenie stanowią kleszcze, bytujące zwykle na psach.

Gorączka guzkowa występuje najczęściej, zgodnie z drugą jej nazwą, w basenie Morza Śródziemnego, ale również morza Czarnego i Kaspijskiego. Przypadki zachorowań na gorączkę guzkową odnotowano również na terenach Afryki oraz Indii. W Polsce jej przypadki stwierdzane są zwykle u powracających z wakacji turystów, a największa liczba zachorowań występuje w okresie od czerwca do września każdego roku.

Objawy gorączki guzkowej

Okres inkubacji gorączki guzkowej trwa zwykle od 5 do 7 dni po ugryzieniu kleszcza. W miejscu ukąszenia tworzy się owrzodzenie o czarnym lub ciemnobrązowym zabarwieniu z czerwoną otoczką. Następnym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, a towarzyszą mu bóle głowy oraz mięśni i stawów. W 4. lub 5. dniu choroby najczęściej można zaobserwować wysypkę plamisto-grudkową, która nieraz przyjmuje postać erytrodermii (co oznacza, że obejmuje całe ciało i może prowadzić do poważnego odwodnienia oraz innych komplikacji). Wysypka jest nasilona zazwyczaj przez okres około tygodnia. Jednym z objawów jest również podwyższona temperatura. Wszystkie symptomy utrzymują się zwykle przez około 21 dni.

Diagnozowanie gorączki guzkowej

Do stwierdzenia gorączki guzkowej nie wystarczy opisanie lekarzowi objawów klinicznych. Konieczny jest również wywiad lekarski, który potwierdzi np. narażenie w ostatnich tygodniach na ukąszenie kleszcza lub kontakt z inną osobą chorą na gorączkę guzkową. Oprócz standardowych objawów, które wymieniliśmy wcześniej, lekarz może również stwierdzić występowanie powikłań, które obejmują między innymi zaburzenia świadomości, powiększoną wątrobę i śledzionę oraz niepokojące zmiany osłuchowe serca i płuc. Jeżeli diagnoza nie jest pewna, lekarz zwykle zleca również badania laboratoryjne. Te mają na celu wykrycie przeciwciał charakterystycznych dla gorączki guzkowej.

Leczenie gorączki guzkowej

W leczeniu gorączki guzkowej stosuje się przede wszystkim antybiotyki, które charakteryzują się aktywnością wobec bakterii atypowych. Zwykle farmakoterapia antybiotykami trwa około 7 dni. Jeżeli jednak podczas wizyty lekarskiej już stwierdzono występowanie powikłań, leczenie przedłuża się do dwóch tygodni. Powikłania nie są w przebiegu gorączki guzkowej standardem. Zdarzają się raczej rzadko, a większość pacjentów przechodzi chorobę raczej lekko. Powikłania dotyczą najczęściej osób starszych, pacjentów z obniżoną odpornością oraz alkoholików.

Tagi: