Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Jak poradzić sobie ze wzdęciami, gazami i zaparciami w podróży? Lekarz wyjaśnia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.08.2024 13:23

Jak poradzić sobie ze wzdęciami, gazami i zaparciami w podróży? Lekarz wyjaśnia

Zaparcia, gazy, podróż
Fot. Freepic

Uczucie wzdęcia powodujące powiększenie obwodu brzucha podczas wakacyjnego urlopu może być dość wstydliwym problemem, który niestety potrafi popsuć upragniony wypoczynek. Jest to jeden z najczęściej występujących objawów ze strony przewodu pokarmowego - związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach, dostających się tam na skutek fermentacji lub połykania powietrza.

Łukasz Durajski, pediatra, który na Instagramie prowadzi profil Doktorek Radzi wyjaśnił, jak poradzić sobie ze wzdęciami, gazami i zaparciami w podróży.

 

Jak poradzić sobie ze wzdęciami czy zaparciami w podróży? Lekarz radzi

 Do nagromadzenia gazów przyczynić się mogą błędy dietetyczne, o które przecież nietrudno podczas wakacji, kiedy to przecież pozwalamy sobie na jedzenie wszystkiego, na co tylko mamy ochotę.

Łukasz Durajski, pediatra, który w mediach społecznościowych prowadzi profil Doktorek Radzi, wyjaśnił, że wzdęcia, gazy i zaparcia to dolegliwości, które często pojawiają się w podróży. Dlaczego tak się dzieje?

“Długotrwała pozycja siedząca jest przyczyną spowolnienia perystaltyki jelit. W trakcie podróży bardzo często zapominamy o prawidłowym nawodnieniu co powoduje problemy trawienne. Zmiana rutyny żywieniowej, czyli spożywanie nieregularne posiłków i próbowanie nowych potraw, a także picie gazowanych napojów czy alkoholu wpływają negatywnie na procesy trawienne” - podkreśla Durajski.

Sam stres związany z podróżą negatywnie wpływa na jelita

Lekarz zauważa też, że sam stres związany z podróżą może również negatywnie wpływać na nasze jelita. Co może zrobić, by uniknąć tego typu problemów? Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Pamiętaj o dostarczeniu błonnika, na przykład poprzez jedzenie owoców i warzyw. Dobrym rozwiązaniem może być również suplementacja błonnika - wyjaśnia Łukasz Durajski, dodając też, że warto się ruszać, dlatego że ruch bardzo pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. 

Lekarz podkreśla też, by nie ignorować potrzeby wypróżniania się. Lęk przed korzystaniem z toalet publicznych jest bardzo często przyczyną zaparć.

Co zrobić, by odpowiednio przygotować się do podróży?

Co zrobić, by odpowiednio przygotować się do podróży? Warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który przygotuje dla nas odpowiednią apteczkę podróżnika - podsumowuje lekarz.

Warto oczywiście dodać, że na motorykę jelit wpływa również napięcie emocjonalne i stres, który może pojawić się w związku z podróżą. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają lecieć samolotem, a boją się latać. Dlatego w miarę możliwości trzeba zapanować nad skrajnymi emocjami - zabrać ze sobą książkę, krzyżówki lub coś, co zapewni nam rozrywkę i pomoże rozładować stres.

Czytaj też:

Poparzenie meduzy - co robić? W żadnym razie nie sikaj na ranę!

Napięcie, kołatanie serca, drżenie rąk. To nie jest zwykły stres przed podróżą, to awiofobia

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów i rencistów. Musisz spełnić jeden warunek