Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jaskra zamykającego się kąta - co należy wiedzieć?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:30

Jaskra zamykającego się kąta - co należy wiedzieć?

Jaskra zamykającego się kąta - co należy wiedzieć
pixabay.com

Jaskra zamykającego się kąta – informacje wstępne

Ten typ jaskry charakteryzuje występowanie obwodowych zrostów przednich. W jaskrze pierwotnej zamykającego się oka mamy do czynienia z predyspozycją anatomiczną – mechanizm samej neuropatii jaskrowej jest wtórny do ogólnego stanu oka. Do neuropatii w tym przypadku dochodzi w momencie przewlekłego lub gwałtownego zahamowania odpływu cieczy wodnistej, spowodowanego zamknięciem kąta przesączania. Za czynniki ryzyka w tym przypadku uznaje się wiek (osoby powyżej 40. roku życia są bardziej narażone) oraz płeć (u kobiet ten typ jaskry występuje nawet 4 razy częściej niż u mężczyzn). Ponadto istotne są rodzinne predyspozycje, refrakcja oraz długość samej gałki ocznej, ponieważ pacjenci z pierwotnym zamknięciem kąta mają zazwyczaj gałki oczne o krótkich długościach osiowych, z płytką komorą przednią i grubą soczewką.

Jak powstaje jaskra zamykającego się kąta?

Na to pytanie należy odpowiedzieć, zaczynając od omówienia tzw. bloku źrenicznego. Z całkowitym blokiem spotykamy się, gdy tylne zrosty obejmą 360 stopni, w skutek czego dojdzie do odgrodzenia źrenicy. W takiej sytuacji ciecz wodnista nie ma możliwości przedostania się do komory przedniej i gromadzi się w komorze tylnej. Natomiast względny blok źreniczny występuje, gdy dochodzi do ograniczenia przepływu cieczy wodnistej przez źrenicę. Oba rodzaje powyższych bloków można zlikwidować przy pomocy irydotomii laserowej bądź irydektomii. W przypadku jaskry zamykającego się kąta do ostrego pierwotnego zamknięcia się kąta dochodzi, gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe gwałtownie wzrasta z powodu nagłej blokady. Stan ten określa się jako nagły i mogący potencjalnie doprowadzić do całkowitej ślepoty.  W przypadku okresowo zamykającego się kąta dochodzi do okresowego bloku źrenicznego, który najczęściej ustępuje w sposób samoistny. Stanowi on pewną formę ataku, który może być spowodowany fizjologicznym poszerzeniem źrenicy lub występuje, gdy dojdzie do spłycenia komory przedniej.

Objawy, jakie można zaobserwować w trakcie epizodów zamykania się kąta, to wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (który skutkuje przymgleniem widzenia), obecność kół tęczowych w polu widzenia, bóle oka oraz głowy. Początkowo przebieg choroby jest dla pacjenta bezobjawowy i z tego powodu choroba jest rozpoznawana w późnym stadium, co może prowadzić do bardzo znacznego upośledzenia widzenia, a nawet ślepoty. Przewlekłe zamknięcie kąta może również wystąpić po ostrym zamknięciu kąta, po którym pozostają zrosty przednie. Bloki te zatem mogą występować po sobie.

Jaskra zamykającego się kąta – diagnoza i leczenie

Odpowiednie leczenie, wybrane na podstawie szczegółowych badań diagnostycznych, polega – w przypadku jaskry zamykającego się kąta – na irydotomii laserowej lub irydektomii chirurgicznej. Aby dokonać takiego wyboru niezbędne jest wykonanie gonioskopii, umożliwiającej ocenę kąta przesączania. Gdy któraś z tych metod zostanie zastosowana w odpowiednim czasie, może umożliwić całkowite wyleczenie lub chociażby zatrzymanie procesu chorobowego, przez co ubytki w polu widzenia nie zaczną się powiększać.

W przypadku tej choroby można spotkać się z leczeniem za pomocą beta-blokerów, inhibitorów anhydrazy węglanowej czy prostaglandyn (stosowanych w celu obniżenia ciśnienia), jednak znacznie bardziej skutecznym rozwiązaniem w przypadku tego rodzaju jaskry jest metoda laserowa IRT.

Tagi: