Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kalcytonina (CT) – działanie, wskazania do badania, znaczenie wyników
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:29

Kalcytonina (CT) – działanie, wskazania do badania, znaczenie wyników

Kalcytonina (CT) – działanie, wskazania do badania, znaczenie wyników
pixabay.com

Kalcytonina (CT) – funkcje w organizmie

Kalcytonina jest polipeptydowym hormonem, zbudowanym z 32 aminokwasów. Jego produkcja ma miejsce przede wszystkim w komórkach C tarczycy, choć w małych ilościach powstaje również układzie nerwowym, pokarmowym i w płucach. Kalcytonina hamuje działanie komórek, które prowadzą do resorpcji kości, dzięki czemu wapń zostaje zatrzymany w tkance kostnej, czyniąc ją mocną i zdrową. Hormon bierze także udział w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu (wraz z parathormonem i kalcytriolem), wspomaga oczyszczanie nerek i zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego.

Wskazanie do badania kalcytoniny (CT)

Pomiar poziomu kalcytoniny nie jest badaniem rutynowym i nie ma konieczności wykonywać go profilaktycznie. Lekarz zleca badanie najczęściej w przypadku podejrzenia nadczynności przytarczyc i nowotworu rdzeniastego tarczycy lub w przypadku objawów zachwiania gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Ponadto badanie powinny wykonać osoby, u których w bliskiej rodzinie wystąpił rak rdzeniasty tarczycy oraz pacjenci z guzami neuroendokrynnymi.

Kalcytonina – na czym polega badanie?

Badanie stężenia kalcytoniny powinno wykonywać się na czczo (8-12 godzin po ostatnim posiłku). Na kilka dni przed wizytą w laboratorium należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz posiłków bogatych w tłuszcz. Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, w której następnie oznacza się stężenie kalcytoniny metodą immunochemiczną. Pomiar poziomu CT kosztuje 80-100 zł, a na wyniki czeka się jeden dzień roboczy.

Kalcytonina (CT) – normy we krwi

W przypadku kalcytoniny nie istnieją standardowe zakresy referencyjne dla osób dorosłych. Prawidłowy poziom tego hormonu jest różny w zależności od płci, wieku pacjenta oraz metody oznaczenia, która jest inna w każdym laboratorium. Interpretacji wyników nie można dokonać samodzielnie – każdorazowo wartości muszą być indywidualnie ocenione przez lekarza.Ogólnie za zakres prawidłowy przyjmuje się 8,3 a 22,0 pmol/l. U noworodków oraz kobiet w ciąży poziom kalcytoniny jest jednak znacznie wyższy, natomiast u osób chorych na osteoporozę i kobiet po menopauzie – niższy.

Tagi:
Polecane