Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:32

Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Kaszel - rodzaje przyczyny leczenie
pixabay.com

Kaszel a mechanizm powstawania


Jest on odruchową reakcją na podrażnienie zakończeń nerwowych, znajdujących się w błonie śluzowej. Mechanizm odruchu kaszlu, polega na nagłym skurczu w obrębie ścian klatki piersiowej. W szczególności dotyczy on mięśni wydechowych oraz oskrzeli. Skurcz ten powoduje nagłe wyrzucanie powietrza z płuc i okolicznych dróg oddechowych. Do reakcji kaszlowej może dojść z różnych przyczyn. Do jednej z nich zalicza się obecność ciała obcego w układzie oddechowym, a także uszkodzenie błony śluzowej dróg oddechowych na skutek infekcji. Może ona być zarówno wirusowa, jak i bakteryjna. Co ciekawe, do kaszlu może dojść również na skutek podrażnienia nerwów, które są odpowiedzialne za przewodzenie impulsu odruchu kaszlowego (np. poprzez podrażnienie gałęzi usznej nerwu błędnego). Szczególnego traktowania wymaga zwłaszcza kaszel u kobiet w ciąży, ponieważ większość leków przeciwkaszlowych lub łagodzących jest niedozwolona w trakcie spodziewania się dziecka. Z tego względu najczęściej jest on leczony pod ścisłą opieką lekarza lub też domowymi sposobami

undefined

Kaszel i jego rodzaje


Kaszel może być również spowodowany impulsami płynącymi z samej tkanki płucnej, takimi jak obrzęk płuc, zastój w płucach, zapalenie opłucnej, złamanie żebra, przepony, przewodu słuchowego zewnętrznego lub jamy brzusznej. Pod względem charakteru kaszlu można wyróżnić kaszel nieproduktywny, określany potocznie jako suchy oraz kaszel produktywny, czyli mokry. W jego przypadku warto wspomagać się preparatami leczniczymi, które poprzez rozrzedzanie śluzu, ułatwiają jego odkrztuszanie, co skutkuje wydobywaniem się z organizmu drobnoustrojów i zaprzestaniu dalszego rozwoju infekcji. Natomiast kaszel nieproduktywny jest raczej niekorzystny i niebezpieczny, ponieważ może również powodować pękanie naczyń krwionośnych w śluzówce, wlewy krwawe w spojówkach, a nawet omdlenia. Biorąc pod uwagę czas utrzymywania się kaszlu, wyróżnia się kaszel ostry, nagły (do 3 tygodni) i kaszel przewlekły (trwający ponad 7 tygodni).

undefined

Kaszel a jego przyczyny


Do najczęstszych przyczyn kaszlu przewlekłego należą przewlekłe zapalenie oskrzeli, objawiające się kaszlem mokrym, z odkrztuszaniem wydzieliny przez większość dni w miesiącu lub przez 3 miesiące w roku, ponadto pojawiają się duszności oraz spływanie wydzieliny z nozdrzy, bóle głowy, gardła oraz obrzęk błony śluzowej nosa. Kolejną przyczyną kaszlu przewlekłego może być również refluks żołądkowo-przełykowy, skutkujący bólem w klatce piersiowej lub bólem brzucha oraz kwaśnym smakiem w ustach. Równie częstym podłożem jest astma, inhibitory ACE oraz krztusiec objawiający się powtarzającymi się napadami nasilonych kaszlnięć podczas jednego wydechu, oraz uczuciem dławienia. Szczególnie niebezpieczną przyczyną może być również rak nagłośni, w przypadku którego pojawiają się trudności podczas przełykania oraz przewlekły kaszel w zaawansowanym stadium choroby. W przypadku kaszlu ostrego za główne przyczyny uważa się infekcję górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc (w przypadku którego można zauważyć szmer oskrzelowy), spływanie wydzieliny z gardła, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, obecność ciała obcego w gardle, zatorowość płucną oraz niewydolność serca. Ze względu na to, że przyczyny kaszlu mogą być różnorodne i sygnalizować różne rozwijające się choroby, każdy nagły i długo utrzymujący się kaszel powinien skłonić nas do wizyty u lekarza specjalisty, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań.

Tagi: