Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Krwiak śródczaszkowy
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:29

Krwiak śródczaszkowy

Krwiak śródczaszkowy
pixabay.com

Czym jest krwiak śródczaszkowy?

Krwiak śródczaszkowy jest to nagromadzenie się krwi we wnętrzu czaszki. W zależności od przestrzeni czaszki, w jakiej występuje, jest określany krwiakiem: podokostnowym, nadtwardówkowym, podtwardówkowym lub podpajęczynówkowym. Krwiaki śródczaszkowe są najcięższą z konsekwencji urazów głowy. Mogą one prowadzić do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, grożącego zniszczeniem delikatnej tkanki mózgu lub przerwaniem dopływu krwi do tego organu. Nagłe skoki ciśnienia śródczaszkowego mogą być groźne ze względu na ryzyko wgłobienia mózgu, czyli przemieszczenia części mózgowia do niefizjologicznego przedziału anatomicznego. Wgłobienie mózgu może skutkować śmiercią.

Krwiak podokostnowy

Krwiaki śródczaszkowe powstałe w przestrzeni podokostnowej nazywane są krwiakami podokostnowymi. Występują zazwyczaj u noworodków. Typowymi przyczynami ich powstawania są: przedłużający się drugi etap porodu lub poród instrumentalny, zwłaszcza kleszczowy. Podejrzewa się także, że niedobór witaminy C zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia krwiaków śródczaszkowych. Objawami krwiaka podokostnowego u noworodka są: żółtaczka, anemia i niskie ciśnienie. Puchnięcie pojawia się 2 do 3 dni po porodzie. Krwiaki podokostnowe zazwyczaj nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji – mają tendencję do samoograniczenia się w ciągu pierwszych tygodni lub miesięcy życia dziecka.

Krwiak nadtwardówkowy

Z krwiakiem nadtwarówkowym mamy do czynienia, gdy wynaczyniona krew gromadzi się między kośćmi czaszki lub kręgosłupa a oponą twardą (jedną z opon mózgowo-rdzeniowych). Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest przerwanie naczyń oponowych na skutek urazu, np. wypadku samochodowego lub upadku z wysokości. Objawy krwiaku nadtwardówkowego obejmują: poszerzenie źrenicy po stronie krwiaka, objawy połowiczne, objawy ucisku na pień mózgu (zaburzenia psychoruchowe, zachowania, świadomości, uwagi, mowy i myślenia oraz upośledzenie pamięci), objawy zespołu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego ( ból głowy, bradykardia, wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia świadomości, pogorszenie widzenia, nudności i wymioty, zaburzenia równowagi, sztywność karku, tarcza zastoinowa na dnie oka, niedowład nerwu odwodzącego), śpiączka mózgowa. Występowanie krwiaka potwierdza się obrazowaniem tomografią komputerową. Krwiak wymaga natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej – konieczna jest trepanacja czaszki i odbarczenie krwiaka. Jeśli nie nastąpiło wgłobienie mózgu, pacjenci zazwyczaj wracają do zdrowia.

Krwiak podtwardówkowy

Gdy wynaczyniona krew pojawia się między oponą twardą a oponą pajęczą, krwiak nazywany jest podtwardówkowym. Krwiaki podtwardówkowe stanowią ok. 80% wszystkich krwiaków śródczaszkowych. Krwiaki te powstają na skutek złamania kości czaszki lub w wyniku ciężkiego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W zależności od rodzaju krwiaka będą występować objawy od lżejszych (ból głowy, nudności, wymioty, spowolnienie psychoruchowe) do cięższych (niedowład, porażenie połowiczne, zaburzenia chodu i mowy, poszerzenie źrenicy po stronie krwiaka, zaburzenia świadomości i napady padaczkowe, śpiączka). Krwiak lokalizowany jest za pomocą tomografii komputerowej. Krwiaki podtwardówkowe wymagają leczenia chirurgicznego.

Tagi:
Polecane