Pacjenci.pl
Leki na odchudzanie – czym są? Skład, efekty działania, rodzaje

pixabay.com

Leki na odchudzanie – czym są? Skład, efekty działania, rodzaje

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Leki odchudzające to suplementy, których celem jest wspomaganie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Leki odchudzające można podzielić na dwie grupy: środki zmniejszające apetyt i spalacze tłuszczu. Jakie są dostępne na rynku rodzaje leków o

Czym są leki na odchudzanie?

Leki odchudzające to suplementy, których celem jest wspomaganie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Zawarte w nich składniki aktywne mogą pomóc w walce z nadwagą, zmniejszając uczucie głodu czy przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej.

Choć suplementy diety stanowią największą grupę preparatów odchudzających, są też najmniej wiarygodne, ponieważ ich producenci nie muszą przeprowadzać żadnych badań przed wprowadzeniem ich na rynek. Jedynym obowiązkiem producenta jest przesłanie projektu opakowania produktu leczniczego do Głównego Inspektora Zdrowia i poinformowanie go o wprowadzeniu na rynek. Jakość wprowadzonych preparatów jest kontrolowana przez sanepid, są to wyrywkowe i nieregularne kontrole.

Skład leków na odchudzanie

Najbardziej skutecznymi składnikami wspomagającymi odchudzanie są:

  • chrom – odpowiada za stabilizację metabolizmu węglowodanów oraz zmniejszenie apetytu na słodycze. Chrom ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek, zmniejszając w ten sposób wydzielanie insuliny. Sprzyja to głównie spalaniu tłuszczu. Warto jednak pamiętać, że nadmiar chromu jest szkodliwy dla organizmu człowieka, dlatego nie należy niepotrzebnie wydłużać czasu suplementacji;

  • błonnik pokarmowy – długotrwale syci, ponieważ po spożyciu pęcznieje i zwiększa swoją objętość w żołądku. Przyjmując preparaty zawierające błonnik, należy pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów wody dziennie;

  • fasolamina – składnik zmniejszający kalorie w pożywieniu poprzez częściowe utrudnianie wchłaniania skrobii (enzymy rozkładające skrobię są zablokowane);

  • kofeina – składnik, który przyspiesza metabolizm, ale osoby z chorobami układu krążenia powinny unikać jej stosowania. Dodatkowo, kofeina działa termogenicznie i zwiększa liczbę spalanych kalorii podczas wysiłku fizycznego;

  • chitosan – to substancja izolowana z pancerzy skorupiaków, wiąże kwasy żółciowe, cholesterol i tłuszcze pokarmowe w przewodzie pokarmowym. Chitozan może zapobiegać wchłanianiu niektórych tłuszczów, pomagając w ten sposób zmniejszyć wagę ciała;

  • sprzężony kwas linolowy lub CLA – to kwas obecny w tłuszczu mleka. Redukuje tkankę tłuszczową, zwiększając  masę mięśniową i poprawiając metabolizm. CLA zapobiega działaniu enzymu, który odpowiada za przedostawanie się tłuszczów do komórek.

Rodzaje leków na odchudzanie

Leki odchudzające można podzielić na dwie grupy. Są to środki zmniejszające apetyt i spalacze tłuszczu.

Supresanty apetytu – działanie sprowadza się do tłumienia głodu, na przykład poprzez oddziaływanie na ośrodek apetytu w mózgu, obrzęk spowodowany wchłanianiem wody. Te tabletki odchudzające zwykle zawierają kofeinę, ananas, ocet jabłkowy, guaranę i gorzką pomarańczę. Pęczniejąc w żołądku, zmniejszają apetyt.

Spalacze tłuszczu – ich rola polega na szybszym redukowaniu tkanki tłuszczowej poprzez przyśpieszenie transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, zwiększenie termogenezy, a następnie zamianę mitochondriów na energię. Spalacz tłuszczu przeznaczony jest dla osób chcących schudnąć poprzez ćwiczenia. Stosowanie samych spalaczy tłuszczu bez ćwiczeń i diety czynności nie przyniesie żadnych rezultatów. Składniki tabletek spalających tłuszcz są bogate w kwas linolowy, kofeinę i L-karnitynę.

Leki wspomagające przemianę materii – rola tego rodzaju tabletek polega na przyspieszeniu i poprawie metabolizmu. To obecnie jedne z najpopularniejszych preparatów na rynku. Skład tych leków odchudzających oparty jest na składnikach, które mają naturalne pochodzenie, m.in. ekstrakt z grejpfruta czy ekstrakt z zielonej herbaty. Te składniki przyspieszają metabolizm, co może ułatwić odchudzanie.

Leki ograniczające wchłanianie tłuszczy i węglowodanów - ich zadaniem jest hamowanie wchłaniania tłuszczy i węglowodanów przez pokarm dostarczany w diecie. Mechanizm działania tych leków polega na tym, że niektóre składniki żywności, które przyczyniają się do gromadzenia się tłuszczu w organizmie, nie będą trawione i wchłaniane przez organizm, ale zostaną natychmiast z niego wydalone. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania tego typu leków, ponieważ ich długotrwałe stosowanie może powodować takie działania niepożądane, jak niedobory niektórych witamin. Jest to szczególnie ważne w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zwłaszcza A, D, E i K.

Leki odchudzające na receptę

Skuteczne leki odchudzające na receptę mogą być stosowane w leczeniu otyłości. Jednym z najpopularniejszych leków na odchudzanie jest orlistat – substancja zmniejszająca wchłanianie tłuszczu o około 30%.

Preparat mieszany zawierający chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu został również dodany do listy leków odchudzających na receptę zarejestrowanych w Polsce. Substancja czynna oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy zmniejszając w ten sposób uczucie głodu.

Leki odchudzające bez recepty

Na rynku suplementów diety są również dostępne leki odchudzające bez recepty. Są to preparaty najczęściej oparte na naturalnych składnikach, takich jak ekstrakty z egzotycznych roślin. Bardzo popularne są tabletki zawierające zieloną kawę, afrykańskie mango i gorzką pomarańczę.

Efekty przyjmowania leków na odchudzanie

Skuteczność leków odchudzających jest ściśle związana z ich składem. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji leków odchudzających konieczne jest zapoznanie się z właściwościami składników podanych w recepturze.

Podczas odchudzania ważne są zasoby energii, których pacjent podczas odchudzania dostarcza znacznie mniej do organizmu. Dlatego kupując leki na odchudzanie, warto wybierać te, które zawierają bezpieczne i pobudzające substancje naturalne, takie jak ekstrakt z zielonej herbaty czy guarany.

Leki na odchudzanie, których należy unikać

Leki odchudzające, które są wybierane bez wcześniejszej analizy składu, mogą nie mieć żadnego wpływu na odchudzanie lub mogą zaszkodzić pacjentom. Najważniejsze jest, aby unikać preparatów na odchudzanie, których pochodzenie nie jest znane. Dotyczy to szczególnie leków na odchudzanie z rynku azjatyckiego, które najczęściej można kupić on-line. Tego typu leki mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem pacjenta, a czasem przyczynić się do śmierci.

Wycofane produkty obejmują chlorowodorek sibutraminy, który był stosowany w leczeniu otyłości trudnej do leczenia innymi metodami. Z powodu działań niepożądanych lek został wycofany w większości krajów/ regionów. Aby odchudzanie przez pacjenta przebiegało zdrowo należy również unikać przyjmowania leków anorektycznych, których sprzedaż jest niedozwolona, ale nadal można je kupić on-line.

Szczególnie złym wyborem jest kupowanie tabletek z jajami tasiemca. Ten sposób odchudzania powoduje poważne problemy zdrowotne nie tylko u osób przyjmujących, ale także u innych osób, które mają z nimi kontakt.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >