Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki na odchudzanie – czym są? Skład, efekty działania, rodzaje
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki na odchudzanie – czym są? Skład, efekty działania, rodzaje

Leki na odchudzanie – czym są? Skład, efekty działania, rodzaje
pixabay.com

Czym są leki na odchudzanie?

Leki odchudzające to suplementy, których celem jest wspomaganie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Zawarte w nich składniki aktywne mogą pomóc w walce z nadwagą, zmniejszając uczucie głodu czy przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej.

Choć suplementy diety stanowią największą grupę preparatów odchudzających, są też najmniej wiarygodne, ponieważ ich producenci nie muszą przeprowadzać żadnych badań przed wprowadzeniem ich na rynek. Jedynym obowiązkiem producenta jest przesłanie projektu opakowania produktu leczniczego do Głównego Inspektora Zdrowia i poinformowanie go o wprowadzeniu na rynek. Jakość wprowadzonych preparatów jest kontrolowana przez sanepid, są to wyrywkowe i nieregularne kontrole.

Skład leków na odchudzanie

Najbardziej skutecznymi składnikami wspomagającymi odchudzanie są:

  • chrom – odpowiada za stabilizację metabolizmu węglowodanów oraz zmniejszenie apetytu na słodycze. Chrom ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek, zmniejszając w ten sposób wydzielanie insuliny. Sprzyja to głównie spalaniu tłuszczu. Warto jednak pamiętać, że nadmiar chromu jest szkodliwy dla organizmu człowieka, dlatego nie należy niepotrzebnie wydłużać czasu suplementacji;

  • błonnik pokarmowy – długotrwale syci, ponieważ po spożyciu pęcznieje i zwiększa swoją objętość w żołądku. Przyjmując preparaty zawierające błonnik, należy pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów wody dziennie;

  • fasolamina – składnik zmniejszający kalorie w pożywieniu poprzez częściowe utrudnianie wchłaniania skrobii (enzymy rozkładające skrobię są zablokowane);

  • kofeina – składnik, który przyspiesza metabolizm, ale osoby z chorobami układu krążenia powinny unikać jej stosowania. Dodatkowo, kofeina działa termogenicznie i zwiększa liczbę spalanych kalorii podczas wysiłku fizycznego;

  • chitosan – to substancja izolowana z pancerzy skorupiaków, wiąże kwasy żółciowe, cholesterol i tłuszcze pokarmowe w przewodzie pokarmowym. Chitozan może zapobiegać wchłanianiu niektórych tłuszczów, pomagając w ten sposób zmniejszyć wagę ciała;

  • sprzężony kwas linolowy lub CLA – to kwas obecny w tłuszczu mleka. Redukuje tkankę tłuszczową, zwiększając  masę mięśniową i poprawiając metabolizm. CLA zapobiega działaniu enzymu, który odpowiada za przedostawanie się tłuszczów do komórek.

Rodzaje leków na odchudzanie

Leki odchudzające można podzielić na dwie grupy. Są to środki zmniejszające apetyt i spalacze tłuszczu.

Supresanty apetytu – działanie sprowadza się do tłumienia głodu, na przykład poprzez oddziaływanie na ośrodek apetytu w mózgu, obrzęk spowodowany wchłanianiem wody. Te tabletki odchudzające zwykle zawierają kofeinę, ananas, ocet jabłkowy, guaranę i gorzką pomarańczę. Pęczniejąc w żołądku, zmniejszają apetyt.

Spalacze tłuszczu – ich rola polega na szybszym redukowaniu tkanki tłuszczowej poprzez przyśpieszenie transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, zwiększenie termogenezy, a następnie zamianę mitochondriów na energię. Spalacz tłuszczu przeznaczony jest dla osób chcących schudnąć poprzez ćwiczenia. Stosowanie samych spalaczy tłuszczu bez ćwiczeń i diety czynności nie przyniesie żadnych rezultatów. Składniki tabletek spalających tłuszcz są bogate w kwas linolowy, kofeinę i L-karnitynę.

Leki wspomagające przemianę materii – rola tego rodzaju tabletek polega na przyspieszeniu i poprawie metabolizmu. To obecnie jedne z najpopularniejszych preparatów na rynku. Skład tych leków odchudzających oparty jest na składnikach, które mają naturalne pochodzenie, m.in. ekstrakt z grejpfruta czy ekstrakt z zielonej herbaty. Te składniki przyspieszają metabolizm, co może ułatwić odchudzanie.

Leki ograniczające wchłanianie tłuszczy i węglowodanów - ich zadaniem jest hamowanie wchłaniania tłuszczy i węglowodanów przez pokarm dostarczany w diecie. Mechanizm działania tych leków polega na tym, że niektóre składniki żywności, które przyczyniają się do gromadzenia się tłuszczu w organizmie, nie będą trawione i wchłaniane przez organizm, ale zostaną natychmiast z niego wydalone. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania tego typu leków, ponieważ ich długotrwałe stosowanie może powodować takie działania niepożądane, jak niedobory niektórych witamin. Jest to szczególnie ważne w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zwłaszcza A, D, E i K.

Leki odchudzające na receptę

Skuteczne leki odchudzające na receptę mogą być stosowane w leczeniu otyłości. Jednym z najpopularniejszych leków na odchudzanie jest orlistat – substancja zmniejszająca wchłanianie tłuszczu o około 30%.

Preparat mieszany zawierający chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu został również dodany do listy leków odchudzających na receptę zarejestrowanych w Polsce. Substancja czynna oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy zmniejszając w ten sposób uczucie głodu.

Tagi: