Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki psychotropowe – rodzaje, nasenne, normotymiczne, przeciwdepresyjne
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki psychotropowe – rodzaje, nasenne, normotymiczne, przeciwdepresyjne

Leki psychotropowe – rodzaje, nasenne, normotymiczne, przeciwdepresyjne
pixabay.com

Leki psychotropowe są stosowane nie tylko w leczeniu chorób psychicznych, ale mogą być również wykorzystywane w leczeniu różnych rodzajów bólu. Istnieje wiele leków psychotropowych, takich jak stabilizatory nastroju, leki przeciwlękowe i nasenne. Jakie jest zastosowanie leków psychotropowych?

Czym są leki psychotropowe?

Leki psychotropowe to preparaty, które posiadają zdolności do przekraczania tzw. bariery krew-mózg i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Z uwagi na bardzo dużą liczbę podobnych środków, leki psychotropowe stosowane są w wielu różnych stanach chorobowych. Warto też wiedzieć, że stosowanie tych leków, wbrew pozorom, nie obejmuje tylko leczenia chorób i zaburzeń psychicznych.

Rodzaje leków psychotropowych

Leki psychotropowe dzieli się na kilka różnych klasyfikacji. Najpowszechniej stosowana jest następująca:

  • przeciwlękowe,

  • przeciwpsychotyczne,

  • przeciwdepresyjne

  • prokognitywne,

  • nasenne.

Leki psychotropowe jako środki antydepresyjne

Leki przeciwdepresyjne to najliczniejsze i prawdopodobnie najbardziej znane leki psychotropowe. Ich historia jest bardzo interesująca, ponieważ uważa się, że pierwsze odkrycie związane z tymi preparatami leczyło pacjentów chorych na gruźlicę.

Jednak od tego czasu minęło wiele lat, w tym czasie na rynku medycznym pojawiło się wiele różnych leków przeciwdepresyjnych, które w różny sposób oddziałują na układ neuroprzekaźników w mózgu. Wyróżnia się:

  • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny,

  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,

  • inhibitory monoaminooksydazy,

  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Leki przeciwdepresyjne są stosowane nie tylko w leczeniu zaburzeń nastroju. Osoby z lękami, zaburzeniami odżywiania lub zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi również mogą odnieść korzyści z zażywania tych leków.

Niektóre z tych leków (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) są również przydatne poza psychiatrią – mogą spowodować zaprzestanie bólów neuropatycznych.

Środki przeciwpsychotyczne a leki psychotropowe

Leki psychotropowe stosuje się głównie w leczeniu różnego rodzaju psychoz (np. schizofrenii oraz innych chorób związanych z urojeniami czy omamami pacjenta), a ich działanie polega głównie na blokowaniu receptorów dopaminy.

Tagi: