Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Masowe zatrucie w nadmorskim ośrodku. Pomocy potrzebowało 40 seniorów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.06.2024 13:32

Masowe zatrucie w nadmorskim ośrodku. Pomocy potrzebowało 40 seniorów

Zatrucie, masowe zatrucie
Fot. Shutterstock/ Kiep

Do masowego zatrucia doszło w jednym z ośrodków wypoczynkowych w województwie Zachodniopomorskim. Ponad 40 z 60 seniorów boryka się z objawami zatrucia pokarmowego.

Na szczęście nikt nie wymagał leczenia w szpitalu, natomiast osobom, u których wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego, sanepid zalecił izolację w ośrodku w swoich pokojach.

Zatrucie seniorów w ośrodku wypoczynkowym

Obecnie 40 z 60 seniorów przebywających w ośrodku wypoczynkowym w nadmorskiej Pogorzelicy w Zachodniopomorskiem mierzy się z zatruciem pokarmowym. 

Jak poinformowało radio RMF FM, nikt na szczęście nie wymagał leczenia, natomiast osobom, u których wystąpiły objawy, sanepid zalecił izolację w swoich pokojach w ośrodku.

40 osób potrzebowało pomocy
Fot. Shutterstock/ Robert Kneschke
Zapobiegają miażdżycy i działają antynowotworowo. Dlaczego jeszcze warto jeść pomidory? Ta choroba niszczy wątrobę. Łatwo przywieźć ją z wakacji

Seniorzy skarżyli się na gorączkę i wymioty

Gorączka i wymioty towarzyszyły nie tylko seniorom, którzy przyjechali odpocząć do ośrodka w Pogorzelicy, ale również kilku osobom z personelu. 

W niedzielę do wieczora trwało pobieranie próbek oraz wymazów od chorych. Przebadani zostali również pracownicy przygotowujący posiłki w ośrodku. Zabezpieczona została również żywność, którą jedli seniorzy. Na razie wszyscy czekają na wyniki badań, których można spodziewać się najwcześniej w środę.

Żywność została zabezpieczona

Wyjaśnieniem sprawy zajął się sanepid w Gryficach. Pracownicy pobrali próbki żywności, wymazy od personelu kuchennego oraz wymazy powierzchni do badań, by ustalić, co się stało.

Również w 2018 r. w Pogorzelicy doszło do podobnego wypadku. Wtedy grupa młodzieży biorąca udział w zielonej szkole, zakwaterowana w jednym z ośrodków wczasowych, trafiła do szpitala z objawami zatrucia pokarmowego. Leczenia szpitalnego wymagało 14 dzieci. Skarżyli się wówczas na bóle brzucha, wymioty oraz zawroty głowy.

Czytaj też:

Jeśli bierzesz te leki, unikaj truskawek. Ta mieszanka może spowodować zawał

Tak przechowuj jedzenie w lodówce. Zmniejszysz ryzyko chorób

Uwaga na wodę z kranu! Sanepid alarmuje - groźne bakterie E. coli wykryte w wodociągu