Na szpitalny oddział ratunkowy szpitala w Szczytnie trafiło w ostatnich dniach 10 osób z Akademii Policji. Ale dolegliwości żołądkowo-jelitowe wystąpiły tam u blisko stu studentów i słuchaczy. Zajęcia odwołano, 25 osób objęto kwarantanną, a we wszystkich pomieszczeniach uczelni dokonano dezynfekcji. Wczoraj już tylko jedna osoba zdradzała objawy infekcji. Wciąż jednak nie odkryto źródła zakażenia.
Każdy, kto doświadczył zatrucia pokarmowego, wie, jakie to straszne. Ciągłe nudności, wymioty, gorączka... Osoby, które chcą tego uniknąć powinny sprawdzić, czy przypadkiem nie mają w domu tej wody i zachować ostrożność przy zamawianiu jej w hotelach lub restauracjach. Z powodu zanieczyszczenia bakteriami kałowymi z rynku wycofano już 300 000 butelek.
Nieoczekiwany obrót przybrały wydarzenia na szkoleniu funkcjonariuszy Straży Granicznej w Kętrzynie. We wtorek (8 kwietnia) u ponad 150 uczestników szkolenia wystąpiły objawy zatrucia. W czwartek do okolicznych szpitali trafiło 47 strażników, 13 z nich wymagało dalszej hospitalizacji.
W ostatnim czasie w Polsce odnotowano kilka przypadków błonicy, która była uważana za zapomnianą chorobę. Niestety, brak odpowiednich środków doprowadził do tego, że zanotowano pierwszy od 24 lat przypadek zakażenia. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny zapowiedział przeprowadzenie masowej kontroli szczepień w całej Polsce. Więcej informacji poniżej.
Jeszcze do niedawna sama myśl o obecności owadów w żywności budziła w konsumentach odrazę. Jednak najnowsze doniesienia sprawiają, że temat jest jeszcze bardziej kontrowersyjny – na sklepowych półkach można znaleźć produkty zawierające… odchody. Choć brzmi to strasznie, ich obecność jest legalna i musi być uwzględniana w składzie. Warto więc wiedzieć, czego szukać na etykietach i jakie substancje mogą kryć się pod tajemniczymi kodami zaczynającymi się na "E”.
Sinsay informuje o wycofaniu ze sprzedaży dwóch artykułów z najnowszej świątecznej kolekcji. "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania i postępowanie zgodnie z procedurą zwrotu” – apeluje sieć.
"Woda z kranu może być groźna dla zdrowia" – ostrzega sanepid. W kilku miejscowościach w Polsce wprowadzono zakaz spożywania nieprzegotowanej wody, ponieważ w "kranówce" wykryto niebezpieczne bakterie.
Sanepid ostrzega mieszkańców Jarosławia i okolic przed skażeniem wody w lokalnych wodociągach. W wodzie wykryto groźne bakterie z grupy coli oraz nadmiar innych mikroorganizmów, co zadecydowało o wprowadzeniu zakazu jej spożywania. Zakaz obejmuje nie tylko picie wody, ale także jej używanie do mycia naczyń czy prania. Nawet przegotowanie wody nie sprawia, że staje się ona bezpieczna.
Wstrząsające odkrycie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrolerzy sprawdzili skład i jakość kaw i herbat dostępnych w polskich sklepach. W kawach i herbatach wykryto m.in. plastik, cement i ptasie pióra, a to dopiero początek nieprawidłowości.Co może zaskoczyć w składzie ulubionej herbaty lub kawy? okazuje się, że wiele. Wyniki kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) nie pozostawiają złudzeń. "Ponad połowa skontrolowanych sklepów oferowała kawy i herbaty o niewłaściwej jakości” – czytamy w raporcie z kontroli.
Do masowego zatrucia doszło w jednym z ośrodków wypoczynkowych w województwie Zachodniopomorskim. Ponad 40 z 60 seniorów boryka się z objawami zatrucia pokarmowego.Na szczęście nikt nie wymagał leczenia w szpitalu, natomiast osobom, u których wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego, sanepid zalecił izolację w ośrodku w swoich pokojach.