Pacjenci.pl Choroby Monika Olejnik o przełomie w swojej walce z rakiem. "Każdy z nas ma swój maraton"
Instagram/Monika Olejnik, fot.w tle pexels/Michelle Leman

Monika Olejnik o przełomie w swojej walce z rakiem. "Każdy z nas ma swój maraton"

13 sierpnia 2024

68-letnia Monika Olejnik poruszyła w mediach społecznościowych temat igrzysk olimpijskich, a przy okazji swojej choroby. Całe życie była aktywna fizycznie, jednak nowotwór zmusił ją do zwolnienia tempa. Po operacji dziennikarka powoli wraca do zdrowia i znów zaczyna zdobywać wyżyny. Jak sama twierdzi, „każdy z nas ma swój maraton”.

W kwietniu 2024 roku Monika Olejnik opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym poinformowała, że zdiagnozowano u niej raka piersi. Dodała, że jest już po operacji i poddała się leczeniu. W ostatnich wpisach dzieliła się samymi dobrymi nowinami – że jej stan ulega poprawie i może pozwolić sobie na coraz więcej, wracając do ukochanego sportu.

Monika Olejnik walczy z rakiem piersi

W swoim ostatnim poście na Instagramie Monika Olejnik nawiązała do igrzysk olimpijskich. Przyznała, że śledziła starcia sportowców z największą uwagą i że ona sama również odbyła swój „maraton” związany z rakiem piersi . Przez długi czas musiała stosować się do zaleceń lekarzy, jednak powoli zaczyna wracać do swojej codzienności. Jak zdradziła, jeszcze nie może pływać i wykonywać wielu ćwiczeń, ale może już biegać.

Każdy z nas ma swój maraton. W czasie igrzysk olimpijskich cztery miesiące po operacji stanęłam na wysokości 3000 m, a potem na zakończenie na 3300 m. To była wyjątkowa wyprawa. Codziennie wykonywałam swój trening czasami mogłam ćwiczyć tylko minutę zadaną przez lekarzy, każda minuta na mojej drodze była ważna! Podobnie jak na drodze wielu osób, o których myślę z empatią! Sport inspiruje  – napisała dziennikarka.

W swoim wpisie podziękowała też wszystkim sportowcom i złożyła gratulacje medalistom i medalistkom. Zaznaczyła też, że „kultura fizyczna w Polsce wymaga zmian! Powinna być ważną częścią edukacji”. Dodała, że “napisałaby więcej, ale jest wyczerpana” z powodu wyprawy.

Przychodnie i szpitale będą miały nowy obowiązek. Chodzi o bezpieczeństwo małoletnich
Co zamiast chleba na śniadanie? Zapomnij o owsiance. Jedz to, a kilogramy same znikną

Jakie są pierwsze objawy raka piersi?

Pierwsze stadium raka piersi przebiega zazwyczaj bezobjawowo – kobiety zazwyczaj wyczuwają guzki przy samobadaniu. Później mogą pojawić się takie objawy jak:

  • zmiana kształtu brodawki sutkowej, tzw. inwersja, czyli zaciągnięcie brodawki do środka piersi;
  • zaczerwienienie skóry piersi, zwiększone napięcie;
  • wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew;
  • ból piersi lub w okolicy piersi – na przykład w dole pachowym.

Kobiety, które zauważą u siebie choćby jeden z powyższych objawów, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Czy rak piersi jest wyleczalny?

Niewiele osób wie, że na raka piersi mogą zachorować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie zawsze jednak taka diagnoza jest równoznaczna z wyrokiem. Rak piersi jest całkowicie uleczalny , jednak warunkiem jest jego wczesne wykrycie. Ten nowotwór jest doskonałym przykładem na to, że profilaktyka może uratować życie. Warto więc wykonywać samobadanie raz w miesiącu, mammografię (kobiety w wieku 50-69 lat) oraz badania przesiewowe .

Ile lat można żyć z rakiem piersi? W przypadku zaawansowanego raka piersi kobiety mogą przeżyć średnio od dwóch do czterech lat, jednak w wielu przypadkach czas ten jest znacznie dłuższy.

Zobacz też:

Przez lata nazywali go „Pinokiem”, ale dziś już tak nie wygląda. Matka dziecka przeżyła piekło

Rybia łuska arlekinowa to jedna z najgorszych chorób skóry. Trudno wyobrazić sobie cierpienie chorych

Czy powinno się zamykać deskę sedesową? Sprawdzili to naukowcy z USA. Na bank popełniasz błąd

Utrata zębów wpływa na ten narząd. Naukowcy zbadali zaskakujący związek
Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko