Czy powinno się zamykać deskę sedesową? Sprawdzili to naukowcy z USA. Na bank popełniasz błąd
Nieopuszczanie deski sedesowej jest w wielu domach przyczyną sporów – czy słusznie? Okazuje się, że coś w tym jest, ponieważ chodzi nie tylko o walory estetyczne, ale również zdrowotne. Dlaczego należy zamykać toaletę? Wyjaśniamy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado sprawdzili, czy zamykanie deski od sedesu rzeczywiście jest takie ważne. Okazuje się, że zostawianie jej otwartej, może przysporzyć naszej rodzinie kłopotów. Oto do jakich wniosków doszli naukowcy.
Czy powinno się zamykać klapę od sedesu?
Naukowcy z Kolorado przeprowadzili badanie, które dotyczyło opuszczania klapy sedesowej podczas spuszczania wody w toalecie. Okazało się, że pomijanie tej czynności, jest niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli klapa sedesu pozostaje otwarta, to bakterie, patogeny i wirusy zawarte w kale unoszą się w naszej łazience.
Okazuje się, że krople wody z toalety mogą rozprzestrzeniać się na odległość nawet półtora metra! Nie jest więc dla nich problemem osiadanie na papierze toaletowym, szczotkach do zębów, ręcznikach i innych przedmiotach, które znajdują się w łazience.
Od lat dodaję łyżkę tych ziarenek do owsianki. Gdy inni wycierają nos, ja nie łapię żadnych infekcji Co zamiast chleba na śniadanie? Zapomnij o owsiance. Jedz to, a kilogramy same zniknąZamykaj klapę od ubikacji, bo te bakterie są bardzo groźne
Bakterie i wirusy, które rozprzestrzeniają się po łazience w trakcie spuszczania wody, są niezwykle groźne. Bakteria E. Coli, czyli pałeczka okrężnicy, może powodować wymioty, krwiste biegunki i mocne bóle brzucha, a nawet zapalenie jelita grubego – podobnie jak Clostridioides difficile.
Tego lepiej nie rób w toalecie
Toaleta to kopalnia zarazków. Najbardziej zanieczyszczona, szczególnie w toaletach publicznych, jest podłoga. Okazuje się, że na jej powierzchni znajduje się aż 80 różnych rodzajów bakterii. Nie stawiajmy więc na niej swoich torebek, nie kładźmy odzieży oraz żadnych innych przedmiotów.
Uważajmy też na dotykanie spłuczek, desek sedesowych, klamek. Po wizycie w toalecie – niezależnie od tego, czy tej w domu, czy tej publicznej, dokładnie umyjmy ręce, by pozbyć się zarazków.
Zobacz też:
Pilny komunikat ZUS. Dotyczy 9 mln emerytów i rencistów
Przez lata nazywali go „Pinokiem”, ale dziś już tak nie wygląda. Matka dziecka przeżyła piekło
Ponad połowa ludzi po pięćdziesiątce nie łyka tych tabletek. A zapewniają dobre starzenie się