Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Nadchodzi zima i tęgi mróz. Jakie są objawy wychłodzenia i jak ubierać się, żeby nie zmarznąć?
Fot. Shutterstock / Ian Francis

Nadchodzi zima i tęgi mróz. Jakie są objawy wychłodzenia i jak ubierać się, żeby nie zmarznąć?

15 grudnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Zima to czas, który jedni kochają za magiczne krajobrazy i świąteczną atmosferę, a inni unikają przez niskie temperatury i śnieżyce. Niezależnie od nastawienia, każdy powinien zadbać o odpowiednią ochronę przed zimnem, a już zwłaszcza teraz, gdy intensywne opady śniegu zbliżają się wielkimi krokami.

Prognoza pogody na najbliższy tydzień i święta

Zbliżający się tydzień będzie charakteryzował się dynamicznymi zmianami pogody. Początek tygodnia będzie obfitował w wichury i intensywne opady deszczu, lecz w miarę upływu dni pogoda się uspokoi, a na niebie pojawią się przejaśnienia. W połowie tygodnia temperatura wzrośnie, a w zachodnich i południowych regionach może przekroczyć nawet 10°C, jednak pod koniec tygodnia można spodziewać się śniegu .


Czy śnieg utrzyma się do świąt? I tak, i nie. W okresie świątecznym w zachodniej Polsce temperatura może sięgnąć nawet 15°C, ale inaczej będzie na wschodzie, gdzie tuż przed Wigilią może spaść śnieg, co daje nadzieję na "białe święta" w tej części kraju. Należy jednak pamiętać, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni – a tyle dzieli nas od świąt – wszystko może się jeszcze wydarzyć.

Każda z nas ma ją w domu. Czy dopiero teraz dowiadujemy się, że może przedłużać młodość?
Tak działa czosnek włożony do nosa lub ucha. Ta wiedza przyda się każdemu

Jak ubierać się zimą, żeby nie zmarznąć?

Odpowiedni ubiór przy niskich temperaturach to podstawa ochrony przed wychłodzeniem. Jedną z najskuteczniejszych metod jest ubieranie się "na cebulkę ”. Warstwowe zakładanie odzieży pozwala na lepszą regulację ciepła w zależności od warunków atmosferycznych i aktywności – w razie potrzeby można "odjąć" lub "dodać" kolejną warstwę.

Dobrej jakości kurtka puchowa (najlepiej z naturalnego puchu) to must-have zimowej garderoby, lecz nie wystarczy ona na dłuższe spacery czy aktywność na zewnątrz. Komfort cieplny zaczyna się od bielizny – najlepiej termoaktywnej, która reguluje wilgoć i utrzymuje ciepło.

Unikajmy sztucznych materiałów, takich jak poliester, które zatrzymują pot, prowadząc do wychłodzenia. O wiele lepszym wyborem są naturalne materiały, takie jak wełna merynosów, bawełna czy wiskoza.

Nie zapominajmy również o ciepłych akcesoriach. Czapka, rękawiczki i szalik to niezbędne elementy zimowej stylizacji. Wełniane czapki czy berety nie tylko skutecznie ogrzewają, ale również dodają charakteru zimowym outfitom. Rękawiczki z naturalnych materiałów oraz odpowiednie obuwie z ociepleniem, na przykład traperki lub wysokie kozaki, dopełnią całości.

Wychłodzenie organizmu – objawy hipotermii

Pamiętajmy, że hipotermia , czyli wychłodzenie organizmu to poważne zagrożenie dla zdrowia. Objawia się stopniowym spadkiem temperatury ciała, co prowadzi do zaburzeń funkcji układów nerwowego, oddechowego i krążeniowego. Objawy hipotermii zależą od stopnia wychłodzenia – początkowo pojawiają się dreszcze i senność , następnie dochodzi do utraty przytomności oraz spowolnienia tętna i oddechu – jeżeli np. zasłabniemy na dworze w zimę, może nas to spotkać.

Zobacz też:

1 błąd i masło zamienia się w trutkę. Popełnia go mnóstwo osób

Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje

Ten zapach poczujesz przed śmiercią. To woń ostatnich chwil życia

To jedno z najzdrowszych mięs. Odchudza i zbija cholesterol. W Polsce praktycznie go nie jemy
Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko