Nadchodzi zima i tęgi mróz. Jakie są objawy wychłodzenia i jak ubierać się, żeby nie zmarznąć?
Zima to czas, który jedni kochają za magiczne krajobrazy i świąteczną atmosferę, a inni unikają przez niskie temperatury i śnieżyce. Niezależnie od nastawienia, każdy powinien zadbać o odpowiednią ochronę przed zimnem, a już zwłaszcza teraz, gdy intensywne opady śniegu zbliżają się wielkimi krokami.
Prognoza pogody na najbliższy tydzień i święta
Zbliżający się tydzień będzie charakteryzował się dynamicznymi zmianami pogody. Początek tygodnia będzie obfitował w wichury i intensywne opady deszczu, lecz w miarę upływu dni pogoda się uspokoi, a na niebie pojawią się przejaśnienia. W połowie tygodnia temperatura wzrośnie, a w zachodnich i południowych regionach może przekroczyć nawet 10°C, jednak pod koniec tygodnia można spodziewać się śniegu .
Czy śnieg utrzyma się do świąt? I tak, i nie. W okresie świątecznym w zachodniej Polsce temperatura może sięgnąć nawet 15°C, ale inaczej będzie na wschodzie, gdzie tuż przed Wigilią może spaść śnieg, co
daje nadzieję na "białe święta"
w tej części kraju. Należy jednak pamiętać, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni – a tyle dzieli nas od świąt – wszystko może się jeszcze wydarzyć.
Jak ubierać się zimą, żeby nie zmarznąć?
Odpowiedni ubiór przy niskich temperaturach to podstawa ochrony przed wychłodzeniem. Jedną z najskuteczniejszych metod jest
ubieranie się "na cebulkę
”. Warstwowe zakładanie odzieży pozwala na lepszą regulację ciepła w zależności od warunków atmosferycznych i aktywności – w razie potrzeby można "odjąć" lub "dodać" kolejną warstwę.
Dobrej jakości
kurtka puchowa
(najlepiej z naturalnego puchu) to must-have zimowej garderoby, lecz nie wystarczy ona na dłuższe spacery czy aktywność na zewnątrz. Komfort cieplny zaczyna się od bielizny – najlepiej termoaktywnej, która reguluje wilgoć i utrzymuje ciepło.
Unikajmy sztucznych materiałów, takich jak poliester, które zatrzymują pot, prowadząc do wychłodzenia. O wiele lepszym wyborem są naturalne materiały, takie jak wełna merynosów, bawełna czy wiskoza.
Nie zapominajmy również o ciepłych akcesoriach. Czapka, rękawiczki i szalik to niezbędne elementy zimowej stylizacji. Wełniane czapki czy berety nie tylko skutecznie ogrzewają, ale również dodają charakteru zimowym outfitom. Rękawiczki z naturalnych materiałów oraz odpowiednie obuwie z ociepleniem, na przykład traperki lub wysokie kozaki, dopełnią całości.
Wychłodzenie organizmu – objawy hipotermii
Pamiętajmy, że hipotermia , czyli wychłodzenie organizmu to poważne zagrożenie dla zdrowia. Objawia się stopniowym spadkiem temperatury ciała, co prowadzi do zaburzeń funkcji układów nerwowego, oddechowego i krążeniowego. Objawy hipotermii zależą od stopnia wychłodzenia – początkowo pojawiają się dreszcze i senność , następnie dochodzi do utraty przytomności oraz spowolnienia tętna i oddechu – jeżeli np. zasłabniemy na dworze w zimę, może nas to spotkać.
Zobacz też:
1 błąd i masło zamienia się w trutkę. Popełnia go mnóstwo osób
Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje
Ten zapach poczujesz przed śmiercią. To woń ostatnich chwil życia