Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 31.10.2024 16:04

Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość

Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość
fot.shutterstock/Hector Roqueta

Ten objaw raka pęcherza jest przez nas bagatelizowany, ponieważ przypomina inną, dość powszechną dolegliwość. Mowa tu o bardzo częstym oddawaniu moczu, które wiele osób utożsamia z infekcją dróg moczowych lub nerek.

Jak podaje onkonet.pl, w Polsce nowotwory pęcherza moczowego stanowią prawie 7% przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i nieco ponad 2% u kobiet. W 2017 roku zdiagnozowano 7293 nowych zachorowań (5488 przypadków u mężczyzn i 1805 u kobiet). W tym samym roku prawie 4 tys. osób zmarło z powodu raka pęcherza (3056 mężczyzn i 899 kobiet).

Gdzie boli przy raku pęcherza moczowego?

Jednym z najczęściej występujących objawów raka pęcherza moczowego jest częste oddawanie moczu. Pacjenci z tym nowotworem skarżą się też nagłą potrzebę oddawania moczu oraz ból lub pieczenie podczas mikcji. W 80% przypadków w moczu występuje krew. W bardziej zaawansowanym stadium następuje utrata wagi, ból pleców, podbrzusza, miednicy lub kości, uczucie zmęczenia i złe samopoczucie oraz obrzęk nóg. 

Większość pierwszych objawów choroby można pomylić z bardziej powszechnymi dolegliwościami, przez co często diagnoza się opóźnia. Często mylone są z infekcją dróg moczowych lub nerek, ale też kamieniami nerkowymi, nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej lub powiększonym gruczołem krokowym u mężczyzn.

Ból dawał o sobie znać już po pierwszym łyku. Diagnoza była szokująca. „Rozpłakałam się” To nowa najgorsza choroba zakaźna. W rok zachorowało 8 milionów, a zmarło ponad milion

Rak pęcherza moczowego – przyczyny

Do czynników raka pęcherza moczowego zaliczamy:

  • alkoholizm, 
  • ekspozycję zawodową na aminy aromatyczne i pestycydy, 
  • kamicę nerkową, 
  • palenie tytoniu, 
  • przewlekłe stany zapalane pęcherza i układu moczowego,
  • rasa biała.

Nowotwór pęcherza moczowego – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka raka pęcherza polega na wykonaniu badań takich jak badanie ultrasonograficzne pęcherza oraz wziernikowania pęcherza, czyli cystoskopii z ewentualnym pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. W dalszym etapie należy wykonać  trójfazową tomografię komputerową.

Z kolei leczenie nowotworu pęcherza moczowego jest uzależnione od stadium raka i złośliwości guza. W pierwszej kolejności wykonuje się przezpęcherzową elektroresekcję guza, co pozwala określić dokładnie jego parametry złośliwości i stopień zaawansowania. Następnie, o ile pojawią się nawroty, stosuje się immunoterapię ze specjalnie spreparowanej szczepionki p-gruźliczej (BCG) lub chemioterapię. W zaawansowanych przypadkach konieczne może być usunięcie pęcherza (radykalnej cystektomii) z koniecznością odprowadzenia moczu poprzez urostomię. Im szybciej podjęte leczenie, tym większa szansa na wyzdrowienie. 

Zobacz też:

Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Podwójna terapia antynowotworowa MIT

Przełomowe odkrycie w badaniach nad chorobą Huntingtona. Nowa szansa na wykrywanie i leczenie

Ryzyko udaru rośnie o 22 procent, gdy pijesz te napoje regularnie