Nie tylko ból głowy. 5 objawów, które organizm wysyła, gdy w mózgu rozwija się guz
Nowotwór mózgu często pojawia się niezauważony. Wynika to z tego, że wczesne objawy, które daje, zwykle są mylone z innymi schorzeniami. Jednak gdy pojawia się któryś z poniższych symptomów, zdecydowanie powinniśmy wzmożyć swoją czujność i udać się na dodatkowe badania. Te 5 charakterystycznych sygnałów organizm wysyła, gdy w mózgu rozwija się guz.
Ból głowy może świadczyć o nowotworze. Jakie jeszcze są objawy?
Guz mózgu najczęściej kojarzy się z przewlekłym bólem głowy, jednak do tej pory zidentyfikowano aż 120 różnych objawów, które mogą świadczyć o tej chorobie. Zwykle są one uwarunkowane miejscem, w którym rozwija się nowotwór. Wówczas bardzo często pojawiają się tak charakterystyczne symptomy jak silne bóle głowy, drgawki czy nudności, ale nie tylko.
Do innych, podręcznikowych objawów, w zależności od lokalizacji guza, należą m.in.:
- guz płata ciemieniowego — zaburzenia czucia, akalkulia (trudność w wykonywaniu działań arytmetycznych), agrafia (trudność w pisaniu), aprakcja (zaburzona precyzja ruchów),
- guz płata czołowego — afazja ruchowa, zaburzenia zachowania,
- guz w okolicy pnia mózgu — zaburzenia czucia, zaburzenia połykania, niewyraźna mowa, niedowład kończyn, wodogłowie,
- guz tylnego dołu czaszki — nudności, wymioty, ataksja.
Z drugiej strony niektóre symptomy mogą wcale nie być tak oczywiste i wcale nie kojarzyć się z wystąpieniem nowotworu. To właśnie one są najbardziej niebezpieczne, ponieważ są diagnozowane pod kątem innych chorób czy zaburzeń, co utrudnia rozpoznanie i leczenie guza we wczesnym stadium. O jakich objawach mowa?
![ból głowy](https://images.iberion.media/images/origin/bol_glowy_8f35054cc2.jpg)
Zaskakujące objawy guza mózgu
Organizm bardzo często wysyła sygnały, które świadczą o tym, że coś jest nie tak. Zdarza się jednak, że są one bagatelizowane czy zrzucane na karb codziennych problemów. Bardzo ważne jest jednak, by każdą niepokojącą zmianę konsultować ze specjalistą , nawet, jeśli z pozoru wydaje się ona niegroźna. Na co warto najbardziej uważać?
1. Problemy z pamięcią
Zapominanie o codziennych czynnościach, takich jak zamykanie drzwi czy niezakręcenie kranu z cieknącą wodą, jest najczęściej utożsamiane z chorobą Alzheimera. Tymczasem udowodniono, że może być to objaw guza mózgu. The Brain Tumor Charity tłumaczy, że wówczas najprawdopodobniej nowotwór może znajdować się w płatach czołowych lub skroniowych mózgu, bo to właśnie tam przechowywane są wspomnienia . Guz może zaburzać pracę tych ośrodków, powodując nie tylko problemy z pamięcią, ale również ogólno pojęty spadek zdolności umysłowych i dezorientację.
2. Halucynacje słuchowe
Słyszenie głosów albo dziwnych dźwięków nie zawsze musi oznaczać chorobę psychiczną, choć to właśnie z nią jest kojarzone. W rzeczywistości takie halucynacje mogą wystąpić, gdy guz uciska nerwy zlokalizowane w płacie skroniowym, który jest odpowiedzialny m.in. za przetwarzanie dźwięków. Lekarze apelują, by halucynacje słuchowe, ale też węchowe czy smakowe , jak najszybciej konsultować ze specjalistą, ponieważ mogą wskazywać na nowotwór.
![guz mózgu](https://images.iberion.media/images/origin/guz_mozgu_9a281bc3cd.jpg)
Gdy zaobserwujesz u siebie te objawy, pędź do lekarza
3. Problemy ze wzrokiem
Innym sygnałem, który wysyła organizm, a który może świadczyć o rozwijającym się guzie mózgu, są charakterystyczne problemy ze wzrokiem . Cancer Research podaje, że objawy takie jak rozmyte widzenie, widzenie “dryfujących” kształtów czy widzenie tunelowe mogą sugerować obecność raka.
Regularne badania oczu mogą czasami wykryć problemy ze wzrokiem wskazujące na obecność guza mózgu, zanim jakiekolwiek objawy staną się oczywiste – podkreśla dr Noble.
4. Zmiana osobowości
Organizacja The Brain Tumor Charity ostrzega, iż jedna na trzy osoby z guzem mózgu doświadcza zmiany zachowania, a nawet osobowości. Jeśli nowotwór rozwija się w płacie czołowym, który odpowiada za kontrolę emocji, zachowania i osobowości, może dojść do tego, iż chory zacznie niecodziennie się zachowywać. Mogą wystąpić np. takie zmiany jak zmiana dotychczasowego hobby czy pasji.
5. Gwałtowna zmiana wzrostu
Ten symptom powinien zaniepokoić, gdy dochodzi do niego poza okresem dojrzewania. Badania udowodniły, że guz atakujący przysadkę mózgową może doprowadzić do ekstremalnych skoków wzrostu , i to nie tylko takiego dotyczącego wysokości. Nietypowe zmiany mogą objawiać się poprze zmianę rozmiaru stopy, dłoni, a nawet dolnej szczęki.
Zobacz także:
Toksoplazmoza – jedna z najczęstszych chorób zakaźnych. Jest bardzo dużym zagrożeniem
Groźna choroba w natarciu. Chorych z każdym dniem przybywa. Zaczyna brakować leków
Ten nowotwór objawia się podczas posiłku. Jeśli zauważysz ten objaw, koniecznie się zbadaj