7 objawów tętniaka mózgu. Nie tylko ból głowy
Tętniak mózgu latami może nie dawać żadnych objawów. Wielu chorych dowiaduje się o jego obecności dopiero wtedy, kiedy pęka – taki stan zagraża życia. Chociaż większość z nas kojarzy tętniaka z bólem głowy, może dawać również inne objawy.
Tętniak mózgu to mała bańka z krwią lub uwypuklenie poszerzające ścianę tętnicę. Takie naczynie z czasem może pęknąć, prowadząć do krwotoku. Takie zdarzenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Oto 7 typowych objawów tętniaka, ale – uwaga – nie zawsze występują wszystkie, czasami wcale.
1. Ból głowy
Chorzy opisują ból głowy przy tętniaku jako nagły, bardzo silny i umiejscowiony w jednej części głowy. Wielu uważa, że to "najgorszy ból w życiu". Taki ból może być zwiastunem pęknięcia tętniaka.
2. Poszerzenie jednej źrenicy
Charakterystyczne poszerzenie jednej źrenicy może wynikać z ucisku tętniaka na nerwy. Zazwyczaj jest tak duże, że łatwo je dostrzec gołym okiem. Ponadto, tętniak może wywierać ucisk na żyłę środkową siatkówki, co może prowadzić do zakrzepów.
3. Podwójne widzenie
Zaburzenia widzenia i zez wynikają z ucisku na nerwy odpowiedzialne za ruchy gałek ocznych. Taka dolegliwość powinna szczególnie zaniepokoić, gdy pojawia się nagle u dorosłych – może być objawem tętniaka.
4. Opadanie powieki
Opadająca powieka (ptoza) przy tętniaka jest efektem uszkodzenia nerwu odpowiadającego za uniesienie powieki. Objaw ten niemal zawsze dotyczy jednego oka. Jeśli się pojawi, koniecznie trzeba umówić się do lekarza.
5. Zawroty głowy
Zawroty głowy są dość rzadkim objawem tętniaka i zależą od jego umiejscowienia. Mogą być spowodowane zmniejszonym przepływem krwi lub uciskiem struktur mózgowych odpowiedzialnych za równowagę.
6. Nudności
Nudności bardzo często idą w parze z silnym bólem głowy, szczególnie w przypadku pęknięcia tętniaka, gdy dochodzi do podrażnienia opon mózgowych. Ten objaw może również wystąpić w przebiegu guza mózgu.
7. Senność
Senność w przebiegu tętniaka może być wynikiem narastającego ciśnienia w mózgu lub niedokrwienia, a także zwiastować rozwój stanu krytycznego, takiego jak krwotok podpajęczynówkowy po pęknięciu tętniaka.
Pamiętajmy, że te objawy mogą wskazywać na tętniaka mózgu, ale mogą mieć również wiele innych przyczyn. Co więcej, jeśli ich nie mamy, nadal możemy mieć tętniaka! W przypadku ich wystąpienia skonsultujmy się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Nie bójmy się jednak działać – to może ocalić nam życie.
Zobacz też:
6 objawów pęknięcia tętniaka. To może się stać w każdej chwili
Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund
Dramat w rodzinie aktora Tomasza Karolaka. “Helenka leży w śpiączce, pękł jej tętniak”