Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nie żyje 36-letnia influencerka. Zmarła nagle w trakcie wakacji
Daria  Siemion
Daria Siemion 22.06.2024 12:27

Nie żyje 36-letnia influencerka. Zmarła nagle w trakcie wakacji

Farah El Kadhi
Fot. Instagram / @fafelkadhi

Farah El Kadhi była znaną influencerką, która zgromadziła na swoim Instagramie ponad milion obserwujących, z którymi dzieliła się swoim zamiłowaniem do podróżowania i mody. 36-latka zmarła niespodziewanie w trakcie wakacji. Znana jest prawdopodobna przyczyna jej śmierci.

Farah El Kadhi zmarła na wakacjach na Malcie na zawał

Farah El Kadhi chętnie dzieliła się ze swoimi obserwującymi kadrami z podróży. Teraz 36-letnia influencerka przebywała na Malcie, a kilka godzin przed śmiercią relacjonowała pobyt na luksusowym jachcie. To właśnie tam influencerkę zaczęło boleć serce.

"Times of Malta" podaje, że pomimo szybkiego przewiezienia do pobliskiego szpitala Mater Dei, życia modelki nie udało się uratować. Najprawdopodobniej miała zawał serca. Fani Farah El Kadhi publikują na jej profilu na Instagramie wzruszające wpisy.

"Naprawdę wspaniała osoba, znana ze swojej dobroci, hojności i ciepła" – czytamy. I dalej: "Przeżyłaś to życie najlepiej, jak można było. Obdarzałaś miłością wszystkich bliskich i tych, którzy nie znają cię osobiście".

Miała 39 lat, świetną formę i udar. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie

Zawał u młodych osób to nie fikcja

Przypadek Farah El Kadhi nie jest odosobniony. Ze statystyk medycznych wynika, że w Polsce stwierdza się ok. 70 tys. zawałów serca, z czego aż 10 proc. u osób przed 45. rokiem życia. Najwięcej zawałów u młodych osób występuje u kobiet.

Niezależnie od tego, ile lat ma pacjent, czynniki ryzyka zawału są takie same. Chodzi przede wszystkim o otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów i miażdżycę. Ogromną rolę odgrywa również stres, narkotyki i brak snu.

Zawał serca – jakie daje objawy?

Zawał serca polega na obumarciu fragmentu mięśnia sercowego na skutek niedokrwienia i braku zaopatrzenia go w tlen. Objawia się w następujący sposób:

  • ból w klatce piersiowej;
  • ból promieniujący do kończyny górnej;
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej;
  • nadmierne pocenie się;
  • uczucie lęku;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zawroty głowy.

Zobacz też:

To najczęstszy objaw zwiastujący zawał serca. Nie można go lekceważyć

Oblicz swoje ryzyko sercowo-naczyniowe. Skorzystaj z kalkulatora ryzyka

Chronią przed zawałem i udarem. Poznaj trzy najcenniejsze właściwości jabłek