Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - przyczyny, objawy i leczenie
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 24.05.2024 13:57

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - przyczyny, objawy i leczenie

Przykry zapach z ust
Fot. Canva

Przykry zapach z ust, inaczej halitoza, to problem, który najczęściej wynika z problemów stomatologicznych. Jednak powodować go mogą także choroby ogólnoustrojowe, dlatego nigdy nie wolno bagatelizować przykrego oddechu i należy szukać przyczyn - zwłaszcza, jeśli nie możemy go powiązać z żadną uchwytną przyczyną.  

Przyczyny halitozy

Przyczyną nieświeżego oddechu są związki uwalniane w procesie przemian metabolicznych - zwłaszcza lotne związki siarki. Na ogół przyczyn nieświeżego oddechu upatruje się w przyczynach stomatologicznych, rzadziej w innych chorobach. 

W większości przypadków za przykry oddech odpowiadają obecność nalotu na grzbiecie języka, obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, zapalenie dziąseł i przyzębia (paradontoza), próchnica lub poważniejsze schorzenia, jak ropnie. Problemom stomatologicznym sprzyja niewłaściwa higiena zębów i dziąseł, a także zwlekanie z wizytą w gabinecie dentystycznym. Bardzo często przykry zapach z ust powodują tzw. kamienie migdałowe - są one widoczne gołym okiem i wyglądają jak zielone grudki umieszczone w kryptach migdałków. Przyczyną nieświeżego oddechu może być też zmniejszone wydzielanie śliny lub zmiany w jej składzie, powstające wraz z wiekiem.

Rzadziej przyczyn nieświeżego oddechu upatruje się w chorobach płuc i oskrzeli, nerek, refluksie, zakażeniem Helicobacter Pyroli czy uchyłkach przełyku, niewydolności wątroby, cukrzycy, czy przy zaburzeniach hormonalnych, ale w przypadku kontroli dentystycznej i zdrowego uzębienia, należy pogłębić diagnostykę. 

W niektórych przypadkach halitoza ma związek z chorobami laryngologicznymi, jak: przewlekłe zapalenie migdałków, angina ropna, zapalenie gardła, zapalenie zatok szczękowych.

Wśród innych przyczyn warto wymienić także nieodpowiednią dietę, przyjmowanie leków diuretycznych, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu.

Przykry zapach z ust u dziecka - przyczyny

Halitoza może wystąpić w każdym wieku, także u najmłodszych. Na ogół problemem u nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub obecność stanów zapalnych dziąseł lub próchnicy. U najmłodszych przykry zapach z ust może powodować także przerost trzeciego migdałka oraz często występujące kamienie migdałowe. 

Do powstania przykrego zapachu z ust przyczyniają się także infekcje wirusowe i bakteryjne, dlatego warto skonsultować się z pediatrą w przypadku wystąpienia tego problemu.

Jak leczyć halitozę?

W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie choroby podstawowej, powodującej przykry zapach z ust. Niezbędna jest kontrola dentystyczna oraz wykonanie badań krwi, które pozwolą lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta.

Polecamy: Darmowe badania krwi. Uprawnionych jest 20 mln pacjentów

Domowe sposoby na przykry zapach z ust

Wśród domowych sposobów na walkę z halitozą znajdziemy płukanki z ziół, a także specjalne pasty zawierające stabilizowany fluorek cyny i heksametafosforan sodu, triklosan, sodę oczyszczoną oraz płukanki apteczne, które pomagają zwalczyć nieprzyjemny zapach. 

Przeczytaj też:

Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!

Cierpisz na refluks lub wrzody? Zamień kawę na ten napój

Wyciąg z pestek grejpfruta na wrzody żołądka. Zaskakujące odkrycie polskich naukowców

Polecane