Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nimfa kleszcza - dlaczego jest bardzo niebezpieczna i jak ją rozpoznać?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 24.05.2024 10:40

Nimfa kleszcza - dlaczego jest bardzo niebezpieczna i jak ją rozpoznać?

kleszcze
Fot. Canva / Getty Images Signature

Cykl rozwojowy kleszcza trwa około 2 lat. Wyróżniamy trzy stadia atakujące: larwy, nimfy oraz postacie dorosłe - samice i samce. Nimfy podobnie jak dojrzałe kleszcze, mogą przenosić poważne choroby, jednak stwarzają większe niebezpieczeństwo dla człowieka -  są bardziej żarłoczne i trudniejsze do zauważenia.

 Jak rozpoznać nimfę i jak się przed nią chronić? 

Jak wygląda nimfa kleszcza?

Nimfa kleszcza jest pośrednią formą kleszcza między larwą a formą dojrzałą. Zimuje wśród suchych traw i liści, a na żer wychodzi wczesną wiosną. Wówczas wspina się na wysokie rośliny, skąd czyha na swoją ofiarę.  

Osobniki w tym stadium rozwojowym są najbardziej żarłoczne. Najczęściej żywią się krwią dużych zwierząt: dzików, saren czy jeleni. Kiedy się najedzą, odczepiają się od żywiciela i latem przeistaczają się w imago – dojrzałego kleszcza.

Nimfy są bardzo malutkie – wielkości łebka od szpilki (1-2 mm) i wyglądem mogą przypominać pieprzyk, strupek lub paproch. Mają jasnobrązową lub czerwonawą barwę, czasem lekko przezroczystą. Posiadają odnóża, dzięki którym mogą się zwinnie poruszać i skakać nawet na wysokość 1,5 m.

nimfa
Fot. Canva / Getty Images Signature
"Poród w Polsce to trauma. Nie chcę mieć przez to więcej dzieci" [LIST] Maść tygrysia. Łagodzi ból głowy, a kosztuje grosze. Nasze babcie uwielbiały maść z kotkiem

W jakich miejscach żyją kleszcze?

Mimo że kleszcze kojarzą się głównie z lasami, można je spotkać w zasadzie wszędzie, przede wszystkim na obszarach trawiastych i krzaczastych. Nimfy i dorosłe osobniki najczęściej żerują na skraju lasu, przy brzegach rzek i jezior oraz w zaroślach i gęstwinach. 

Naturalnym środowiskiem bytowania kleszczy są wilgotne i cieniste obszary. Pajęczaki te lubią ciepło i wilgoć, jednak unikają słońca i upałów. Panuje powszechne przekonanie, że kleszcze skaczą na ofiary z wysokich drzew, jednak w rzeczywistości nie wspinają się aż tak wysoko. 

kleszcz
Fot. Canva / Getty Images

Jak chronić się przed nimfami i dorosłymi kleszczami?

Jeśli wybierasz się w miejsce, które jest zagrożone występowaniem kleszczy, przestrzegaj kilku ważnych zasad. 

1. Załóż odpowiednie ubranie - z długimi rękawami i nogawkami, nakrycie głowy oraz buty za kostkę. Utrudni to kleszczom dostanie się do ciała. Zwróć uwagę, aby strój miał jasne kolory, dzięki czemu łatwiej zauważysz na nim pajęczaka. 

2. Zastosuj preparat odstraszający kleszcze.

3. Po powrocie do domu przejrzy starannie całe ciało, zwracając szczególną uwagę na ulubione miejsca kleszczy: okolice głowy, szyi i uszu, włosy, brzuch, pachwiny, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, okolice bioder. Kleszcze mogą także zaplątać się we włosy. 

4. Weź szybki prysznic - dzięki temu możesz spłukać z ciała kleszcze, które jeszcze nie zdążyły się wbić. 

5. Zmień ubranie - kleszcze mogą ukrywać się w fałdach i zagięciach materiału. 

 

Przeczytaj też: 

Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

Jak prawidłowo wyjąć kleszcza? Zoolog obala popularny mit

Kleszcze afrykańskie dotarły do Polski. Przenoszą egzotyczne choroby

Polecane