Nowe zasady rozliczania składek zdrowotnych. Wiadomo, kiedy wejdą w życie
O zmianach w składkach zdrowotnych mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz prace rządu nad nowelizacją przepisów, które zmienią zasady naliczenia składki zdrowotnej są już na finiszu. Do procedowania powinny wejść w drugim kwartale bieżącego roku, natomiast w styczniu 2025 r. wejdą w życie.
Nowelizacja ustawy ma nie tylko obniżyć wysokie koszty składek, ale odciążyć też budżety i dobrze wpłynąć na rentowność rodzimych biznesów. Będzie też zmiana sposobu rozliczania składek z miesięcznych na roczne.
Zmiany w składkach zdrowotnych. Kiedy wejdą w życie?
Resort zdrowia opracowuje projekt ustawy nowelizujący zapisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które finansowane są ze środków publicznych, ustawy nowelizującej Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw .
Mowa też o ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale też niektórych innych ustaw. Aktualnie ze zmianami wprowadzonymi w programie “Polski Ład” przedsiębiorcy rozliczający się w skali podatkowej i podatku liniowym, nie opłacają stałej składki zdrowotnej.
Termin nowych zasad rozliczania składek ma wejść w codzienność z początkiem 2025 r.
"Zgłoszenie do tego wykazu nastąpi w najbliższych dniach. Parlamentarny proces legislacyjny zaplanowany jest na II kwartał bieżącego roku, a wejście proponowanych zmian w życie na dzień 1 stycznia 2025 r." - informowała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Projekt trafi do parlamentu jeszcze w czerwcu tego roku
Projekt ustawy, który obejmie nowe zasady trafi do parlamentu jeszcze w czerwcu tego roku. Jak wyjaśnia Minister Finansów Andrzej Domański, planowane zmiany będą oznaczać realną korzyść dla 93 proc. podatników .
Składka będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę dla wszystkich przedsiębiorców, które rozliczają się na skali podatkowej lub też opłacających PIT z dochodu kwalifikowanego - niezależnie od poziomu rzeczywistych dochodów, które osiągane są z działalności gospodarczej.
Jakie są zmiany w przypadku podatku liniowego?
Jeśli chodzi o podatek liniowy, rząd proponuje stałą składkę wynoszącą 9 proc. od 7 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Natomiast po przekroczeniu 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki. W związku z czym składka zdrowotna mogłaby zmniejszyć się maksymalnie o ok. 530 zł miesięcznie, czyli 6360 zł rocznie.
Z kolei dla osób, które stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej rząd proponuje modyfikację obciążania składkowego przez wprowadzenie niższej składki wynoszącej 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zmiana w rozliczaniu obejmie również osoby współpracujące z przedsiębiorcami, które będą opłacać składkę zdrowotną wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Czytaj też:
100 tys. kary dla Niedzielskiego? Były minister zdrowia zostanie ukarany