Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Groźny wirus w mleku. WHO wydało ważny komunikat
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 25.04.2024 14:41

Groźny wirus w mleku. WHO wydało ważny komunikat

Ptasia grypa, mleko, wirus
Fot. Shutterstock/ Sergey Ryzhow

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że w pasteryzowanym mleku w USA wykryto stężenie szczepu wirusa ptasiej grypy H5N1. Jeszcze do niedawna amerykańskie władze uspokajały obywateli, iż fala ptasiej grypy nie ma wpływu na jedzenie oraz dostawy mleka. 

Politycy podkreślali też, że stanowi znikome zagrożenie dla społeczeństwa. Odkrycia dokonano niecały miesiąc po tym, jak u krów w kilku amerykańskich stanach po raz pierwszy wykryto epidemię jednego ze szczepów ptasiej grypy.

Wirus ptasiej grypy w krowim mleku

O ptasiej grypie nie przestaje być głośno. Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia informowała, że wirus w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się na inne gatunki, gdyż atakuje ludzi oraz ssaki. Według WHO szczep wirusa charakteryzuje się wyjątkowo wysoką śmiertelnością. Z kolei kilka tygodni temu informowano, że człowiek zaraził się ptasią grypą od krowy.

Teraz Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, iż w mleku krowim, znajdującym się w supermarketach, stwierdzono obecność cząstek ptasiej grypy. Lekarze podkreślają jednak, że nie wykryto żywego, zakaźnego wirusa.

shutterstock_1526267093.jpg
Fot. Shutterstock/ 8th/ Creator
Łysienie androgenowe to nie tylko problem mężczyzn. Skąd się bierze i jak je leczyć? Chorobę Krawczyka było widać już 20 lat temu. Lekarze zignorowali objawy

Co oznacza wykrycie cząsteczek wirusa?

Zdaniem Erica Topola, założyciela Scripps Research Translational Institute odkrycie cząsteczek wirusa w sklepowym mleku może oznaczać, iż ptasia grypa jest już naprawdę bardzo mocno rozpowszechniona. Badacze uspokajają, że 99 proc. mleka w komercyjnych dostawach pochodzi z gospodarstw, przestrzegających rozporządzenia w sprawie mleka pasteryzowanego.

Warto podkreślić, że tego odkrycia dokonano niecały miesiąc po tym, jak w stadach krów w kilku amerykańskich stanach po raz pierwszy wykryto epidemię jednego ze szczepów ptasiej grypy H5N1. W czasie trwającej w USA epidemii ptasiej grypy wśród krów została zakażona jedna osoba. U pracownika mleczarni w Teksasie choroba miała przebieg łagodny, powodując jedynie zapalenie spojówek.

Czym jest ptasia grypa?

Mimo że choroba nie jest aż tak wysoce zaraźliwa wśród ludzi, istnieje ryzyko, że w momencie, gdy rozprzestrzenia się wśród krów może mutować do wersji, która będzie łatwiej przenosić się z człowieka na człowieka. Co ważne, śmiertelność ptasiej grypy u ludzi wynosi nawet 60 proc.

Ptasia grypa jest chorobą, którą powoduje wirus grypy typu A. W większości przypadków jedna z odmian - H5N1 atakuje ptaki, ale też takie zwierzęta jak m.in. świnie, koty, tygrysy czy psy. Od 2003 r. do 1 kwietnia 2024 r. WHO podała, że odnotowano aż 463 zgony z 889 przypadków zachorowań u ludzi w 23 krajach.

Objawy ptasiej grypy przypominają tę, jakie obecne są przy zwykłej grypie. Mowa o kaszlu, ale też wysokiej gorączce, biegunce, trudnościach w oddychaniu, bólu głowy, bólach mięśni oraz zapaleniu spojówek.

Czytaj też:

Czy ptasia grypa przejdzie z kotów na ludzi? Profesor Simon mówi wprost kto jest najbardziej zagrożony

Ten wirus ma "wyjątkowo wysoką śmiertelność". WHO ostrzega

To najbardziej zaraźliwy wirus na świecie. Ogromny wzrost zachorowań w Polsce