Prosty test na ruchomość palców. Wynik wiele powie o twoim zdrowiu

Ten test na ruchomość palców wykonasz w kilka sekund. Pozytywny wynik może oznaczać rzadką chorobę genetyczną – cierpi na nią np. znana wokalistka Tatiana Okupnik. Czasami jednak nie oznacza nic złego i jest efektem specyficznej budowy. Oto szczegóły.
Test mobilności palców
Ludzka dłoń jest niezwykle skomplikowana. Składa się zarówno z kości i stawów, jak i mięśni oraz nerwów. Jest specyficzna budowana umożliwia nam wykonywania wielu ruchów – zarówno tych siłowych, jak i bardzo precyzyjnych. Dzięki dłoni możemy ściskać drążek, rysować, grać w gry, łapać piłkę. Aż za 50 proc. sprawności dłoni odpowiada kciuk.
I chociaż dłoń człowieka składa się z 27 kości i ma najwięcej receptorów czuciowych ze wszystkich części ciała, ma też swoje ograniczenia, np. większość ludzi nie jest w stanie dotknąć palcem wskazującym małego palca tej samej dłoni. A czy Ty potrafisz to zrobić? Jeżeli tak, jesteś w zdecydowanej mniejszości i może to oznaczać kilka rzeczy.
Pozytywny wynik testu – jakie choroby?
Niektórzy ludzie mają bardziej elastyczne stawy w dłoni, co przekłada się na większy zakres ruchu. Dla osób, które mają zespół hipermobilności stawów (JHS), takie ruchy są bardzo łatwe. Niestety ma to też swoją ciemną stronę – hipermobilność może skutkować mniejszą stabilnością stawów i zwiększonym ryzykiem zwichnięć.
Inna choroba objawiająca się "giętkością stawów" to zespoł Ehlersa-Danlosa (EDS) – rzadka choroba genetyczka wpływająca negatywnie na kości, stawy i skórę. Typowe objawy tego schorzenia to skłonność do siniaków, problemy z gojeniem ran, wiotkość skóry oraz hipermobilność stawów. Na tę chorobę cierpi m.in. piosenkarka Tatiana Okupnik. Czytaj także: Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie


Spokojnie, czasami to nic złego
Niektóre osoby mogą mieć pozytywny wynik testu, ale nie muszą być chore. Dotyczy to osób ze specyficzną budową dłoni, np. długim palcem wskazującym i wąską dłonią albo po prostu z większą elastycznością stawów palców. Podobnie z osobami, które z racji zawodu bądź pasji ćwiczą palce, np. u pracowników biurowych lub pianistów.
Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Niestety, nadmierna ruchomość stawów może zwiększać ryzyko zwyrodnień, bólu i urazów. Czytaj także: Grzybica paznokci nie znosi tych produktów. Jedz je codziennie, by wygrać z chorobą





































