Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > "Nasze pomysły leżą na stole"- lekarze do nowej minister zdrowia. Jakub Kosikowski: „Poprzednia spełniła jeden postulat"
Edyta  Brzozowska
Edyta Brzozowska 29.11.2023 10:19

"Nasze pomysły leżą na stole"- lekarze do nowej minister zdrowia. Jakub Kosikowski: „Poprzednia spełniła jeden postulat"

Jakub Kosikowski, leka
NIL/MZ

- Niezależnie od tego, kto jest ministrem zdrowia, postulaty „Siódemki NIL”, które mają naprawić system ochrony zdrowia po to, żeby realizować misję pomocy pacjentom, są niezmienne i wciąż aktualne - zapewnia lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik z Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.Mimo tej przejściowej sytuacji środowisko lekarzy nie zraża się politycznymi prognozami i od Ewy Krajewskiej oczekuje konkretnych działań. 

Zdaniem lekarza owe zmiany na lepsze są możliwe „od ręki”, bez dużych nakładów finansowych.

- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.

Lekarzy nie można karać za wystawianie recept

Lekarzy nie można karać za wystawianie recept

„Siódemka NIL” to lista postulatów, które dotyczą między innymi zniesienia bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy, e-bezpieczeństwa danych medycznych pacjentów, wycofania poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej czy profesjonalnego zaplecza dydaktycznego.

NIL chce także pilnego odstąpienia od kar finansowych dla lekarzy, co ma między innymi związek z rzekomo nienależną refundacją za wypisywanie recept na preparaty mlekozastępcze dla niemowląt.

Protest3.jpgZdjęcie z protestu lekarzy, Warszawa 2023r., fot. OZZL

Prezes Michał Bulsa o ministrze Czarnku: „Kilimandżaro ignorancji" Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]

Koniec z teleporadami i receptomatami?

- Poprzedniczka Krajewskiej, minister Katarzyna Sójka, pełniła urząd przez dwa miesiące i przez ten czas zdołała spełnić jeden punkt z naszej listy. Może obecnej uda się pochylić się nad rozwiązaniami proponowanymi przez środowisko lekarskie i zrobić więcej? - zastanawia się Kosikowski.

Ten jeden postulat, z którym się udało, to przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii.

- Niezwykle ważną i dla pacjentów, i dla lekarzy kwestią jest zrobienie porządków z teleporadami i receptomatami, gdyż obserwujemy masowe wyłudzenia recept przez ludzi, którzy przeznaczają niektóre z preparatów do odurzania się. W tej kwestii też mamy gotowe rozwiązania. Niestety, ich realizację przerwała jesienna kampania wyborcza. Ale walka o parlament się skończyła, więc nie widzę przeszkód, aby decydenci zaczęli działać - podkreśla Kosikowski.

Realne problemy ochrony zdrowia trzeba szybko naprawić

Lekarze zgromadzeni wokół Naczelnej Izby Lekarskiej zdają sobie jednak sprawę, że inaczej rozmawia się z ministrem rządu dwutygodniowego, a inaczej z tym, który będzie pełnił obowiązki przez całą czteroletnią kadencję.

- „Siódemka NIL” jest aktualna niezależnie od tego, kto będzie rządzić. Nasze postulaty wcale nie stracą na w ważności. Nie są to sprawy polityczne, a realne problemy ochrony zdrowia - zapewnia rzecznik NIL.

Według prognoz Ministerstwa Zdrowia, w niedalekiej przyszłości urząd w Ministerstwie Zdrowia obejmie, ale już w rządzie Donalda Tuska, obejmie Izabela Leszczyna, obecnie posłanka na Sejm X kadencji i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

“Siedem postulatów lekarzy” z komentarzami lekarzy do poszczególnych: https://nil.org.pl/aktualnosci/8238-ocena-realizacji-siodemki-nil

„Kup sobie dyplom lekarza”. Wkrótce strach będzie zostać pacjentem w Polsce?
Sebastian Goncerz. Fot.: Mikołaj Pancerz
Skala absurdów związanych z tworzeniem kierunków lekarskich na różnych uczelniach jest uderzająca. Gdyby jeszcze dwa lata temu spytać, że coś takiego będzie mieć miejsce, nikt by w to nie uwierzył – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W Polsce ruszyło aż 39 nowych wydziałów lekarskich na uczelniach, które dotąd nie miały wiele wspólnego z medycyną. Jedna z nich życzy sobie 45 tys. zł. za semestr.Rok akademicki 2023/ 2024 to prawdziwy wysyp kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Kształceniem przyszłych specjalistów zajmie się między innymi założona przez Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Bydgoska czy filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. To wszystko jest efektem przyzwolenia, jakiego udzielił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Czytaj dalej
Nowa minister zdrowia: "Nie można zarządzać czymś, czego się nie da zmierzyć"
Ewa Krajewska
Ministrem zdrowia w dopiero co zaprzysiężonym rządzie Mateusza Morawiecka została Ewa Krajewska, do tej pory pełniąca funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego.Krajewska – obok serialowej aktorki i posłanki na Sejm Dominiki Chorosińskiej powołanej przez premiera na ministra kultury czy Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, szpadzistki i mistrzyni świata jako nowej minister sportu - jest jedną z wielu kobiet nowego rządu. Ewa Krajewska to magister farmacji, od 2015 roku specjalistka farmacji szpitalnej, studia podyplomowe skończyła na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a do jej obowiązków należało nadzorowanie produktów leczniczych dostępnych w kraju i współpraca z Inspektoratami Farmaceutycznymi wszystkich 16 polskich województw.
Czytaj dalej