Nowotwory niezłośliwe gardła – objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie
Nowotwory niezłośliwe gardła – czym są?
Nowotwory niezłośliwe gardła to przede wszystkim: brodawczaki płaskonabłonkowe, włókniaki, naczyniaki. Brodawczaki płaskonabłonkowe przyjmują postać uszypułowanych groniastych guzków, które mają różnorodne wielkości i usytuowane są w rejonach łuków: podniebienno-gardłowego oraz podniebienno-językowego, jak również w okolicy języczka. Naczyniowłókniaki to również uszypułowane guzki o wielkości od kilku milimetrow do kilku centymetrów, które występują w nosowej części gardła i najczęściej dotyczą osób bardzo młodych między 10 a 18 rokiem życia (stąd ich nazwa – naczyniowłókniaki młodzieńcze). Stanowią one około 0,05 % guzów rejonu głowy i szyi. Są to łagodne guzy, które złożone są bogatej sieci naczyń krwionośnych oraz tkanki łącznej. Wyróżnia je patologiczna, bo pozbawiona warstwy mięśniowej oraz sprężystej, budowa ścian. Kiedy guz staje się bardziej ekspansywny, prowadzi do destrukcji kości.
Nowotwory niezłośliwe gardła – przyczyny
Główną przyczyną powstania brodawczaka płaskonabłonkowego jest zakażenie wirusem HPV, czyli tym samym wirusem, który wywołuje raka szyjki macicy. Zarazić się nim można podczas seksu oralnego, kiedy podczas kontaktu jamy ustnej z narządami płciowymi osoby zarażonej dochodzi do przenikania wirusa z nabłonka narządów płciowych do gardła. Podczas tego typu kontaktu seksualnego można zarazić się aż 30 rodzajami wirusa HPV. Najczęściej atakuje on migdałek podniebienny oraz tylną stronę gardła.
Etiologia naczyniowłókniaka młodzieńczego wciąż pozostaje zagadką. Pojawiają się opinie, że może być to zmiana o charakterze hamartoma czyli taka, która wynika z zaburzeń rozwojowych. Komórki, które tworzą guz nie pochodzą wtedy ze zmutowanych komórek lecz ze zdrowych komórek tyko ułożonych w niewłaściwy sposób względem siebie i innych tkanek. Naczyniowłókniak może też być skutkiem malformacji naczyniowej czyli zmian związanymi z nieprawidłowym rozwojem naczyń. Kolejne sugestie specjalistów sugerują, że może mieć on związek zaburzeniami na osi przysadka-gonady i powstaniem przez to ogniska ektopicznej tkanki naczyniowej.
Nowotwory niezłośliwe gardła – objawy
Nowotwory niezłośliwe gardła, a w szczególności naczyniowłókniaki młodzieńcze, dają najczęściej następujące objawy:
jednostronną lub obustronną niedrożność nosa,
nawracające krwawienia z nosa,
nosową mowę,
kłopoty z przełykaniem,
ból gardła,
uczucie ciała obcego w gardle,
jednostronny a później też dwustronny niedosłuch, który wynika z ucisku trąbki słuchowej oraz zapalenia ucha środkowego,
wytrzeszcz gałki ocznej,
deformację twarzy.
Nowotwory niezłośliwe gardła – diagnostyka
W przypadku naczyniowłókniaka zalecanym badaniem diagnostycznym jest rynoskopia. Polega ona na oglądaniu zmienionego miejsca przy pomocy wziernika nosowego, jak również przy użyciu lusterka. Poza tym w diagnostyce nowotworu gardła konieczne jest badanie endoskopowe oraz fiberoskopowe, jak również badania obrazowe typu: tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MR). Dzięki MR można nie tylko określić rozległość guza, ale również zróżnicować ten rodzaj nowotworu od innych zmian zachodzących w obrębie gardła i nosogardzieli, takich jak np. wydzieliny zapalne, polipy, obrzęki w zatokach przynosowych.