Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Owrzodzenie Martorellego – jak rozpoznać i leczyć?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Owrzodzenie Martorellego – jak rozpoznać i leczyć?

Owrzodzenie Martorellego – jak rozpoznać i leczyć?
https://pixabay.com/pl/photos/strony-szkody-rany-blood-357889/

Nazwa owrzodzenia Martorellego pochodzi od badacza, który w połowie minionego wieku jako pierwszy opisał oraz podjął próbę sprecyzowania przyczyn występowania tego schorzenia. Czy jego wnioski były trafne? Poniżej znajdziecie kilka ogólnych, ale bardzo ważnych informacji na temat owrzodzeń oraz najistotniejsze informacje dotyczące przyczyn, objawów oraz leczenie Owrzodzenia Martorellego.

Owrzodzenia – krótka charakterystyka

Owrzodzenie pojawiają się najczęściej w okolicach stawów kolanowych i skokowych. Najczęściej występującą przyczyną ich powstawania są zaniedbane żylaki lub nieprawidłowe leczenie żylaków i dbanie o miejsca po operacji usunięcia żylaków. Żylaki, inaczej przewlekła niewydolność żylna, prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, w dłuższej perspektywie skutkując rozwinięciem się owrzodzeń.

Owrzodzenia to ogólnie rzecz ujmując efekt nieodżywionych i niedotlenionych tkanek skórnych i mięśniowych, w wyniku czego rozwija się rana. Nie zawsze musi być to rana rozległa, nigdy jednak nie należy takich zmian lekceważyć. Każde owrzodzenie bez wyjątku jest trudne w leczeniu i wymaga specjalistycznej opieki. Bardzo łatwo można doprowadzić do zakażenia zaniedbanego owrzodzenia i w przypadku dalszego ignorowania problemu nawet do śmierci w wyniku sepsy.

Owrzodzenie Martorellego – grupa ryzyka

Owrzodzenia Martorellego występują przede wszystkim u pacjentów z długotrwałym i nieleczonym lub źle leczonym nadciśnieniem tętniczym. Istnieje również związek częstotliwości zachorowań z cukrzycą. Wrzody Martorellego częściej dotyczą kobiety niż mężczyzn. Większość osób cierpiących na tę chorobę ma od 50 do 60 lat, a według statystyk przedział wiekowy grupy obciążonej szczególnym ryzykiem zachorowania są osoby od 41 do 86 lat. Jak widać niebezpieczeństwie nie maleje z wiekiem pacjenta, tak jak ma to często miejsce w przypadku innych chorób.

Uważa się, że wrzód jest skutkiem zwężenia małych naczyń krwionośnych zlokalizowanych w tkankach skóry, co prowadzi do zwiększonego oporu przepływu krwi i braku dopływu krwi do skóry, co prowadzi do jej śmierci. Ponadto naczynia krwionośne nie mogą się otwierać, aby umożliwić zwiększenie dopływu krwi. W skrócie skóra obumiera stopniowo w wyniku wspomnianego wcześniej niedotlenienia i niedożywienia tkanki. Jest to najostrzejsza postać choroby naczyń tętniczych.

Owrzodzenie Martorellego –  objawy

Owrzodzenie Martorellego występuje najczęściej na zewnętrznej stronie tylnej części podudzia, zwykle tuż nad kostką lub powyżej ścięgna Achillesa.

Duża część pacjentów zgłasza lekarzowi podczas diagnostyki, że ​​owrzodzenie pojawiło się po mechanicznym urazie skóry, ale częściej pojawia się jako bolesny czerwony pęcherz lub plama, która zwykle potem zmienia kolor na niebieski z odcieniami żółci.

Owrzodzenie Martorellego może objawiać się między innymi:

·        Skrajnie nieproporcjonalnym bólem w odniesieniu do wielkości i wyglądu owrzodzenia - jest zwykle opisywany jako „rozdzierający” i „nie do wytrzymania”,

·        Pojedynczą lub podwójną zmianą pojawiającą się w sposób symetryczny, w tym samym miejscu na obu podudziach,

·        Czerwono-fioletową i mocno zaognioną krawędzią owrzodzenia,

·        Epizodami nagłego powiększenia rany z powodu obumarcia kolejnego obszaru skórnego,

·        Nieregularnym kształtem rany,

·        Występowaniem wrzodów satelitarnych,

·        Głębokimi, odsłaniającym ścięgna ranami,

·        Brakiem reakcji na zwykłe leczenie owrzodzeń nóg,

W celu zdiagnozowania owrzodzenia Martorellego wykonuje się badania krwi oraz biopsję głęboką owrzodzenia oraz tkanki wokół owrzodzenia, która nie wykazuje cech obumierania.

Owrzodzenie Martorellego – leczenie

Im rozleglejsze jest owrzodzenie, tym trudniej je leczyć i tym gorsze są dla pacjenta rokowania na przyszłość.

Na leczenie owrzodzenia Martorellego składają się z dwie podstawowe rzeczy:

·        Nasilona kontrola ciśnienia krwi za pomocą leków, które otwierają naczynia krwionośne. Dlatego należy odstawić nieswoiste beta-adrenolityki i, jeśli to możliwe, zastosować leki blokujące kanał wapniowy, swoiste beta 1-blokery i inhibitory ACE. Wiele przypadków wykazało, że ​​nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi może mieć duży wpływ na ból wrzodowy i gojenie się rany.

·        Leczenie owrzodzeń Martorellego zwykle obejmuje chirurgiczne oczyszczenie rany wraz z terapią kompresyjną, techniką ciśnienia niższego niż atmosferyczne (zamykanie wspomagane próżnią) oraz, w przypadku dużych owrzodzeń, przeszczep skóry. Przeszczep skóry prowadzi do szybkiej neutralizacji bólu.

Konieczne jest łagodzenie bólu odczuwanego przez pacjenta w całym procesie leczenia. Na początku ból może być tak silny i dotkliwy, że aż paraliżujący. Aby go zminimalizować często konieczne jest podawanie opiatów. Na późniejzym etapie leczenia zwykle wystarczy prosty lek przeciwbólowy oparty na paracetamolu lub innych niesteroidowych środkach.

Każdorazowo, jeśli w procesie leczenie dojdzie do wtórnego bakteryjnego zakażenia rany, konieczne jest wdrożenie antybiotyków. Na tę chwilę lekarze nie są w stanie jednogłośnie powiedzieć, czy w procesie leczenia powinno się włączyć do farmakoterapii leki przeciwzakrzepowe oraz poddawać chorego również sympatektomii czyli zabiegowi polegającemu na przecinaniu współczulnych włókien nerwowych.

Tagi:
Polecane