Pijesz kieliszek wina po posiłku na trawienie? Eksperci alarmują, tylko sobie szkodzisz
Czy alkohol poprawia trawienie? Każda babcia ochoczo przytaknie, po czym naleje kieliszek domowej nalewki. Pozornie rozgrzewające trunki wcale nie usprawniają działania układu trawiennego. Wręcz przeciwnie - upośledzają pracę wątroby i trzustki, oraz utrudniają wchłanianie pokarmów.
Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje
„Aktualnie stanowisko WHO jest takie, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, czyli żadna ilość alkoholu nie jest korzystna dla zdrowia.” - powiedziała dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska - Kwaśnik. Alkohol to substancja toksyczna, która przyczynia się do uszkodzenia tkanek i narządów, a także do zmian w psychice człowieka.
Traktowanie alkoholu jako “leku” na dolegliwości trawienne czy (jak w przypadku czerwonego wina) jako suplementu poprawiającego krążenie krwi to bardzo wygodna wymówka. W rzeczywistości tę rolę lepiej wypełni zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia.
Czy osiągnęliśmy odporność populacyjną na COVID-19? Ekspert tłumaczy Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczySpożywanie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie
Najczęstszą przyczyną zgonów alkoholowych są urazy oraz choroby układu pokarmowego i układu krążenia. Według danych epidemiologicznych, w skutek wzrostu konsumpcji alkoholu długość życia Polaków zaczęła się zmniejszać. Alkohol powoduje zaburzenie pracy jelit oraz podrażnienie i uszkodzenie śluzówki układu pokarmowego. Przyczynia się do upośledzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych, prowadząc do utraty wagi i niedożywienia. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje ciężkie uszkodzenie wątroby i jest znacznym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów układu pokarmowego.
Lepsze sposoby na poprawę trawienia
Aby poprawić trawienie, zamiast alkoholu warto sięgnąć po zioła i przyprawy. „Parametry poprawiające trawienie możemy uzyskać np. poprzez spożywanie ziołowych herbatek. Polecam miętę, koper włoski i rumianek. Dobrze zadziała również zielona herbata czy jej wersja z dodatkiem przypraw korzennych. Cynamon, kardamon, anyż, laska cynamonu, goździki wspaniale działają na nasz układ trawienny.” - powiedziała dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. Zalecanym produktem, korzystnie wpływającym na trawienie jest też ostropest plamisty. „Dobrym dodatkiem do potraw jest ostropest plamisty, który ma zbawienny wpływ na wątrobę. Można także wybrać ostropest w formie herbatki.” powiedziała psychodietetyczka SaskaMed Katarzyna Sobolewska. Nie zapominajmy też o ruchu. Według ekspertów spokojny spacer po posiłku nie tylko wspomaga perystaltykę jelit i poprawia trawienie, ale także obniża poziom cukru we krwi. Ponadto aktywność na świeżym powietrzu redukuje stres i poprawia nasze samopoczucie.