Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Płaskostopie szkodzi nie tylko stopom. Fizjoterapeuta o jego skutkach
Fot. Canva / Getty Images

Płaskostopie szkodzi nie tylko stopom. Fizjoterapeuta o jego skutkach

18 października 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Płaskostopie, potocznie nazywane "platfusem", to jedna z najczęściej występujących wad stopy. Wiele osób bagatelizuje to schorzenie, popełniając poważny błąd. Okazuje się jednak, że płaskostopie szkodzi nie tylko stopom, ale i całej sylwetce. Szczegóły w rozmowie z Pacjentami wyjaśnia fizjoterapeuta Jakub Wasilewski.

Ból i dyskomfort – najczęstsze konsekwencje płaskostopia

Stopa jest kluczowym elementem układu ruchu. To ona utrzymuje naszą wagę i stabilność, a wszelkie nieprawidłowości w jej obrębie mogą prowadzić do wielu problemów.

– Stopa jest jedyną częścią naszego ciała pozostającą w ciągłym kontakcie z podłożem. Podczas chodu zawsze jedna ze stóp pozostaje, by druga mogła się przemieścić. Ważne, żeby w tym procesie ciężar naszego ciała w każdym momencie ruchu był rozprowadzany równomiernie – tłumaczy fizjoterapeuta Jakub  Wasilewski.

Ekspert dodaje, że w przypadku płaskostopia , gdy łuk podłużny stopy ulega spłaszczeniu, stopa “zapada się” podczas fazy obciążenia. To z kolei prowadzi do nierównomiernego rozkładu sił, co może powodować ogromny ból. – Może pojawić się uczucie ‘zmęczonych nóg’ , zwłaszcza podczas długotrwałego chodzenia – zauważa Wasilewski.

Ból spowodowany płaskostopiem najczęściej odczuwany jest w okolicy wewnętrznej stopy, ale może też występować w łydkach, co wynika z nieprawidłowej pracy mięśni i przeciążenia niektórych struktur. Z czasem patologiczne rozciąganie tkanek może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak ostroga piętowa czy halluksy .

Stopy płaskie - charakterystyka, przyczyny, leczenie, test
Palce młotkowate – przyczyny powstawania i leczenie.

Negatywny wpływ płaskostopia na postawę ciała

Płaskostopie to problem, który może wpłynąć nie tylko na stopę, ale i na całą sylwetkę. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które są w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju. –Zapadanie się stopy podczas chodu u dzieci, które są szczególnie aktywne i przechodzą proces wzrastania, może prowadzić do deformacji w układzie kostno-stawowo-mięśniowym – ostrzega Wasilewski.

Fizjoterapeuta dodaje, że nieleczone płaskostopie może prowadzić nawet do skoliozy , czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa. To nie tylko zaburza równowagę ciała, ale także zwiększa podatność na urazy, zwłaszcza w obrębie stawu skokowego, co jest częstą przyczyną skręceń kostki. Długoterminowo, osoby z płaskostopiem są bardziej narażone na zwyrodnienia kolan.

Płaskostopie a wyższe ryzyko kontuzji i urazów

Płaskostopie nie wpływa jedynie na postawę czy odczuwanie bólu, ale zwiększa też ryzyko urazów. Jak tłumaczy Wasilewski, osoby z płaskostopiem zdecydowanie częściej ulegają kontuzjom stawu skokowego (tzw. skręceniom kostki), co wynika z zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.

Płaskostopie powoduje, że stopa nie jest w stanie prawidłowo stabilizować ciała, co prowadzi do przeciążeń, które w dłuższej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania urazów.

Zaniedbane płaskostopie ma też swoje konsekwencje w starszym wieku – osoby cierpiące na tę wadę szybciej doświadczają zwyrodnień stawów , zwłaszcza w obrębie kolan. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat dbać o prawidłowe kształtowanie stopy i postawy ciała.

Jak zapobiegać płaskostopiu?

Chociaż płaskostopie występują bardzo często, istnieją metody, które mogą pomóc w zapobieganiu tej wadzie lub minimalizowaniu jej skutków. Niezwykle istotne jest regularne monitorowanie rozwoju stopy u dzieci i noszenie odpowiedniego obuwia wspierającego łuk stopy. W niektórych przypadkach konieczna może być rehabilitacja , specjalne wkładki ortopedyczne lub ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy.

– Nie należy lekceważyć płaskostopia. To wada, która może mieć dalekosiężne skutki dla całego ciała, dlatego warto skonsultować się z fizjoterapeutą, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy – podsumowuje Wasilewski.

Zobacz też:

Wady postawy u dzieci — jak je diagnozować i leczyć? Fizjoterapeuta tłumaczy

3 główne przyczyny wad postawy u dzieci. Fizjoterapeuta ostrzega

„Choroba może zaczynać się podstępnie". Reumatolog wskazał nietypowe objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach
Szpitale przesuwają planowe zabiegi. Boją się, że NFZ nie pokryje kosztów
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko