Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Palce młotkowate – przyczyny powstawania i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Palce młotkowate – przyczyny powstawania i leczenie.

Palce młotkowate – przyczyny powstawania i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-stopa-relaks-leczenie-3061123/

Palce młotkowate to niezbyt eleganckie, ale niestety dość trafne określenie na zniekształcenie stóp, polegające na przykurczu zgięciowym palców. Najczęściej deformacja dotyczy drugiego po paluchu palca, ale częściowo może również rozwinąć się we wszystkich pozostałych. Są sposoby na to, żeby nie doświadczać tej przykrej dolegliwości, ale naszym czytelniczkom, zwłaszcza elegantkom, może się ten sposób nie spodobać. ???? Zapraszamy do czytania!

Palce młotkowate – rodzaje przykurczów i objawy

Palce młotkowate to dosyć przykra i uciążliwa dolegliwość. Głównym objawem wykształcenia się palca młotkowatego jest przykurcz zgięciowy palców u stóp. Zdarza się, że przykurcze powodują nieprzyjemny, tępy ból i uniemożliwiają normalny chód. Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje przykurczów. Są to przykurcz korektywny – gdy wyprostowanie palca jest możliwe przy użyciu odrobiny siły – oraz przykurcz utrwalony – gdy palec na stałe pozostaje w pozycji zgiętej, co sprzyja stopniowemu pogłębianiu się deformacji.

Palce młotkowate – przyczyny powstawania i grupy ryzyka

Za główną przyczynę powstawania palców młotkowatych uważa się noszenie zbyt ciasnego, źle dobranego i niewygodnego obuwia. Z tego względu w grupie największego ryzyka znajdują się kobiety. Tak chętnie i często noszone przez płeć piękną obcasy prowadzą do wielu poważnych dolegliwości stóp a także nieraz całych kończyn dolnych i kręgosłupa.

Oprócz kobiet wymienia się również kilka innych grup i czynników ryzyka:

·        nieproporcjonalnie długie palce w stosunku do wielkości stopy,

·        wiek powyżej 50. roku życia,

·        reumatoidalne zapalenie stawów,

·        przykurcz mięśnia brzuchatego łydki,

·        halluksy,

·        przenoszenie ciężaru na przednią część stopy,

·        zaburzenia neuro-mięśniowe, które powodują deformację w obrębie tyłostopia, np. w przebiegu porażenia mózgowego czy stwardnienia rozsianego,

·        słabe mięśnie strzałkowe długie i piszczelowe tylne,

·        wysokie podbicie stopy,

·        wady anatomiczne stóp,

·        osoby chorujące na cukrzycę,

·        nadwaga/otyłość,

·        odciski,

·        stany zapalne.

Jak leczyć palce młotkowate?

W pierwszej kolejności ważne jest, aby obuwie zmienić na płaski obcas. Muszą to być buty wygodne, dobrze wyprofilowane i doskonale dopasowane do wielkości stopy. Jeżeli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie sam z wyborem obuwia, poradź się ortopedy, w ostateczności specjalisty-sprzedawcy w sklepie. Możesz również odwiedzić sklep ortopedyczny. Oprócz wygodnych butów zaleca się także noszenie specjalnych ortez lub wkładek ortopedycznych. Następnie rozpoczęcie regularnych ćwiczeń, które mają na celu poprawę motoryki palców i zmniejszenie przykurczów zginaczy i ścięgien prostowników w chorych palcach.

Najczęściej jednak niestety na wymienione metody jest już za późno. W większości przypadków deformacja postępuje bardzo szybko i zbyt późno zwraca się na nią uwagę. W takich okolicznościach wykonuje się operacje. W mniej zaawansowanych przypadkach deformacji są to proste zabiegi na torebce stawowej lub/i na ścięgnach.

W przypadku trwałej i daleko posuniętej deformacji przeprowadza się dużo bardziej skomplikowany zabieg polegający na usunięciu powierzchni stawowych. Po operacji pacjenci zobowiązani są do noszenia specjalnego obuwia, a jakakolwiek aktywność fizyczna poza wolnym spacerem możliwa jest dopiero najwcześniej trzy miesiące po zabiegu.

Palec młotkowaty – niebezpieczeństwa i zapobieganie

Rezygnacja z leczenia palca młotkowatego może prowadzić do dalszych, niebezpiecznych dla stóp deformacji, które skutecznie mogą uniemożliwić choremu chodzenie. Oprócz tego prawdopodobnie zaczną pojawiać się liczne pęcherze i odciski. Może również dojść do zwichnięcia stawu i postępujących zmian zwyrodnieniowych w wyniku niemożności prawidłowego chodzenia.

Aby uniknąć zmian zwyrodnieniowych stóp zaleca się przestrzeganie poniższych zasad:

·        Zawsze zakładaj wygodne buty! Jeżeli musisz w jakiejś sytuacji mieć na sobie wysoki obcas lub buty, które nie należą do najbardziej komfortowych, zabieraj zawsze ze sobą parę butów na zmianę. W końcu nie musisz biec w obcasach przez całe miasto – możesz je założyć chwilę przed spotkaniem. ????

·        Jeżeli już jesteś zmuszona do noszenia obcasów, staraj się dobierać je tak, aby były jak najwygodniejsze i jak najlepiej sprofilowane. Takie będą cię nieco więcej kosztować, ale pamiętaj, że to inwestycja w zdrowie!

·        W domu chodź boso lub w luźnych, ale mimo to dobrze przylegających skarpetkach! Po całym dniu biegania i ściskania stopy w obuwiu, zasługujesz na odrobinę wytchnienia.

·        Regularnie się rozciągaj! Ścięgna Achillesa bardzo cierpią, gdy nosimy niewygodne buty, a obcasy to dla nich prawdziwa katorga. Regularnie rozciągaj stopy i łydki, a nie pożałujesz, widząc efekty!

·        Gdy leżysz lub siedzisz, staraj się, aby stopy były w pozycji nieco wyższej niż głowa! To polepszy krążenie i pomoże zrelaksować nogi.

·        Stosuj relaksujące kąpiele stóp! Możesz do przyjemnie ciepłej, a nawet parującej wody dodać sól do kąpieli, olejki zapachowe lub po prostu płyn do mycia ciała i rozkoszować się zasłużonym relaksem. Warto również kupić specjalne wanienki z hydromasażem. To wydatek rzędu 70 złotych, a zdecydowanie wart swojej ceny!

Tagi: