Pacjenci.pl Żywienie Plaster na jelita rodem z PRL. Nasze babcie go uwielbiały
Fot. Canva

Plaster na jelita rodem z PRL. Nasze babcie go uwielbiały

18 kwietnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Ma dużo żelaza, kwasu foliowego, jest bardzo silnym antyoksydantem i działa dobroczynnie na układ pokarmowy, hamując procesy gnilne w jelitach i przyspieszając metabolizm.

Burak - o nim mowa

Burak był znany i ceniony przez starożytnych Greków i Rzymian. Wtedy jednak bulwy buraka były bardzo małe. Dopiero w XVI wieku opracowano odmianę o większych bulwach, znaną nam obecnie ze sklepowych półek. Burak jest bardzo zdrowym warzywem i powinno się wprowadzić go na stałe do swojej diety.

W porównaniu do diety naszych babć, jemy go zdecydowanie za mało. A wielka szkoda, bo w buraku drzemie moc - ma działanie:

  • krwiotwórcze - jest bogaty w żelazo, a także barwniki, tzw. betalainom, a także kwas foliowy, który pomaga usuwać homocysteinę (jej wysoki poziom może powodować choroby serca), przeciwdziała wapnieniu naczyń krwionośnych;
  • obniżające ciśnienie krwi - dzięki zawartości azotanów podnosi poziom tlenku azotu we krwi i sprzyja obniżeniu ciśnienia;
  • obniżające cholesterol - dzięki zawartości pektyn;
  • eliminujące wolne rodniki (dzięki obecności betaniny).

Burak - plaster na jelita

Buraki wykazują silne działanie gojące w obrębie przewodu pokarmowego. Zaleca się go osobom cierpiącym na zaparcia, zapalenie jelit , zespół jelita drażliwego, owrzodzenia układu pokarmowego.

W buraku znajdziemy dużą ilość błonnika pokarmowego, który przeciwdziała zaparciom, poprawia metabolizm i reguluje pracę przewodu pokarmowego, hamując przy tym procesy gnilne w jelitach.

Burak - w formie surówki, gotowanej czy nawet soku z buraka powinien znaleźć się na stałe w naszej diecie. Warto pamiętać, że spożywanie buraka podnosi także poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia!

Zakwas z buraka - hit z PRL

Zakwas buraczany jest dla każdego - także dla dzieci. To bomba witaminowa - zawiera 2 razy więcej witaminy C niż same buraki, jest bezpieczny dla cukrzyków (a sam burak ma wysoki indeks glikemiczny więc osoby z cukrzycą powinny uważać), niskokaloryczny, a także zawiera mnóstwo bakterii kwasu mlekowego , a więc jest prawdziwą torpedą wspierającą nasze jelita w pracy.

Zakwas z buraka działa przeciwwirusowo, wzmacnia odporność, a także jest naturalnym probiotykiem.

Przepis na zakwas buraczany

  • słój o pojemności 3l.,
  • 1,5 kg buraków,
  • 3-4 listki laurowe,
  • kilka ziaren ziela angielskiego,
  • świeży koper (zimą mogą to być jego nasiona),
  • 3-4 ząbki czosnku,
  • 3 łyżki soli,
  • 2-3 łyżki kwasu spod ogórków.

Opcjonalnie można dodać liść dębu, korzeń selera, liście wiśni - co kto lubi. Należy pamiętać, że naczynie do zakwasu musi być wyparzone, żeby ten się nie zepsuł.

Przygotowanie: Umyte buraki pokroić na plastry, nie obiera się ich ze skórki. Warzywa - buraki, czosnek - wkładamy do słoja, a następnie rozpuszczamy sól w przegotowanej i letniej wodzie. Buraków nie wolno zalać wrzątkiem, żeby nie stracić witamin i minerałów w nich zawartych.
Buraki zalewamy solą, przykrywamy talerzykiem i odstawiamy. Warto do niego zaglądać i zbierać czystą, wyparzoną łyżką pianę każdego dnia. W ciepłe dni zakwas jest gotowy po około 4 dniach, w zimne - po tygodniu.

Dawkowanie: Pół szklanki zakwasu dziennie.

Przeczytaj też:

Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób

Zatrucie lekami - objawy i pierwsza pomoc

Te leki na zgagę i refluks przyjmuje tysiące Polaków. Mogą powodować groźne niedobory

Rumianek może poważnie zaszkodzić. Unikaj go, jeśli bierzesz te leki
Tego mięsa nie powinny jeść ciężarne. Może uszkodzić płód
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja