Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.04.2024 18:52

Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
Fot. Canva

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

Pierwsza pomoc po zatruciu się lekiem

Sposób postępowania z osobą, która zatruła się lekiem zależy od tego, czy osoba ta oddycha i jest przytomna, czy też nie. Jeżeli nie oddycha, należy ułożyć poszkodowanego w bezpiecznym miejscu i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

- W pierwszej kolejności szukamy kogoś do pomocy, aby wezwał pomoc. Dobrze by było, gdyby druga osoba zaczęła szukać defibrylatora, który może nam bardzo pomóc w prowadzeniu resuscytacji, a ponadto znacznie zwiększy szanse na przeżycie osoby w nagłym zatrzymaniu krążenia - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.

Resuscytację należy wykonywać dokładnie i precyzyjnie, czyli:

- Jeżeli chodzi o same czynności związane z resuscytacją, pamiętajmy, aby uciskać klatkę piersiową na środku, szybko i mocno za pomocą dwóch rąk (dolna połowa mostka na 5-6 cm grubości). Kolejną kwestią są oddechy ratownicze, ponieważ stosunek uciśnięć do oddechów to 30 do 2 - powiedział.

Jeżeli poszkodowany oddycha, ale jest nieprzytomny, należy położyć w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać służby ratunkowe.

- Jedyne co możemy zrobić, to jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego, aby móc w szpitalu podjąć kroki w celu eliminacji trucizny - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.

Lekarza lub ratownika medycznego, jeśli jest to możliwe, należy poinformować:

 • jakie leki przyjęła dana osoba,
 • jaki czas upłynął od momentu przyjęcia preparatu,
 • jaką ilość preparatu przyjęła dana osoba.

To cenne informacje. Dzięki nim czas diagnostyki znacznie się skraca i możliwe jest podanie odtrutki.

Pierwsza pomoc w razie zatrucia lekami polega również na niepodejmowaniu niektórych działań.

- Jeżeli chodzi o  zatrucia  lekami, czy jakimiś substancjami chemicznymi, pamiętajmy, że nie należy wywoływać wymiotów! Takie substancje wchodzą w różne reakcje z naszym kwasem żołądkowym i wywołując wymioty, możemy spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet jego poparzenie. Nie podajemy wody ani węgla - powiedział.

Osobę, którą zatruła się lekami nie wolno pozostawiać samej aż do przyjazdu służb ratunkowych. 

Projekt bez nazwy (94).png

 

Drgawki (konwulsje) - przyczyny, pierwsza pomoc, leczenie Zatrucie rtęcią - objawy i leczenie

Objawy zatrucia lekami

Objawy zatrucia zależą od tego, który rodzaj leku przyjął pacjent. W przypadku zatrucia lekami o działaniu nasennym, przeciwdrgawkowym i przeciwlękowym (benzodiazepiny) objawami są:

 • znużenie,
 • senność,
 • bełkotanie,
 • brak równowagi,
 • problemy ze wzrokiem
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Zatrucie neuroleptykami, czyli lekami stosowanym do leczenia np. psychoz, powoduje:

 • problemy z widzeniem,
 • suchość w jamie ustnej,
 • trudność w utrzymaniu równowagi,
 • zwężenie źrenic.

Zatrucie lekami przeciwbólowymi powoduje:

 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • nudności,
 • nadmierną potliwość,
 • bladość skórną.

Jak prawidłowo przyjmować leki?

Aby nie doszło do zatrucia, leki trzeba przyjmować zgodnie z pewnymi zasadami. Przede wszystkim leki trzeba popijać wodą – niegazowaną, przegotowaną. Niewskazane jest także popijanie ich sokami owocowymi np. aroniowym, grejpfrutowym i pomarańczowym. Niewłaściwe płyny utrudnią wchłanianie substancji leczniczych – tak będzie w przypadku popijania leków mlekiem.

Leki powinno się przyjmować o wyznaczonych godzinach. Dyscyplina w tej kwestii jest wręcz wymagana – w przeciwnym wypadku preparat nie zadziała skutecznie. Niektóre z leków należy przyjmować przed posiłkiem, inne po posiłku. Niektóre z nich działają lepiej, gdy przyjmuje się je rano, inne gdy przyjmuje się je wieczorem. Antybiotyki przyjmuje się w stałych porach.

Leków w kapsułkach i drażetkach nie należy rozgryzać. Połknięcie rozgryzionej tabletki spowoduje, że jej zawartość zaczynie wchłaniać się w żołądku – a to nie jest wskazane. Co więcej, kwas solny obecny w żołądku wręcz zablokuje działanie lecznicze preparatu.

Przed zażyciem leku zawsze należy przeczytać dołączoną ulotkę i skonsultować się z lekarzem. Jeśli preparat leży już długo w domowej apteczce, koniecznie trzeba sprawdzić jego datę ważności – leki przeterminowane są nieskuteczne.

Zobacz też:

Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Pierwsze objawy anginy

Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, kiedy występuje o tej porze

Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji

Zatrucia talem - co należy o nim wiedzieć?
Zatrucia talem - co należy o nim wiedzieć?
Zatrucia talem - co należy o nim wiedzieć?
Dlaczego dochodzi do zatrucia talem? Substancja jaką jest tal, należy do metali ciężkich o silnie toksycznym działaniu. Mimo tego jest dosyć szeroko rozpowszechniony i łatwo dostępny (chociażby w produkcji trutek na szczury i myszy). Stosowany jest również w przemyśle (przy produkcji fotokomórek, sztucznych ogni i innych), co może stwarzać ryzyko narażenia zawodowego. Tal dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, można się nim również zatruć wdychając substancje zawierające tal. Wnika on do organizmu również przez skórę. Tal dostaje się do krwioobiegu i wnika do komórek, przez co niestety odkłada się w narządach wewnętrznych – chociażby wątrobie, nerkach, mięśniach i kościach oraz we włosach. Ze względu na bardzo wysoki poziom toksyczności tej substancji, zatrucie talem stanowi bezpośrednią sytuację zagrożenia życia.Objawy zatrucia talem W przypadku ostrego zatrucia talem główne objawy to między innymi nudności, wymioty, silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunką i nasilające się bolesne skurcze w okolicy brzucha. Następną grupą objawów, które pojawiają się po objawach pokarmowych są objawy ze strony układu nerwowego, takie jak zaburzenia czucia oraz uczucia mrowienia kończyn. Dołączają się także objawy oznaczające uszkodzenie mózgu, depresja i silny niepokój z pobudzeniem psychoruchowym. Zatrucie talem objawia się niekiedy nadciśnienie i przyspieszonym tętno. Bardzo specyficznym objawem dla tego schorzenia jest fakt, iż po około dwóch tygodniach od zatrucia, włosy zaczynają wypadać. Tal powoduje również uszkodzenie wzroku i może prowadzić nawet ślepoty. Objawy zatrucia przewlekłego są mało charakterystyczne i ich nasilenie zależne jest od ilości przyjętego talu - najczęściej zdarza się wypadanie włosów, jednak jest to objaw, który występują na skutek zażycia niewielkich dawek substancji. Jeśli zostanie ona spożyta w dużej ilości, zatrucie talem doprowadza do zgonu. Z tego powodu był dawniej skuteczną bronią zbrodni, zanim zrozumiano jego skutki i odkryto antidotum (błękit pruski). Był używany celowo, ze względu na, że jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, a objawy jakie prezentuje często skłaniają do podejrzewania innych chorób.Możliwości leczenia zatrucia talem Pierwszym krokiem przy zatrucia talem poprzez jego spożycie doustne jest płukanie żołądka, o ile połknięcie talu nastąpiło w krótkim czasie przed interwencją lekarską. Zaleca się również podawanie substancji zmieniające związki talu na trudnowchłanialne z przewodu pokarmowego oraz zażywa się leczniczy węgiel aktywowany. Odtrutką specyficzną są związki żelaza, pomagające eliminować tal przez przewód pokarmowy, ograniczając dalsze wchłanianie. W przypadku podejrzewania zatrucia należy niezwłocznie skontaktować się z ośrodkiem zatruć, który udzieli nam niezbędnych informacji oraz wezwać pogotowie ratunkowe.
Czytaj dalej
Zatrucia benzenem – objawy i postępowanie
Zatrucia benzenem – objawy i postępowanie
Zatrucia benzenem – objawy i postępowanie
Czytaj dalej