Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Rumianek może poważnie zaszkodzić. Unikaj go, jeśli bierzesz te leki
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.04.2024 19:29

Rumianek może poważnie zaszkodzić. Unikaj go, jeśli bierzesz te leki

rumianek
Fot. Pexels / Anna Pou

Zioła i inne naturalne substancje wykazują wiele cennych właściwości leczniczych, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, jakie niosą ze sobą potencjalne niebezpieczeństwa. Jednym z najbardziej popularnych ziół w Polsce jest rumianek. Napar z rumianku najczęściej stosuje się w łagodzeniu bólów brzucha oraz stanów wysokiego napięcia. 

Niewiele osób ma jednak świadomość, że może on wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. O jakie leki chodzi? Wyjaśniamy. 

Zioła mogą wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych leków

Przyjmowanie preparatów ziołowych na własną rękę jest szczególnie niebezpieczne, jeśli stosujemy przewlekle leki, gdyż mogą zachodzić między nimi interakcje powodujące działania niepożądane. 

Pamiętajmy, aby nie stosować ziół bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ mogą one wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo przyjmowanych przez nas leków. Mogą nasilać, osłabiać lub zmieniać działanie preparatów leczniczych, prowadząc do skutków ubocznych. Możemy więc nieświadomie sobie zaszkodzić.

- Ogólna zasada powinna być taka, że gdy pacjent chce stosować preparaty ziołowe, powinien skonsultować się z lekarzem, ponieważ w ten sposób łatwo można zrobić sobie krzywdę. Trudniej przewidzieć konsekwencje niż poprawić stan organizmu. Z szacunkiem do medycyny naturalnej, trzeba być ostrożnym, ponieważ działanie może być inne niż się wydaje, nie zawsze jest zgodne z efektami opisanymi na pudełku - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Projekt bez nazwy - 2024-04-17T190036.108.png
Fot. Canva / Getty Images
Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich Przymusowe leczenie alkoholizmu. Jak to załatwić?

Na co pomaga rumianek?

Rumianek jest popularnym ziołem, które wykazuje szereg właściwości leczniczych. Wykorzystuje się go w leczeniu zaburzeń układu moczowego oraz trawiennego ze względu na jego właściwości moczopędne, pobudzające wytwarzanie soków trawiennych i wydzielanie żółci. Ponadto, chroni błonę śluzową żołądka, łagodząc stany zapalne w jej obrębie. 

Rumianek jest także pomocny w łagodzeniu stanów wysokiego napięcia i stresu. Stosuje się go również w postaci okładów na zainfekowane rany, owrzodzenia czy oparzenia. Jest szeroko wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, jako składnik kremów, toników czy szamponów. 

Pomimo swoich cennych właściwości leczniczych, ze względu na obecność związków aktywnych, rumianek może wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami, potęgując ich działanie niepożądane. Dlatego więc, osoby, które przyjmują na stałe określone leki, powinny unikać rumianku. 

Jakich leków nie można łączyć z rumiankiem?

1. Warfaryna - lek zmniejszający krzepliwość krwi

Wykazano interakcje między rumiankiem a warfaryną — lekiem zmniejszającym krzepliwość krwi, zaliczanym do grupy antagonitów. Jednoczene przyjmowanie warfaryny i rumianku może skutkować nasileniem działania rozrzedzającego krew i tym samym zwiększać ryzyko krwotoku.

2. Hormonalna terapia zastępcza i środki antykoncepcyjne

Rumianek może wchodzić w interakcje z hormonalną terapią zastępczą (HTZ) oraz środkami antykoncepcyjnymi. Dzieje się tak, ponieważ substancje zawarte w rumianku współzawodniczą z hormonami zawartymi w HTZ i środkach antykoncepcyjnych o receptory estrogenowe w organizmie.

3. Leki uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe

Na rumianek powinny także uważać osoby stosujące leki uspokajające, nasenne, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe, ponieważ rumianek może nasilać ich działanie, zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. 

Przeczytaj też:

Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób

Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Te leki na zgagę i refluks przyjmuje tysiące Polaków. Mogą powodować groźne niedobory

Polecane