Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego. Ten nowotwór zabiera wielu mężczyzn w Polsce
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.01.2024 17:20

Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego. Ten nowotwór zabiera wielu mężczyzn w Polsce

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
canva

Fundacja im. Brata Alberta podała szczegóły dotyczące pochówku. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia na najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Choroba nie jest jednak wyrokiem śmierci – wg lekarzy wcześnie wykryty i odpowiednio leczony może być chorobą przewlekłą.


 

Pogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Jedna z uroczystości pogrzebowych odbyła się 17 stycznia w Kościele pw. Św. Brata Alberta w Radwanowicach. Był to dzień przewidziany przede wszystkim dla Podopiecznych Fundacji z całej Polski.

Druga uroczystość odbędzie się 18 stycznia również w Kościele pw. Św. Brata Alberta w Radwanowicach. Uroczyste wyprowadzenie Zmarłego odbędzie się o godz. 10. O godz.12 odbędzie się msza, którą poprowadzi ks. Bp. Damian Muskus – będzie transmitowana przez TVP Kraków. Po mszy odbędą się egzekwie w obrządku ormiańskim.

Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że w pogrzebie nie weźmie udział arcybiskup Marek Jędraszewski.

Projekt bez nazwy - 2024-01-17T171702.685.png

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Duchowny miał 67 lat Wydawało się, że wygrał z rakiem, jednak choroba się rozwijała. Ksiądz Isakowicz-Zaleski zmarł na nowotwór

Ksiądz Isakowicz-Zaleski zmarł na raka prostaty

Ks. Isakowicz-Zaleski pod koniec lutego 2023 r. poinformował, że choruje na raka prostaty. Jest to nowotwór złośliwy rozwijający się w gruczole krokowym. Stanowi 20% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Przeważnie chorują mężczyźni w starszym wieku. Choroba długo przebiega bezobjawowo. Ksiądz Isakowicz-Zaleski Boże Narodzenie spędził już w szpitalu. O tym, że jego stan zdrowia się pogorszył, poinformował w styczniu dr hab. Bogusław Paź, przyjaciel duchownego.

Rak prostaty jest jednym z głównych przyczyn śmierci wśród mężczyzn w Polsce. Jednak równie często występuje także w innych krajach UE. Co roku w Europie wykrywanych jest 417 tys. nowych przypadków. Szacuje się, że w Europie raka prostaty ma 2 mln mężczyzn.

Wizyta u urologa – przynajmniej raz w roku

Raz w roku do urologa powinni chodzić już 50-latkowie. By wykryć powiększenie prostaty ,stosuje się proste badanie per rectum (przez odbyt) – dzięki niemu można ustalić, czy prostata jest powiększona i skierować pacjenta na dalsze leczenie. Jednak powiększenie prostaty nie zawsze jest jednoznaczne z wystąpieniem choroby nowotworowej.

Przede wszystkim warto pamiętać, że nowotwór prostaty rozwija się bardzo często w sposób bezobjawowy, a objawy daje już w zaawansowanym stadium. Dlatego badania przesiewowe i konsultacje urologiczne wskazane są u wszystkich pacjentów po przekroczeniu określonego wieku niezależnie od tego, czy odczuwają objawy, czy nie. Jednakże mogą wystąpić objawy takie jak: trudność w rozpoczęciu oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu, częstsze oddawanie moczu, szczególnie w nocy, czy też uczucie niepełnego opróżniania pęcherza. Może wystąpić ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców, czy też bioder. Mogą również występować bóle kości, które wskazywałyby na ryzyko przerzutów do kości. Niektórzy pacjenci z rakiem prostaty mogą także zaobserwować obecność krwi w moczu lub nasieniu”. - powiedział lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
 

Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do regularnych badań! 

Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta
nowotwór prostaty - operacja
Mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsze ryzyko powikłań, skrócony czas gojenia się rany, szybszy powrót do zdrowia – mówi dr n. med. Paweł Salwa, urolog, Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover w Warszawie, operator robota da Vinci, jeden z europejskich liderów w zakresie robotyki operacyjnej.Pod względem liczby zgonów rak prostaty zajmuje drugie miejsce wśród chorób nowotworowych u mężczyzn. Dla chorego operacja robotem da Vinci to także mniejsze ryzyko nietrzymania moczu i problemów z erekcją, które mogą pojawić się w konsekwencji operacji. Co jeszcze warto wiedzieć o operacji z wykorzystaniem robota da Vinci?Zabieg prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci to szansa na pełne wyleczenie – bez straty dla komfortu życia pacjenta.Zabieg ten polega na całkowitym usunięciu zmienionego nowotworowo gruczołu krokowego poprzez wprowadzenie  do ciała pacjenta ramion robota z kamerą, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, pozwalające na precyzyjne obchodzenie się z pojedynczymi włóknami tkanek. Dziesięciokrotne powiększenie obrazu oraz narzędzia długości 5 mm, poruszające się w dowolnym kierunku zgodnie z intencją operatora, pozwalają skutecznie osiągnąć najważniejsze – pełne usunięcie nowotworu.
Czytaj dalej
Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczy
wywiad - rak prostaty
„Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie są przyczyny raka prostaty? Jakie są objawy raka prostaty? Co powinno nas zaniepokoić? Jakie badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy mężczyzna? Na te i inne pytania odpowiada lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 
Czytaj dalej