Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Polacy je kochają, a szkodzą bardziej niż tytoń. Tych herbat lepiej unikaj
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 12.05.2025 07:00

Polacy je kochają, a szkodzą bardziej niż tytoń. Tych herbat lepiej unikaj

Tych herbat lepiej unikaj
Canva/Savany

Herbata to jeden z ulubionych napojów Polaków. Napój ten w końcu ma wiele zbawiennych właściwości, w tym nawadnia i rozgrzewa. Warto jednak wspomnieć, że niektóre rodzaje mogą szkodzić zdrowiu, a w nadmiarze być nawet trujące. Czy na pewno nie popełniasz błędów podczas wyboru herbaty dla siebie?

Czy Polacy często piją herbaty ziołowe?

W sklepach i aptekach nietrudno znaleźć wiele ziołowych herbat. Niektóre mają działanie oczyszczające, inne wspomagają pracę układu trawiennego, a kolejne mają być remedium na utratę masy ciała. Zanim jednak sięgniesz po którąś z nich, warto wiedzieć, że ich nadmierne spożycie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, które później wyjątkowo ciężko wyleczyć. W tego typu napojach bardzo często występuje senes, który działa po prostu przeczyszczająco.

Po odstawieniu herbatki mogą pojawić się zaparcia, trudności z regularnym wypróżnianiem się i wzdęcia. Do tych najgorszych należy herbata z żywokostu, która w wielu krajach została wycofana ze sprzedaży. W Polsce jednak można ją nadal znaleźć w asortymencie m.in. aptek. Co było powodem wycofania jej ze sprzedaży? Ma ona w swoim składzie związki, które przy długotrwałym stosowaniu mogą nawet uszkodzić wątrobę i doprowadzić do marskości tego narządu lub nawet do nowotworu. Zatem jeśli masz ją w domu, lepiej szybko się jej pozbądź. Co z innymi herbatami?

Ziołowa herbata
fot. Canva/Anna Pou/ Ziołowa herbata
Nowoczesna proteza zębowa na NFZ. Ponad 4000 zł od maja Ta maść za mniej niż 10 zł rozprawi się z nimi w noc

Herbata czarna - czy jest dobra dla zdrowia?

Herbata czarna uważana jest za najczęściej spożywaną w Polsce. Jednak nie zawsze ma one zbawienny wpływ na zdrowie i w nadmiarze może mieć przejawiać skutki uboczne. Zawiera ona bowiem duże ilości garbników, które znacząco utrudniają wchłanianie żelaza z pożywienia. Zatem jeśli masz problem z ilością żelaza we krwi, lepiej unikaj picia czarnej herbaty, szczególnie podczas posiłków. Nie jest także wskazane spożywanie jej wieczorem czy tuż przed snem, gdyż ma w składzie kofeinę, która utrudnia zasypianie i zaburza rytm snu.

A tu informacja dla osób, które przyjmują leki. Według zaleceń lekarzy nie powinno się ich popijać czarną herbatą. Dlaczego? Składniki w niej zawarte mogą wchodzić w interakcję z lekami, a nawet zwiększać ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. Mało kto wie, że także kobiety, które starają się o dziecko, nie powinny pić czarnej herbaty w nadmiarze. Blokuje ona bowiem wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny podczas ciąży. Wystarczy wówczas ograniczyć jej picie do 1-2 szklanek dziennie. Możesz ją zamienić na herbatę z suszu, zwróć jedynie uwagę na skład.

Jak na zdrowie wpływa zielone herbata?

Jest to z pewnością najzdrowsza herbata na rynku. Jak wszystko, przy zbyt częstym spożyciu, może mieć też swoje skutki uboczne. Jakie? Skupmy się najpierw na zaletach:

  • Zawiera przeciwutleniacze, które przyczyniają się do powstawania stresu oksydacyjnego. Do tego zapobiegają rozwijaniu się wielu chorób.
  • Aktynie wspiera pracę wątroby, a zatem oczyszczanie organizmu.
  • Może przyczynić się do poprawy stanu gospodarki węglowodanowej.

Musisz jednak wiedzieć, że picie zielonej herbaty nie będzie korzystne dla wszystkich. Jeżeli przesadzasz z jej ilością i dziennie wypijasz więcej niż 3 szklanki tego napoju, mogą się wówczas pojawić bóle brzucha, dolegliwości trawienne, a także biegunki. Do tego dochodzi, podobnie, jak w przypadku czarnej herbaty, mniejsza wchłanialność żelaza. Z kolei osoby, które zmagają się z refluksem czy wrzodami, powinny unikać picia zielonej herbaty. A jeśli cierpisz na nadciśnienie, może ona zmniejszać działanie leków.

Zielona herbata
fot. Canva/Marefee/ Zielona herbata