Najgroźniejszy nowotwór świata. Większości zachorowań da się uniknąć

"Killer nr 1" na świecie. Dla wielu może być zaskoczeniem, że takie miano zyskał rak płuc. Choroba choć jest okrutna i trudna w leczeniu, to prosta do uniknięcia. Aż 90 proc. nowych przypadków zachorowań można byłoby uniknąć.
Rak płuc – statystyki. To najczęstszy nowotwór złośliwy
Rak płuc jest w Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym, zarówno pod względem zachorowań, jak i zgonów. Diagnozuje się go rocznie u około 21 tys. osób. Z kolei zgonów z powodu tej choroby jest ponad 23 tys. rocznie. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. Około 95% chorych na raka płuca to byli lub obecni palacze. Aż 90 proc. zachorowań dałoby się uniknąć, gdyby nie ta używka. Przeczytaj: Borelioza, czyli „mistrzyni kamuflażu”. Lekarka wyjawia, jakie choroby może przypominać
Wczesne objawy raka płuc. Tego nie bagatelizuj
Początkowe objawy raka płuc to:
- przewlekły kaszel,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- chrypka,
- duszność i trudności z oddychaniem,
- ból w klatce piersiowej lub dyskomfort, zwłaszcza podczas głębszego oddechu, kaszlu lub śmiechu,
- utrata masy ciała i apetytu,
- przewlekłe zmęczenie – ciągłe uczucie osłabienia, które nie mija mimo odpoczynku,
- nawracające infekcje płuc i oskrzeli,
- palce pałeczkowate – końcówki palców ulegają wyraźnemu zaokrągleniu,
- zapalenie skórno-mięśniowe – w przypadku tego objawu dochodzi do osłabienia mięśni, natomiast w okolicy paznokci, stawów palców, pojawiają się grudki różnej wielkości, zwane grudkami Gottrona.

Czynniki zachorowania na raka płuc. Nie tylko papierosy
Doskonale wiemy już, że papierosy mają ogromny wpływ na zachorowanie na raka płuc. Zarówno palenie czynne, jak i bierne jest niezwykle szkodliwe. Statystyki nie kłamią - 90 proc. chorych to osoby, które były narażone na działanie szkodliwych składników dymu tytoniowego. Przeczytaj: Te objawy raka płuc występują wiele miesięcy przed diagnozą. Na co zwrócić uwagę?

Do innych czynników zaliczamy przyczyny genetyczne - dziedzicznie uwarunkowana jest przede wszystkim szczególna podatność na rakotwórcze działanie tytoniu oraz czynniki środowiskowe i zanieczyszczenie powietrza. Szczególnie niebezpieczna jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące, ekspozycja na azbest, rakotwórcze substancje chemiczne oraz niektóre metale ciężkie, długotrwała ekspozycja na spaliny węgla i paliw płynnych.





































