Nietypowy objaw nowotworu. Jeśli się tak pocisz, zgłoś się do lekarza

Choć pocenie się jest w większości przypadków naturalne, to w niektórych przypadkach jest sygnałem, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Nie należy tego pod żadnym pozorem bagatelizować, ponieważ w grę wchodzić może nawet nowotwór.
Ile procent ludzi w Polsce choruje na raka? Statystyki są porażające
Jak podaje Narodowy Instytut Onkologii, w 2022 roku w naszym kraju zdiagnozowano 181,3 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych, a 96 tys. osób zmarło z ich powodu. Nowotwory odpowiadały za 23% wszystkich zgonów wśród mężczyzn i 20% wśród kobiet. U kobiet poniżej 65. roku życia nowotwory stanowiły główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej. Przeczytaj: Coraz więcej L4 z kodem "F". Przeważa jedna grupa
U mężczyzn najczęściej diagnozowany jest rak prostaty (23,3% przypadków), rak płuca (13,7%) oraz rak jelita grubego (11,7%). Wśród kobiet dominuje rak piersi (23,6% przypadków) oraz rak jelita grubego (6,1%) i rak płuca (9,2%).
Dlaczego się pocimy?
Wydzielanie potu to naturalny proces fizjologiczny i w większości przypadków nie ma czym się przejmować. Podczas wysiłku fizycznego czy upału utrata wody przez pocenie wzrasta, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania ciała. System nerwowy automatycznie pobudza gruczoły potowe, gdy temperatura ciała wzrasta np. w czasie choroby przebiegającej z gorączką. Przeczytaj: Nietypowy objaw raka pojawia się nocą. Zauważysz go rano na pościeli
Pocimy się po to, by:
- schłodzić ciało,
- regulować temperaturę ciała i zapobiegać jego przegrzaniu,
- usuwać z organizmu produkty przemiany materii,
- usuwać z organizmu niektóre toksyny.
O czym świadczy nadmierne pocenie się? To może być poważna choroba
Nadmierna potliwość pojawiająca się w nocy to tzw. nocne poty. Gdy się pojawiają, są dla nas sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś złego.
Mogą być objawem mniej poważnych chorób – tzn. takich jak nadczynność tarczycy, choroby serca, czy choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona. Mogą też pojawiać się w wyniku wahań hormonalnych albo u pacjentów z cukrzycą mogą świadczyć o bardzo niskim poziomie glukozy we krwi i być znakiem, że leczenie jest źle dobrane.

Zdarza się jednak, że to symptom chorób śmiertelnych. Nocne poty występują w przebiegu wielu nowotworów, w tym w ziarnicy złośliwej, raku trzustki i chłoniaka Hodgina. Pocenie się w nocy może występować również przy przerzutach do wątroby. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że nocne poty są obecne w 14-18 proc. przypadków nowotworów złośliwych, świadcząc o zaawansowanym stadium choroby. Przeczytaj: Pocisz się z nerwów? Oto, co mówi o tym psycholog
Jak rozpoznać przyczynę nocnych potów?
Jeśli występują u nas nocne poty, to powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie musi być to groźna choroba, jednak warto ją wykluczyć. W trakcie wywiadu lekarskiego trzeba poinformować lekarza o wszystkim, co może mieć wpływ na ilość potu, a więc o przyjmowanych lekach, egzotycznych podróżach, chorobach przewlekłych i ryzykownych zachowaniach seksualnych, jeśli takowe występowały.

Na podstawie wywiadu lekarskiego, lekarz kieruje pacjenta na odpowiednie badania, w tym na morfologię krwi, badanie poziomy witaminy D oraz badania w kierunku zakażeń wirusem HIV, HCV czy HBV. Niezbędne może być również USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. Jeśli lekarz nie znajdzie przyczyny nocnych potów, niezbędne mogą być kolejne, bardziej szczegółowe badania.





































