Najlepszy lek na kurzajki, działa nawet na raka. Rośnie dosłownie wszędzie

Drobne żółto-złote kwiatuszki, które widać teraz dosłownie wszędzie, w rowach, na skwerkach i wszelkich zielonych zakątkach, to prawdziwy skarb. Doceni go każdy, kto zmaga się z uporczywymi kurzajkami.
Kurzajki, czy inaczej brodawki, czasem bardzo trudno jest wyleczyć. Bywa, że nie pomagają nawet drogie zabiegi w gabinetach dermatologicznych. W takim przypadku nie pozostaje już nic innego, jak tylko zerwać ten „chwast” i smarować zmianę jego żółtym sokiem.
Jaskółcze ziele na kurzajki i nie tylko
Jaskółcze ziele albo glistnik (Chelidonium majus L) to popularny chwast. Choć właściwie, chwast jest określeniem negatywnym na rośliny niepożądane w naszych ogródkach. A to ziele wyróżniają niezwykle cenne dla zdrowia właściwości. Ma pierzaste listki i jaskrawożółte kwiatki – wygląda, jak na „chwast” całkiem ozdobnie. Gdy zerwać gałązkę, zaczyna wydzielać charakterystyczny żółty sok.
Jeśli masz kurzajkę, wystarczy, że kilka razy dziennie będziesz smarować ją właśnie tym sokiem. To najlepszy lek w tym przypadku, w dodatku całkowicie naturalny i... darmowy. Standardowo kurzajki leczy się specjalnym lakierem, można je wypalać, wymrażać lub wycinać. Bywa jednak, że mimo tych zabiegów, odrastają. Chcesz wiedzieć więcej o leczniczych roślinach? Przeczytaj: Ten popularny chwast to remedium na wiele problemów zdrowotnych. Nie warto go wyrzucać!
Kurzajki – co to takiego?
Kurzajki to brodawki wirusowe, wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, stopach, a czasem także w innych miejscach ciała. Najczęściej nie swędzą i nie bolą, ale stanowią problem estetyczny, a w przypadku stóp – powodują dyskomfort przy chodzeniu (czyli przy ucisku).
Zakażenie HPV jest bardzo powszechne i może się zdarzyć każdemu – wystarczy czasem tylko kontakt z powierzchnią skażoną wirusem. Kurzajki bywają niestety oporne na leczenie i mają tendencję do nawracania. Co ciekawe, sok z jaskółczego ziela jest naprawdę wart wypróbowania. Bywa zaskakująco skuteczny!
Przeczytaj też: Dwa nowe szczepienia za darmo. Bezpłatnie zaszczepisz się przeciwko tym chorobom

Jaskółcze ziele – remedium nie tylko na kurzajki
Jaskółcze ziele ma nawet znacznie szersze zastosowanie niż tylko na kurzajki. Od wieków wykorzystywane jest w ziołolecznictwie – przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne i rozkurczowe.
Właściwości jaskółczego ziela:
- działa przeciwwirusowo – pomaga zwalczać wirusy HPV odpowiedzialne za kurzajki,
- łagodzi stany zapalne skóry,
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
- wspiera leczenie brodawek, modzeli i odcisków,
- stosowane wewnętrznie (pod nadzorem!), w postaci naparów, działa rozkurczowo na przewód pokarmowy i drogi żółciowe, pomaga na bóle menstruacyjne,
- w medycynie ludowej stosowane było także w leczeniu dolegliwości wątroby i woreczka żółciowego.
Uwaga! Jaskółcze ziele zawiera alkaloidy – przy stosowaniu wewnętrznym należy zachować ostrożność i najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Warto nadmienić, że jaskółcze ziele wykazuje także pewne właściwości antynowotworowe, choć badania nie są jednoznaczne:
„Glistnik większy 'Chelidonium majus' i jego główny alkaloid chelidonina wywierają wysoką cytotoksyczność wobec komórek nowotworowych. Ponadto, chelidonina ma właściwości proapoptotyczne i przeciwprzerzutowe” – podają autorzy pracy „Wpływ chelidoniny na wzrost, inwazję, angiogenezę i ekspresję genów w liniach komórkowych raka głowy i szyi”.
Przeczytaj też: Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

Maść z glistnika – przepis
W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć gotowe maści na bazie jaskółczego ziela. Tego rodzaju preparaty polecane są do stosowania nie tylko na kurzajki, ale także na inne zmiany skórne, takie jak odciski, modzele, a nawet niektóre formy grzybicy. Działają łagodząco, dezynfekująco i przyspieszają regenerację skóry.
Jeśli jednak lubisz domowe sposoby i masz dostęp do świeżego ziela – możesz zrobić maść samodzielnie.
Domowa maść z glistnika – przepis:
Składniki:
- garść świeżych liści i łodyg jaskółczego ziela,
- 100 g smalcu (najlepiej niesolonego, ze sprawdzonego źródła).
Wykonanie:
- Ziele dokładnie umyj, osusz i drobno posiekaj.
- W rondelku rozpuść smalec na bardzo małym ogniu (nie doprowadź do wrzenia).
- Dodaj ziele do ciepłego smalcu i gotuj na wolnym ogniu przez około 30 minut, często mieszając.
- Odstaw na kilka godzin (najlepiej na całą noc), aby składniki dobrze się „przegryzły”.
- Podgrzej ponownie, przecedź przez gazę i przelej do małych, wyparzonych słoiczków.
- Po ostudzeniu przechowuj w lodówce.
Taką maścią możesz smarować kurzajki 2–3 razy dziennie.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30127902/





































