Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Charakterystyczny objaw raka żołądka. Pojawia się rano
Marta Uler
Marta Uler 07.05.2025 15:17

Charakterystyczny objaw raka żołądka. Pojawia się rano

rak żołądka
Fot. Canva/vitapix/Getty Images

Rak żołądka to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych. Rokowania w przypadku tej choroby są uzależnione od wielu czynników, w tym – od stopnia zaawansowania, w którym zostanie wykryta. 

Problem z rakiem żołądka polega jednak na tym, że na początku przebiega bezobjawowo. Są natomiast pewne symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność. Warto być ich świadomym, bo tu chodzi o nasze zdrowie i życie.

Rak żołądka – jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych

Rak żołądka stanowi ok. 90 proc. wszystkich nowotworów tego narządu. Inne to np. chłoniaki, rakowiaki czy guzy stromalne. Z kolei najczęstszym rakiem żołądka jest rak gruczołowy:

  • typu jelitowego
  • typu rozlanego.

Rak żołądka może być zlokalizowany w okolicy wpustu żołądka, czyli przy połączeniu przełyku z żołądkiem, wtedy nazywamy go rakiem wpustu. Poza tą lokalizacją mówimy o raku pozawpustowym. Najczęstszym rakiem żołądka jest rak pozawpustowy gruczołowy typu jelitowego. Rozwija się on na podłożu przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka w przebiegu zakażenia Helicobacter Pylori.

Przeczytaj też: Fakty i mity o raku żołądka i Helicobacter pylori. Czy ta bakteria powoduje raka żołądka?

Czemu większość ginekologów to mężczyźni? Lekarka wyjaśnia, a powód cię zdziwi Dodaj łyżkę do kawy – twój cukier, waga i skóra ci podziękują

Rak żołądka – jak często występuje?

Każdego roku na świecie notuje się około 1,1 mln nowych przypadków raka żołądka, przy czym około 800 000 pacjentów umiera z jego powodu. Od ponad 40 lat jednak zachorowalność na tę chorobę, zarówno w Polsce, jak i w Europie, stopniowo maleje. W naszym kraju rak żołądka jest 5. najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i 10. u kobiet. 

„Rocznie notuje się około 6 tys. zachorowań i podobną liczbę zgonów z jego powodu. Mężczyźni chorują ponad dwukrotnie częściej niż kobiety, a większość przypadków stwierdza się >50. r.ż. Jednak w ciągu ostatnich lat zaobserwować można stałe zmniejszanie się liczby zachorowań – w latach sześćdziesiątych XX wieku w Polsce chorobę stwierdzano u 9,5 tysiąca osób rocznie, a już w latach dziewięćdziesiątych – tylko u 6,5 tysiąca” - pisze prof. dr hab. n. med. Krzysztof Marlicz z Katedry i Kliniki Gastroenterologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w mp.pl.

Przeczytaj też: Wrzody żołądka i dwunastnicy - Mleko pomaga czy szkodzi? Pytamy specjalistę

Ból brzucha może być czymś więcej niż tylko niestrawnością Fot. Canva/Sora Shimazaki/Pexels

Rak żołądka – przyczyny

Przyczyny raka żołądka są złożone, a do rozwoju choroby prowadzi najczęściej kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych. Za jednego z głównych winowajców uważa się tu przewlekłe zakażenie bakterią Helicobacter Pylori, które prowadzi do stanów zapalnych i zmian przedrakowych w błonie śluzowej żołądka. Inne to:

  • przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • palenie papierosów,
  • dieta uboga w warzywa i owoce, a bogata w żywność przetworzoną i wędzoną, w tym wysokie spożycie żywności konserwowanej solą i azotynu,
  • niedobór witaminy C,
  • spożywanie alkoholu,
  • choroby dziedziczne (np. zespół Lyncha, rodzinny rak żołądka typu rozlanego),
  • wcześniejsze operacje żołądka,
  • brak aktywności fizycznej.

Choć nie wszystkie osoby z grupy ryzyka zachorują, warto być czujnym – wczesne wykrycie raka żołądka znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Przeczytaj także: Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori

Objawy raka żołądka

We wczesnym stadium rak żołądka może nie dawać żadnych wyraźnych objawów, dlatego często, niestety, bywa wykrywany już w zaawansowanej postaci. A objawy, które daje, zwykle są bagatelizowane lub mylone z innymi dolegliwościami. Mogą to być, np.:

  • uczucie pełności po zjedzeniu niewielkiej ilości jedzenia,
  • niechęć do jedzenia, zwłaszcza mięsa,
  • spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • ból w nadbrzuszu,
  • zgaga lub niestrawność,
  • częste odbijanie,
  • wymioty (czasem z domieszką krwi),
  • smoliste stolce (świadczące o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego),
  • ogólne osłabienie, brak energii.

To, na co na pewno warto zwrócić uwagę, to nudności, występujące regularnie, zwłaszcza na czczo, rano. Mogą one być sygnałem niepokojących zmian w obrębie żołądka. Jeśli dodatkowo towarzyszy im brak apetytu lub nieuzasadnione chudnięcie, trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.

Leczenie raka żołądka

Terapia w przypadku tej choroby zależy przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania w momencie rozpoznania, a także lokalizacji guza oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Podstawową metodą terapeutyczną jest leczenie chirurgiczne – usunięcie części lub całego żołądka (gastrektomia), ale dotyczy tylko niektórych przypadków i pacjentów z wcześnie wykrytym guzem ograniczonym do błony śluzowej żołądka.

W przypadku bardziej zaawansowanych nowotworów stosuje się również:

  • chemioterapię,
  • radioterapię – rzadziej niż w innych nowotworach, ale bywa stosowana w skojarzeniu z chemioterapią,
  • leczenie celowane – w przypadkach z określonymi mutacjami genetycznymi,
  • immunoterapię – dla wybranych pacjentów z zaawansowaną chorobą.

Wczesne wykrycie raka żołądka daje realne szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć sygnałów, które wysyła nam organizm – takich jak, pozornie niegroźne, nudności o poranku. To może być sygnał ostrzegawczy.

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19107449/, hpubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11769693/