Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Poliosis – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:33

Poliosis – przyczyny, objawy, leczenie

Poliosis – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Poliosis – co to jest?

Poliosis to choroba, która współistnieje z bielactwem nabytym. Jeden z jej objawów, to odrost siwych włosów w łysieniu plackowatym, po urazach lub po naświetlaniu rentgenem. Zmiany, które występują na skórze głowy, mogą być ogniskowe lub rozsiane po skórze i tworzyć znamiona barwnikowe. Poliosis można rozpoznać po włosach znacznie różniących się od pozostałych pukli. Włosy dotknięte chorobą są jasne, białe – przypominają siwiznę. Kiedy pacjent przebył naświetlanie rentgenowskie nowe włosy mogą być nieco ciemniejsze w porównaniu z poprzednim jasnym kolorem.

Poliosis – objawy i przyczyny

Podstawowym objawem poliosis są siwe pukle włosów, wyrastające w pewnych skupiskach i na wybranych obszarach głowy. Najczęstszym miejscem i bardzo charakterystycznym dla tej przypadłości jest linia włosów tuż nad czołem. Jednak poliosis nie obejmuje tylko włosów, pokrywających głowę. Choroba może zająć także brwi, rzęsy lub inne części ciała pokryte owłosieiem.

Przyczyny poliosis nie są do końca zbadane. Lekarze stawiają hipotezy mówiące o tym, że poliosis wywołuje:

- choroba autoimmunologiczna,

- genetyka,

- mechaniczne uszkodzenie mieszków włosowych.

Poliosis rzadko występuje samoistnie. Bardzo często chorobie tej towarzyszą inne schorzenia. Są to między innymi:

- bielactwo: czyli utrata pigmentu ze skóry, która sprawia, że skóra traci jednolity kolor, a jej powierzchnie pokrywają białawe plamy,

- łysienie plackowate: innymi słowy wypadanie włosów na skórze głowy,

- sieczka: to łata białych włosów nad czołem, która wpływa także na odbarwienie skóry na samym czole,

- stwardnienie guzowate: przerost komórek w różnych narządach,

- choroba Vogta-Koyanagiego-Harady, zespół Waardenburga oraz zespół Allazandriniego: czyli bardzo rzadko występujące choroby, które wpływają na zmiany w pigmencie skóry oraz włosów; chorobie tej towarzyszą także problemy neurologiczne oraz poważne wady wzroku i słuchu.

Poliosis – diagnoza i leczenie

Diagnozę stawia lekarz specjalizujące się w poliozie; zazwyczaj jest to dermatolog lub zwyczajnie, lekarz pierwszego kontaktu. Poliosis łatwo jest wykryć – wystarczy zaobserwować na głowie białą lub siwą łatę włosów.

Warto wiedzieć, że poliosis może być przenoszone w genach, ale jeśli zaobserwujesz siwe włosy u swojego dziecka, nie musi to być od razu oznaka tej choroby. Nie powinno się jednak lekceważyć tego tematu, ponieważ takie zmiany mogą wskazywać także na inne choroby, np. zaburzenia pracy tarczycy, niedobory witaminy B12 lub inne. Aby wykryć schorzenie odpowiadające za taki stan, należy wykonać badanie krwi, które zleci specjalista.

Poliosis – rokowania chorego

Poliosis to choroba, która rzadko przenosi się z człowieka na człowieka. Ma także niewielkie zdolności do rozprzestrzeniania się i mutowania. Wobec tego nie przynosi dużego ryzyka zakażenia, ale trzeba pamiętać, że jeśli już cierpimy na poliosis, to nasze rokowania na wyzdrowienie nie są duże. Jest to bowiem choroba ciężko uleczalna i stała. Nie możemy jednak zapomnieć, że bardzo łatwo jest ją zatuszować lub całkowicie ukryć – z pomocą przychodzą tu wszelkie zabiegi pielęgnacyjne z zakresu medycyny estetycznej, a także farbowanie i koloryzacja włosów.

Wiele chorych na poliosis nie decyduje się na farbowanie ani ukrywanie swojej choroby. Wręcz przeciwnie – robią z niej atut. W internecie można zaobserwować wiele zdjęć osób, dotkniętych tą przypadłością, które są z niej dumne i traktują ją jako oryginalną część swojej urody.

Tagi: