Tak nowotwór zmienia sposób, w jaki mówisz. Ten objaw cię zaskoczy

Objawy nowotworów nie zawsze są oczywiste – nawet dla lekarzy. Pacjenci z tym konkretnym symptomem skarżą się na niepokojące wrażenie „obcego w domu” za każdym razem, kiedy mówią. Nie poznają swojego głosu. Dla innych ich mowa brzmi dziwnie. Czasem są posądzani o udawanie, czasem spotykają się nawet z… rasizmem.
- 50-letni mężczyzna z rakiem prostaty zaczął mówić z irlandzkim akcentem
- Syndrom obcego akcentu najprawdopodobniej wywołany był paranowotworowym zaburzeniem neurologicznym
- Jeden z pierwszych przypadków syndromu obcego akcentu odnotowano w 1941 roku
Dziwny przypadek pana X
Jak podaje „British Medical Journal”, 50-letni mieszkaniec Północnej Karoliny z diagnozą raka prostaty, nagle zaczął mówić z irlandzkim akcentem. Mężczyzna nie miał żadnych związków z Irlandią, nigdy nawet nie odwiedził tego kraju. Jego dziwna przypadłość ma nazwę – to syndrom obcego akcentu.
Przypadek pięćdziesięciolatka zafascynował naukowców. Dlatego postanowili dokładnie mu się przyjrzeć. Badacze z Duke University w Karolinie Północnej i Carolina Urologic Research Center w Karolinie Południowej przygotowali obszerny raport przypadku, nie podając jednak dokładnych danych mężczyzny.
– Nie miał żadnych nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, historii psychiatrycznej ani rezonansie magnetycznym mózgu w momencie wystąpienia objawów – czytamy w raporcie.
Pacjent był leczony z wykorzystaniem chemioterapii. Niestety neuroendokrynny rak prostaty postępował, powodując przerzuty do mózgu oraz paraliż, który doprowadził do jego śmierci. Do końca życia mężczyzna mówił z obcym akcentem.
Winne zaburzenie neurologiczne
– Zgodnie z naszą wiedzą, jest to pierwszy przypadek syndromu obcego akcentu opisany u pacjenta z rakiem prostaty i trzeci opisany u pacjenta z nowotworem złośliwym – stwierdzili autorzy raportu.
Naukowcy podejrzewają, że zmiana głosu mężczyzny była spowodowana stanem zwanym paranowotworowym zaburzeniem neurologicznym. Zaburzenie to występuje, gdy układ odpornościowy pacjentów chorych na raka atakuje części ich mózgu, a także mięśnie, nerwy i rdzeń kręgowy.

Przeczytaj też: Nikt nie zwraca na to uwagi. 10 nieoczywistych objawów raka
Inne przypadki syndromu obcego akcentu
Jeden z pierwszych przypadków syndromu obcego akcentu odnotowano w 1941 roku, kiedy to młoda Norweżka nabrała niemieckiego akcentu po tym, jak została trafiona odłamkami bomby podczas nalotu w czasie II wojny światowej. Jej przypadłość miała tragiczne konsekwencje. Lokalna społeczność wykluczyła kobietę, uznając ją za nazistowskiego szpiega.
W 2006 roku Brytyjka Linda Walker doznała udaru mózgu. W wyniku tego zdarzenia nagle zaczęła mówić z akcentem jamajskim. Przeczytaj też: Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

Inna Brytyjka, 49-letnia Julie Matthias, zaczęła mówić z obcym akcentem w wyniku ostrego ataku migreny w 2011 roku. Jej akcent jest mylony z południowoafrykańskim, francuskim lub włoskim, a ona sama doświadczyła nawet rasizmu.
Zdaniem profesor Sophie Scott z University College w Londynie w ciągu ostatnich 50 lub 60 lat odnotowano kilka przypadków syndromu obcego akcentu, ale obecnie zgłaszane są coraz częściej, ponieważ eksperci wiedzą więcej na temat tego zespołu.
Źródło: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-64671894





































