Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak nowotwór zmienia sposób, w jaki mówisz. Ten objaw cię zaskoczy
Alina Gałka
Alina Gałka 03.07.2025 11:10

Tak nowotwór zmienia sposób, w jaki mówisz. Ten objaw cię zaskoczy

Dziwny objaw raka
Objawy nowotworów mogą być zaskakujące. Fot. MAYA LAB/Shutterstock

Objawy nowotworów nie zawsze są oczywiste – nawet dla lekarzy. Pacjenci z tym konkretnym symptomem skarżą się na niepokojące wrażenie „obcego w domu” za każdym razem, kiedy mówią. Nie poznają swojego głosu. Dla innych ich mowa brzmi dziwnie. Czasem są posądzani o udawanie, czasem spotykają się nawet z… rasizmem.

  • 50-letni mężczyzna z rakiem prostaty zaczął mówić z irlandzkim akcentem
     
  • Syndrom obcego akcentu najprawdopodobniej wywołany był paranowotworowym zaburzeniem neurologicznym
     
  • Jeden z pierwszych przypadków syndromu obcego akcentu odnotowano w 1941 roku

Dziwny przypadek pana X

Jak podaje „British Medical Journal”, 50-letni mieszkaniec Północnej Karoliny z diagnozą raka prostaty, nagle zaczął mówić z irlandzkim akcentem. Mężczyzna nie miał żadnych związków z Irlandią, nigdy nawet nie odwiedził tego kraju. Jego dziwna przypadłość ma nazwę – to syndrom obcego akcentu.

Przypadek pięćdziesięciolatka zafascynował naukowców. Dlatego postanowili dokładnie mu się przyjrzeć. Badacze z Duke University w Karolinie Północnej i Carolina Urologic Research Center w Karolinie Południowej przygotowali obszerny raport przypadku, nie podając jednak dokładnych danych mężczyzny.

Nie miał żadnych nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, historii psychiatrycznej ani rezonansie magnetycznym mózgu w momencie wystąpienia objawów – czytamy w raporcie.

Pacjent był leczony z wykorzystaniem chemioterapii. Niestety neuroendokrynny rak prostaty postępował, powodując przerzuty do mózgu oraz paraliż, który doprowadził do jego śmierci. Do końca życia mężczyzna mówił z obcym akcentem.

Pasożyty w służbie zdrowiu? Polska naukowczyni odkrywa ich terapeutyczny potencjał Umowa zlecenie a L4. Czy przysługuje płatne chorobowe?

Winne zaburzenie neurologiczne

Zgodnie z naszą wiedzą, jest to pierwszy przypadek syndromu obcego akcentu opisany u pacjenta z rakiem prostaty i trzeci opisany u pacjenta z nowotworem złośliwym – stwierdzili autorzy raportu.

Naukowcy podejrzewają, że zmiana głosu mężczyzny była spowodowana stanem zwanym paranowotworowym zaburzeniem neurologicznym. Zaburzenie to występuje, gdy układ odpornościowy pacjentów chorych na raka atakuje części ich mózgu, a także mięśnie, nerwy i rdzeń kręgowy.

syndrom obcego akcentu Fot. Saiful52/Shutterstock.jpg
Syndrom obcego akcentu (FAS) to rzadkie zaburzenie neurologiczne, w którym osoba zaczyna mówić z akcentem, który brzmi jak obcy, mimo że używa swojego ojczystego języka. Fot. Saiful52/Shutterstock

Przeczytaj też: Nikt nie zwraca na to uwagi. 10 nieoczywistych objawów raka

Inne przypadki syndromu obcego akcentu

Jeden z pierwszych przypadków syndromu obcego akcentu odnotowano w 1941 roku, kiedy to młoda Norweżka nabrała niemieckiego akcentu po tym, jak została trafiona odłamkami bomby podczas nalotu w czasie II wojny światowej. Jej przypadłość miała tragiczne konsekwencje. Lokalna społeczność wykluczyła kobietę, uznając ją za nazistowskiego szpiega.

W 2006 roku Brytyjka Linda Walker doznała udaru mózgu. W wyniku tego zdarzenia nagle zaczęła mówić z akcentem jamajskim. Przeczytaj też: Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

grupa ludzi rozmawia w biurze Fot. humanmade/Getty Images Signature.jpg
Nagła zmiana akcentu jest zauważalna dla otoczenia i może wywoływać skrajne reakcje. Fot. humanmade/Getty Images Signature

Inna Brytyjka, 49-letnia Julie Matthias, zaczęła mówić z obcym akcentem w wyniku ostrego ataku migreny w 2011 roku. Jej akcent jest mylony z południowoafrykańskim, francuskim lub włoskim, a ona sama doświadczyła nawet rasizmu.

Zdaniem profesor Sophie Scott z University College w Londynie w ciągu ostatnich 50 lub 60 lat odnotowano kilka przypadków syndromu obcego akcentu, ale obecnie zgłaszane są coraz częściej, ponieważ eksperci wiedzą więcej na temat tego zespołu.

 

Źródło: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-64671894 
 

Doszło do ataku w Polskim szpitalu. Pacjentka zaatakowała pielęgniarkę
pijana pacjentka
Gorzów Wielkopolski: atak na pielegniarkę
Pacjentka z ponad dwoma promilami alkoholu we krwi zaatakowała pielęgniarkę w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. Trafiła do aresztu i usłyszała zarzuty. To kolejny w ostatnim czasie przypadek przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia. Stanowisko policji jest jednoznaczne: „Nie może być mowy o pobłażaniu”.23-latka uderzyła pięścią w twarz pielęgniarkę, która udzielała jej pomocy Kobieta była pijana, nie uspokoiła się nawet po interwencji policji Nadal nie przyjęto ustawy zaostrzającej kary za przemoc wobec medyków
Czytaj dalej
Ten nowotwór długo nie daje objawów. W Polsce zbiera tragiczne żniwo
choroba nowotworowa
choroba nowotworowa
Rak żołądka, choć rzadziej omawiany publicznie niż rak piersi czy płuc, pozostaje jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów w Polsce. Każdego roku chorobę diagnozuje się u tysięcy osób, z których większość trafia pod opiekę lekarzy dopiero w stadium zaawansowanym. Wtedy szanse na wyleczenie gwałtownie maleją. Wczesne objawy są niespecyficzne i łatwe do zignorowania — nie tylko przez pacjentów, ale i przez lekarzy. Gdy ból zmusza do wizyty w gabinecie, bywa już za późno.Rak żołądka wciąż zbyt często diagnozowany jest zbyt późno — w Polsce większość przypadków wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są minimalne Wczesne objawy, takie jak zgaga, odbijanie czy ból brzucha, bywają ignorowane – nawet przez lekarzy – to prowadzi do opóźnionej diagnozy i gorszego rokowania Nowoczesne terapie zwiększają szanse na dłuższe życie pacjentów, ale w Polsce wiele z nich wciąż nie jest refundowanych 
Czytaj dalej