Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > "Choroba z piekła rodem” dotyczy 3 mln Polek. Wystartowało bezpłatne leczenie
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 02.07.2025 11:08

"Choroba z piekła rodem” dotyczy 3 mln Polek. Wystartowało bezpłatne leczenie

„Choroba z piekła rodem” dotyczy 3 mln Polek. Wystartowało jej bezpłatne leczenie
fot.Aris Leoven/baseimage

Endometrioza przez lata uprzykrzała życie wielu Polkom. Od 1 lipca zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadza bezpłatny model diagnostyki i leczenia "choroby z piekła rodem". Wyjaśniamy, na co mogą liczyć pacjentki. 

Endometrioza to postrach milionów kobiet

Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka podobna do endometrium (błony śluzowej macicy) rośnie poza jamą macicy, np. w jajnikach, jajowodach, otrzewnej czy na pęcherzu. Tkanka ta reaguje na hormony tak jak endometrium w macicy.

Szacuje się, że w Polsce endometrioza dotyka 3 mln kobiet. Boryka się z nią 6-15% kobiet na całym świecie. Głównie dotyczy kobiet w wieku 15-49 lat, ale może występować również u młodych dziewcząt i kobiet po menopauzie. Najczęstsze objawy to:

  • bolesne miesiączki (60-80%), 
  • przewlekły ból miednicy (30-50%), 
  • niepłodność (30-40%), 
  • bolesne współżycie (25-40%).
Dodaj troszkę do porannej kawy. Wspomoże pracę serca i zadba o linię Epidemia nowotworów o wczesnym początku to fakt. Dlaczego na raka chorują coraz młodsi ludzie?

Czy endometrioza jest groźna?

Nieleczona endometrioza może być niebezpieczna. Co prawda nie jest nowotworem złośliwym, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, przewlekłego bólu i uszkodzenia narządów.  Przeczytaj: To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie

Projekt bez nazwy - 2025-07-02T092257.977.png
fotAris Leoven/baseimage, Wiele kobiet cierpi z powodu endometriozy

Kobiety z endometriozą mają nieco wyższe ryzyko rozwoju raka jajnika i innych nowotworów. Często zmagają się też z niepłodnością, co może utrudniać zajście w ciążę i prowadzić do depresji i stanów lękowych. Ważne jest więc, aby jak najszybciej zdiagnozować endometriozę i podjąć leczenie. 

Diagnozowanie endometriozy. Nowy model leczenia

Diagnozowanie endometriozy może być trudne i czasochłonne, średni czas do rozpoznania wynosi od 4 do 11 lat. Oznaczało to, że przez wiele lat Polki szukały pomocy. Od 1 lipca zaczęły jednak obowiązywać zmiany. 

Nowe podejście do leczenia endometriozy przewiduje, że zabiegi operacyjne będą realizowane w specjalistycznych ośrodkach posiadających odpowiednie zaplecze techniczne i wykwalifikowany personel. Proces diagnostyczny wymaga precyzyjnego sprzętu oraz doświadczenia zespołu, a same operacje mogą trwać nawet 10–12 godzin. Planowane jest również monitorowanie efektów leczenia oraz objęcie pacjentek opieką uzupełniającą, obejmującą fizjoterapię, wsparcie dietetyczne i konsultacje psychologiczne. Przeczytaj: Najczęstsze choroby kobiece. Możesz nie wiedzieć, że je masz

Projekt bez nazwy - 2025-07-02T092500.349.png
fot.Panuwat Dangsungnoen/Getty Images Signature, Leczenie endometriozy było na bardzo słabym poziomie

- Dostęp do refundowanego kompleksowego leczenia to przełom, ponieważ operacje endometriozy w prywatnych klinikach kosztują kilkadziesiąt tys. zł - zaznacza Lucyna Jaworska-Wojtas. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zadeklarowała wsparcie dla publicznych szpitali realizujących opiekę nad pacjentkami z endometriozą.

 

Źródło: PAP, Pacjenci.pl