"Choroba z piekła rodem” dotyczy 3 mln Polek. Wystartowało bezpłatne leczenie

Endometrioza przez lata uprzykrzała życie wielu Polkom. Od 1 lipca zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadza bezpłatny model diagnostyki i leczenia "choroby z piekła rodem". Wyjaśniamy, na co mogą liczyć pacjentki.
Endometrioza to postrach milionów kobiet
Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka podobna do endometrium (błony śluzowej macicy) rośnie poza jamą macicy, np. w jajnikach, jajowodach, otrzewnej czy na pęcherzu. Tkanka ta reaguje na hormony tak jak endometrium w macicy.
Szacuje się, że w Polsce endometrioza dotyka 3 mln kobiet. Boryka się z nią 6-15% kobiet na całym świecie. Głównie dotyczy kobiet w wieku 15-49 lat, ale może występować również u młodych dziewcząt i kobiet po menopauzie. Najczęstsze objawy to:
- bolesne miesiączki (60-80%),
- przewlekły ból miednicy (30-50%),
- niepłodność (30-40%),
- bolesne współżycie (25-40%).
Czy endometrioza jest groźna?
Nieleczona endometrioza może być niebezpieczna. Co prawda nie jest nowotworem złośliwym, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, przewlekłego bólu i uszkodzenia narządów. Przeczytaj: To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie

Kobiety z endometriozą mają nieco wyższe ryzyko rozwoju raka jajnika i innych nowotworów. Często zmagają się też z niepłodnością, co może utrudniać zajście w ciążę i prowadzić do depresji i stanów lękowych. Ważne jest więc, aby jak najszybciej zdiagnozować endometriozę i podjąć leczenie.
Diagnozowanie endometriozy. Nowy model leczenia
Diagnozowanie endometriozy może być trudne i czasochłonne, średni czas do rozpoznania wynosi od 4 do 11 lat. Oznaczało to, że przez wiele lat Polki szukały pomocy. Od 1 lipca zaczęły jednak obowiązywać zmiany.
Nowe podejście do leczenia endometriozy przewiduje, że zabiegi operacyjne będą realizowane w specjalistycznych ośrodkach posiadających odpowiednie zaplecze techniczne i wykwalifikowany personel. Proces diagnostyczny wymaga precyzyjnego sprzętu oraz doświadczenia zespołu, a same operacje mogą trwać nawet 10–12 godzin. Planowane jest również monitorowanie efektów leczenia oraz objęcie pacjentek opieką uzupełniającą, obejmującą fizjoterapię, wsparcie dietetyczne i konsultacje psychologiczne. Przeczytaj: Najczęstsze choroby kobiece. Możesz nie wiedzieć, że je masz

- Dostęp do refundowanego kompleksowego leczenia to przełom, ponieważ operacje endometriozy w prywatnych klinikach kosztują kilkadziesiąt tys. zł - zaznacza Lucyna Jaworska-Wojtas.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zadeklarowała wsparcie dla publicznych szpitali realizujących opiekę nad pacjentkami z endometriozą.
Źródło: PAP, Pacjenci.pl





































