Mózgowe porażenie dziecięce - przyczyny, leczenie

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń ruchowych i zaburzeń postawy, które wynikają z uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie porodu lub bezpośrednio po nim. Jakie są przyczyny MPD? Odpowiadamy.
- Mózgowe porażenie dziecięce dotyczy 2 na 1000 noworodków, w Polsce żyje z nim ok. 20–25 tysięcy osób
- Najczęstsza postać to porażenie spastyczne, które stanowi około 80% wszystkich przypadków
- MPD nie da się wyleczyć, ale rehabilitacja i terapia mogą znacząco poprawić komfort życia dziecka
Porażenie mózgowe - statystyki
Jak podaje Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, mózgowe porażenie dziecięce występuje u 2 na 1000 urodzonych. W Polsce liczba osób z MPD szacowana jest na 20-25 tysięcy. Na świecie jest to 17 milionów.
Jaka jest najczęstsza postać mózgowego porażenia dziecięcego? Najczęściej występujący typ to porażenie spastyczne (około 80% przypadków). Często diagnozuje się też porażenie dyskinetyczne i ataktyczne (po około 6%).
Z czego bierze się porażenie mózgowe?
Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego są bardzo różne. Urazy mózgu mogą być wynikiem nieprawidłowości rozwojowych, do których dochodzi już w łonie matki. Do uszkodzenia mózgu może dojść również w trakcie porodu – szczególnie jeśli jest długi i skomplikowany. Do porażenia może też dojść po urodzeniu – głównie w ciągu kilku pierwszych miesięcy od urodzenia. Przeczytaj: Trzyletnie bliźnięta zatrute syropem na kaszel. Jeden z chłopców nie przeżył

Reasumując, do przyczyn zaliczamy więc patologie płodowe, uszkodzenia okołoporodowe oraz uszkodzenia poporodowe. Do tych ostatnich zaliczamy m.in. urazy głowy, zatory, ciężką żółtaczkę, zapalenie opon mózgowych i mózgu.
Czy da się wyleczyć porażenie mózgowe?
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń, które nie są uleczalne. Uszkodzenia mózgu, do których dochodzi, są trwałe i nieodwracalne. Jednak, choć nie ma możliwości całkowitego wyleczenia, to istnieje wiele metod terapeutycznych, które łagodzą objawy i poprawiają jakość życia. Przeczytaj: 7 największych mitów na temat autyzmu. Tak naprawdę wygląda życie osób w spektrum

Głównymi metodami terapeutycznymi są:
- fizjoterapia, która wzmacnia mięśnie, zwiększa elastyczność i poprawia równowagę
- kinezyterapia, czyli terapia ruchowa, która ma wpływ na sferę ruchową, intelektualną i emocjonalną dziecka,
- terapia zajęciowa, która pomaga w rozwijaniu codziennych umiejętności,
- terapia wodna, która poprawia ruchomość stawów i koordynację,
- logopedia i psychoterapia.
Źródło: Pacjenci.pl, Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat





































