Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Folia z apteki na okno. Tak tanio [3 zł] ochronisz się przed upałem
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 03.07.2025 10:16

Folia z apteki na okno. Tak tanio [3 zł] ochronisz się przed upałem

Folia na okno
Fot. Pacjenci.pl

W czasie upałów można za kilka złotych ochłodzić mieszkanie. Wystarczy - folia na okno. Ale nie byle jaka folia, musi być… apteczna. A dokładnie koc termiczny, którego cena wynosi dosłownie kilka złotych. 

Folia z apteki na okno

Roboczo nazywana przez nas folia na okno to nic innego, jak koc termiczny, który powinien być elementem stałym każdej apteczki ratunkowej. Koc termiczny służy do udzielania pierwszej pomocy i ma zapobiegać wychłodzeniu organizmu. Ale może zapobiegać też przegrzaniu mieszkania. 

Koc ratunkowy, czyli nasza folia (bo de facto jest on cienką folią), założony srebrną stroną do zewnątrz nie dopuszcza do przegrzania chorego, a kiedy na wierzchu jest kolor złoty – zapobiega wychłodzeniu.

5 chorób, które zaostrzają się w trakcie upałów – zwiększają ryzyko zawału i udaru Zapycha żyły, wykańcza serce. To nasz letni przysmak

Ochłoda za 3 zł

Wydasz niewiele, koszt koca to 3 do 5 zł, przy czym w sieci można je kupić nawet za 1,60 zł. Jeden koc wystarczy na jedno okno, a nawet powinno trochę zostać. Standardowy rozmiar to 160 cm na 200 cm. 

Sama folia jest znana pod handlową nazwą Mylar. Co ciekawe, pierwotnie używano jej do produkcji cieniutkich błon filmowych, wykorzystywanych przez... szpiegów, a NASA produkowała z niej eksperymentalne satelity telekomunikacyjne. Milion zastosowań! Wszystkie korzystne.

Jak założyć folię na okno?

Folię należy założyć po zewnętrznej stronie okna, dzięki temu szyba się nie nagrzeje i nie przeniesie ciepła do mieszkania. Można też założyć folię i na zewnątrz i wewnątrz, pamiętając, by promienie słoneczne padały na srebrną powierzchnię. Jak wygląda pokój z folią? Trochę ciemno, ale sprawdziliśmy sami - działa. Chłodniej jest!

Folia na okno od środka

WHO alarmuje: Ofiar mogą być tysiące, zaczyna się fala
upał w mieście
upał Fot. Shutterstock
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje: nad Polskę nadciąga fala piekielnych upałów. Już od początku lipca w wielu rejonach Polski termometry wskażą temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Najgorzej ma być w czwartek, kiedy to na zachodzie Polski będzie nawet 38 st. C. IMGW oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelują o ostrożność – takie temperatury zwiększają ryzyko zgonu.IMGW ostrzega przed temperaturami sięgającymi nawet 38°C w Polsce, a WHO apeluje o działania ochronneWHO alarmuje: upał nasila choroby przewlekłe, wywołuje odwodnienie, udary cieplne i niewydolność krążeniaPodczas upałów unikaj słońca, chłódź mieszkanie, pij dużo wody, noś lekkie ubrania i pomagaj osobom zagrożonym
Czytaj dalej
Udar cieplny u dziecka to nie żart. Koniecznie sprawdź, jak mu pomóc
Dziecko z udarem cieplnym
Jak pomóc w takiej sytuacji?
Wakacje – czas beztroski i zabawy, często na świeżym powietrzu. Najmłodsi kochają letnie miesiące nie tylko za wolne od szkolnych obowiązków, ale też za pogodę, która wreszcie umożliwia spędzenie czasu na dworze. Niestety letnie eksploracje nie zawsze są bezpieczne, nawet gdy pozornie wokół brak jakichkolwiek zagrożeń.Udar cieplny to stan zagrożenia życia, szczególnie niebezpieczny dla dzieci Profilaktyka to podstawa – nawadnianie, unikanie słońca i odpowiedni ubiór są kluczowe W razie podejrzenia udaru cieplnego natychmiast schładzaj dziecko i wezwij pomoc Nigdy nie zostawiaj dziecka w aucie – nawet na chwilę
Czytaj dalej