Pacjenci.pl
prof. dr n. med. Tomasz Konopka, kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

fot. Tomasz Adamaszek

Prof. Tomasz Konopka: Chcesz mieć zdrowe serce? Naucz się prawidłowo myć zęby

10 Lipca 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

O tym, że stan naszego uzębienia ma wpływ na stan naszego układu krążenia, kardiolodzy i stomatolodzy wiedzą od dłuższego czasu. Powstało wiele badań naukowych, potwierdzających, że bakterie powodujące próchnicę są groźne także dla układu sercowo-n

- Największy problem z higieną jamy ustnej obserwujemy u osób starszych. Oni mają już swoje nawyki, nie zostali przyzwyczajeni lub nie znają stosowanych obecnie sposobów kontroli bakteryjnej płytki nazębnej. Między innymi dlatego też w tej grupie wiekowej średnia liczba zachowanych zębów wynosi obecnie w Polsce u jednej osoby 11 – 12, podczas gdy u 35 – 45-latków to już 25 zębów. Ci ze starszej generacji używają co najwyżej tylko szczoteczki, nie sięgając po inne akcesoria. Zaledwie ok. 17 proc. z tej grupy wie, że należy czyścić także przestrzenie międzyzębowe. U młodszych wygląda to o wiele lepiej, oni chętniej sięgają po odpowiednie szczoteczki, pasty, zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna.

- A dziś mamy w czym wybierać. Mamy szczoteczki ręczne, elektryczne, szczoteczki 3D, soniczne. Dodatkowo jest wybór akcesoriów do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Obecnie stosowane szczoteczki elektryczne nie tylko oczyszczają zęby, wykonując ruchy oscytacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, ale i masują dziąsła, a dodatkowo mają wiele innych funkcji – wskazują czas oczyszczania, sygnalizując, kiedy należy skończyć albo wskazując, że używana siła nacisku szczoteczki jest za duża. Jedne są przeznaczone dla osób bez problemów zdrowotnych w jamie ustnej, inne mają specjalne przeznaczenie, np. dla osób z wrażliwymi szyjkami zębowymi czy szczoteczki z końcówkami poprawiającymi możliwości wybielania zębów.

- To nie znaczy, że skuteczne są tylko te najnowocześniejsze szczoteczki, gdyż bardzo podobny efekt można uzyskać, posługując się tradycyjna ręczną szczoteczką. Tylko że w tym drugim przypadku trzeba naprawdę dobrze to robić. Należy opanować odpowiednią technikę szczotkowania i we właściwym czasie je wymieniać. Podstawowa zasada jest: dwa plus jeden, co oznacza, że czyścimy zęby co najmniej dwa razy dziennie, a raz dziennie szczoteczką międzyżebrową, a gdy to niemożliwe – nicią dentystyczną oczyszczamy przestrzenie międzyzębowe.

- W profilaktyce zdrowych zębów bardzo ważny jest też wybór odpowiedniej pasty. Dziś pełnią one wiele innych funkcji, poza funkcją myjącą, mogą być nośnikami substancji leczniczych. I tak np. są specjalne pasty dla osób skłonnych do chorób przyzębia, dla osób z wrażliwymi szyjkami zębowymi, dla tych, którzy mają problem z wydzielaniem śliny albo cierpią na często pojawiające się afty czy dla tych, którzy chcą osiągną efekt wybielania. Właściwości antyseptyczne ma wiele past ziołowych.

- Ci, którzy już mają problem z zębami czy dziąsłami, wybór szczoteczki i pasty do zębów powinni skonsultować z lekarzem. Wybór ten powinien być spersonalizowany, uwzględniający największe problemy w jamie ustnej. Przede wszystkim dlatego, żeby później nie mieć problemów z układem krążenia.

Podobne artykuły

Prof. nadz. dr hab. n. med. MBA, Irena Walecka, kier. Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

Czytaj więcej >
prof. Andrzej Fal, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii

Czytaj więcej >
prof. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Świat Lekarza

Prof. Piotr Pruszczyk: "Śpiewać każdy może", z bieganiem nieco gorzej

Czytaj więcej >
depresja

Świat Lekarza

Samotność jak groźna choroba - może zabić

Czytaj więcej >
dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi

Świat Lekarza

Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

Czytaj więcej >
odporność a otyłość

Świat Lekarza

Chcesz, żeby wirusy cię omijały? …Schudnij!

Czytaj więcej >